Jak na digitální televizi? Odpovědi na vaše otázky

Petr Kučera Petr Kučera, pek
16. 4. 2009 12:30
Už na konci dubna skončí analogový signál z vysílače Praha-Žižkov
Zdeněk Duspiva, národní koordinátor digitalizace
Zdeněk Duspiva, národní koordinátor digitalizace | Foto: Ondřej Besperát

Lidé, kteří chtějí sledovat televizi v lokalitě s digitálním vysíláním a mají problémy s kvalitou signálu, by se měli obrátit na Český telekomunikační úřad nebo svého operátora. V online rozhovoru na Aktuálně.cz to mimo jiné řekl Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny. Právě tu vláda pověřila informační kampaní k digitalizaci.

Už na konci dubna vypne analogový signál první z vysílačů velkého rozsahu - pražská „televizní věž" na Žižkově. Na konci září má následovat vysílač Plzeň - Krašov, 31. října pak Praha - Cukrák. Na většině území České republiky skončí analogový signál do listopadu 2011. Digitalizace postupuje od západu k východu republiky, jako poslední přijde na řadu Zlínský kraj (analogový signál zde skončí až v létě 2012). V některých lokalitách západních a severních Čech, odkázaných na menší vysílače, jej nelze přijímat už od loňského roku.

Variant, jak nepřijít o televizní vysílání, je hned několik. V současnosti lze přijímat čtyři typy digitální televize: zemské (DVB-T), satelitní (DVB-S), kabelové (DVB-C) a prostřednictvím internetu (IP TV). Každý z nich má své výhody i nevýhody. Podrobnější informace o jejich příjmu a postupném vypínání analogového signálu najdete na webu www.digitalne.tv. Volat můžete i na bezplatnou infolinku 800 90 60 30.

Na zmíněném webu nebo infolince najdete také další informace, protože Zdeněk Duspiva během hodinového rozhovoru bohužel nemohl stihnout odpovědět na všechny vaše otázky.

Čtěte také:
Piktogram řekne, kdo neuvidí analogovou televizi
Prahu čeká digitalizace, kampaň ale lidi příliš netáhne

Čtěte také:
Piktogram řekne, kdo neuvidí analogovou televizi
Prahu čeká digitalizace, kampaň ale lidi příliš netáhne

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy