Jak na digitální televizi? Odpovědi na vaše otázky

Petr Kučera Petr Kučera, pek
16. 4. 2009 12:30
Už na konci dubna skončí analogový signál z vysílače Praha-Žižkov
Zdeněk Duspiva, národní koordinátor digitalizace
Zdeněk Duspiva, národní koordinátor digitalizace | Foto: Ondřej Besperát

Lidé, kteří chtějí sledovat televizi v lokalitě s digitálním vysíláním a mají problémy s kvalitou signálu, by se měli obrátit na Český telekomunikační úřad nebo svého operátora. V online rozhovoru na Aktuálně.cz to mimo jiné řekl Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny. Právě tu vláda pověřila informační kampaní k digitalizaci.

Už na konci dubna vypne analogový signál první z vysílačů velkého rozsahu - pražská „televizní věž" na Žižkově. Na konci září má následovat vysílač Plzeň - Krašov, 31. října pak Praha - Cukrák. Na většině území České republiky skončí analogový signál do listopadu 2011. Digitalizace postupuje od západu k východu republiky, jako poslední přijde na řadu Zlínský kraj (analogový signál zde skončí až v létě 2012). V některých lokalitách západních a severních Čech, odkázaných na menší vysílače, jej nelze přijímat už od loňského roku.

Variant, jak nepřijít o televizní vysílání, je hned několik. V současnosti lze přijímat čtyři typy digitální televize: zemské (DVB-T), satelitní (DVB-S), kabelové (DVB-C) a prostřednictvím internetu (IP TV). Každý z nich má své výhody i nevýhody. Podrobnější informace o jejich příjmu a postupném vypínání analogového signálu najdete na webu www.digitalne.tv. Volat můžete i na bezplatnou infolinku 800 90 60 30.

Na zmíněném webu nebo infolince najdete také další informace, protože Zdeněk Duspiva během hodinového rozhovoru bohužel nemohl stihnout odpovědět na všechny vaše otázky.

Čtěte také:
Piktogram řekne, kdo neuvidí analogovou televizi
Prahu čeká digitalizace, kampaň ale lidi příliš netáhne

Čtěte také:
Piktogram řekne, kdo neuvidí analogovou televizi
Prahu čeká digitalizace, kampaň ale lidi příliš netáhne

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy