Řetězce se chlubí dalším navyšováním mezd. Konkrétní platy prodavačů však často tají

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
13. 8. 2021 6:14
Většina obchodních řetězců se i letos pochlubila nárůstem mezd svých zaměstnanců. Zjistit konkrétní sumy je však problém. Mzdy prodavačů v Česku zveřejňuje jen pár zahraničních prodejců, mezi nimi v ohodnocování nadále dominuje Lidl. A to i přesto, že německý prodejce přibrzdil a svým zaměstnancům výrazněji přidal naposledy loni. Vyplývá to z ankety on-line deníku Aktuálně.cz mezi řetězci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Řetězec Lidl vede ve výši nástupní mzdy v porovnání se svými konkurenty dlouhodobě. "Nová nástupní mzda na pozici prodavač(ka)/pokladní při úvazku 40 hodin týdně činí 28 571 Kč, po třech letech se dostane na částku 32 000 Kč," potvrzuje pro Aktuálně.cz mluvčí Tomáš Myler.

"V Praze, kde je mzda s ohledem na specifický pracovní trh o něco vyšší, činí při úvazku 40 hodin týdně 30 857 Kč, po třech letech dosáhne 34 286 korun," dodává.

Růst mezd se sice dotkl všech zaměstnanců řetězce, došlo k němu ale naposledy loni. Letos zatím řetězec k dalšímu navyšování nepřistoupil.

Ochoten zveřejnit výši mezd je také Kaufland, který patří do stejné maloobchodní skupiny Schwarz, a který - na rozdíl od Lidlu - již letos výplaty navýšil. Od června zvýšil minimální interní mzdu, která při plném pracovním úvazku činí 25 000 korun. Na pozici asistenta prodeje (prodavač, pozn. red.) pak garantuje mzdový vývoj po prvním roce od nástupu 26 000 Kč a po druhém 27 000 Kč. Zaměstnanci na specializovaných pozicích, jako jsou například obslužné pulty, pak mají další příplatky za odbornost. 

Trojici zahraničních řetězců, která se s výší mezd prodavačů zpravidla netají, uzavírá Penny Market. "Od 1. března tohoto roku jsme navýšili mzdu našim zaměstnancům na prodejnách i v logistických centrech v průměru o tři procenta. Základní mzda pokladních v případě plného úvazku bez jakýchkoli příplatků tak je aktuálně v rozpětí 25 až 30 tisíc korun v závislosti na délce zaměstnání," říká mluvčí Tomáš Kubík.

"V březnu 2020 jsme navýšili mzdy v průměru o pět procent. Za posledních pět let jsme navýšili mzdy už posedmé. Za tu dobu základní mzda pokladních vzrostla o více než 8000 korun," upřesňuje dále Kubík.

Trh sledujeme, ujišťují prodejci

Konkrétní částky už ovšem odmítá poskytnout Globus, Tesco, Billa nebo Albert. "Vývoj mezd v rámci trhu sledujeme a průběžně mzdy vývoji trhu přizpůsobujeme," ujišťuje neurčitě tisková mluvčí Globusu Aneta Turnovská.

Průměrná mzda v Česku přitom podle dat Českého statistického úřadu v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35 285 korun. Portál Platy.cz pak uvádí, že si prodavač v Česku na plný úvazek vydělá v poměrně širokém rozpětí od 18 po 38 tisíc korun měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. 

Kolik řetězce platí při nástupu prodavačům:

Řetězec Hrubá měsíční mzda (nástupní, 40 hod/týden) Letošní nárůst mzdy
Lidl 28 571 Kč/30 857 Kč (Praha) -
Kaufland 25 000 Kč +4 %
Penny Market 25 000 Kč +3 %
Albert - +3 % (v průměru +5 %)
Tesco - +5 %
Billa - +3 % (v průměru +5 %)
Globus - -

Od letošního července avizovalo navýšení svých mezd i Tesco. Aniž by zveřejnilo konkrétní výši mzdy, zaměstnanci v provozu podle společnosti nově pobírají v průměru o pět procent více, v distribučním centru o čtyři procenta více. "Navýšení mezd a zavedení dalších benefitů je výrazem poděkování za vynikající práci našich kolegů, které si velmi vážíme. Platí to dvojnásob, kdy se podíváme zpětně na období poznačené pandemií," uvedla generální ředitelka Tesco pro Česko Katarína Navrátilová.

Prodejny Albert od ledna zaměstnancům navýšil mzdu minimálně o tři procenta, v průměru pracovníci dostávají o šest procent více. "Obchodní řetězec Billa vstoupil do roku 2021 s vyššími platy, kdy prodejnímu personálu navýšil mzdy plošně o tři procenta, v průměru až o pět procenta," dodává pro Aktuálně.cz mluvčí Dana Bratánková. Ani ona ovšem nechce uvádět konkrétní částky.

Několik tisíc k platu za covid

Letos i loni - tedy v průběhu pandemie koronaviru - obdrželi mnozí prodavači od svých zaměstnavatelů také speciální "covidové" odměny. Řetězce vyšly až na stovky milionů korun, přepočteno na zaměstnance šlo o několik jednorázových přilepšení v řádu pár tisíc.

Tesco například vyplatilo v letošní červnové výplatě zaměstnancům z obchodů, distribučního centra a na nemanažerských pozicích z centrální kanceláře mimořádnou odměnu 6000 korun.

V případě Lidlu šlo letos až o 4000 korun pro pracovníky i brigádníky v prodejnách a logistických centrech. Stejná suma připadla pracovníkům operativního provozu, obou logistických center a vlastního masozávodu v Kauflandu i pracovníkům na prodejnách Albert. "Třítisícový bonus jsme vypláceli zaměstnancům loni také na jaře při první vlně nákazy covid-19," připomíná ředitel komunikace prodejen Albert Jiří Mareček.

Billa vyplatila zaměstnancům mimořádné odměny v celkové výši až 7000 korun, z toho až 2500 Kč před Vánocemi.

Benefit jako kompenzace

Z ankety on-line deníku Aktuálně.cz dále vyplývá, že zahraniční řetězce mzdy do určité míry kompenzují také o novinky, které svým lidem předkládají ve formě benefitů.

Jde zejména o speciální příplatky za noční směny, pět týdnů dovolené, volné dny navíc či nejrůznější balíčky, slevy, workshopy či kurzy. "Nejoceňovanějším bonusem je pro naše zaměstnance 13. mzda a desetiprocentní sleva na nákup veškerého zboží v Globusu," říká za řetězec Turnovská.

V případě Tesca je novinkou například přechod na stravenkový paušál - tedy daňově zvýhodněná hotovost přímo na účet. V řetězci od léta vstoupily v platnost také rodinné benefity, mimo jiné podpora nad rámec platné legislativy. Dosáhnou na ni rodiče, pěstouni nebo ti, kteří plánují mít rodinu či se vrátit do práce po vážné nemoci. Tesco například během mateřské dovolené dorovná mzdu do sta procent.

 

Právě se děje

Další zprávy