Jak ekonomicky přežít koronavirus. Najděte si tipy na pomoc podle toho, kde pracujete

Kateřina Hovorková Jan Nevyhoštěný Denis Chripák Kateřina Hovorková, Jan Nevyhoštěný, Denis Chripák
Aktualizováno 4. 4. 2020 13:14
Pandemie koronaviru sáhla do peněženek řady lidí. Podívali jsme se na to, jak by si mohl přilepšit zaměstnanec rizikového oboru, který nemůže chodit do práce. O co může žádat osoba samostatně výdělečně činná, aby zmírnila výpadek příjmů? A co může využít manažer větší firmy, aby zachránit pracovní místa a vyhnul se bankrotu?

Zaměstnanec

S finanční rezervou alespoň na půl roku vystačí čtvrtina Čechů, tři měsíce třetina. A celkem 19,5 procenta lidí pak se svými financemi nevystačí vůbec. Jedná se především o mladé lidi do 35 let, jak uvedl průzkum pro Modrou pyramidu. Co tedy dělat, když se příjem domácnosti teď v době nákazy koronavirem sníží, ať už kvůli nižší mzdě, či čerpání ošetřovného? Brát 100 procent mzdy nebo 60 procent je velký rozdíl.

Odklad splátek

Obraťte se na banku a požádejte o odklad splátek hypotéky, případně dalších úvěrů. Banky nabízejí odklad od tří do šesti měsíců. Některé posunou splátku celou včetně úroků a poplatků, u jiných budete muset úroky zaplatit. Průměrná splátka hypotéky je v ČR něco málo přes 7500 korun, když vám po určitou dobu zůstanou, pomůže to. Odklad se neodrazí v registru dlužníků.

Mimořádná pomoc

Zkuste zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Jak slibuje ministerstvo práce a sociálních věcí, dostanou ji lidé, kteří se prokazatelně ocitnou vlivem nedostatku prostředků ve finanční nouzi. Týká se to i rodičů, kteří čerpají ošetřovné. Posuzuje se mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná. Informace zde. Lze získat až 50 tisíc korun.

Úřad práce

V případě většího finančního propadu, nebo dokonce ztráty zaměstnání kontaktujte úřad práce. Zaregistrují vás a přeberou za vás platbu povinného pojistného a začnou příp. vyplácet podporu v nezaměstnanosti. Zároveň vám mohou říct, zda dosáhnete na některou z dávek státní sociální podpory. Připravte se ale na to, že úředníci vyžadují celou řadu formalit, které žadatelé nejsou mnohdy schopni splnit.

Snížení záloh

Kontaktujte poskytovatele energií a zkuste s nimi domluvit snížení záloh na určité období.

Brigáda

Jděte na brigádu - zájem je hlavně v supermarketech a v logistických firmách. Pracovat je možné, i když pobíráte ošetřovné. Jen musí jít o jinou práci než o tu, ke které se ošetřovné váže. Více ZDE.

Pozor na zadlužení

Neberte si úvěr, zvláště pak u nebankovních institucí. Hrozí dluhová past. Situace může být vážnější, než se nyní může zdát, a půjčku pak neuplatíte. Snad lze zvážit pouze zřízení kontokorentu, případně jeho navýšení, a to u banky, u které máte účet. I v tomto případě si půjčujete peníze banky.

Podnikatel, živnostník, zkrátka OSVČ

Jak říkají sami živnostníci, jsou na výpadky příjmů zvyklí, ale současná krize v souvislosti s koronavirem může řadu z nich „položit“.

Ušetřit na zálohách

Vláda schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění na šest měsíců. Minimální zálohy letos činí 2544 na sociální pojištění a 2352 na zdravotní. OSVČ tak ušetří necelých 30 tisíc korun. Ti, kteří platí vyšší pojistné, doplatí rozdíl. Pokud už podnikatelé zálohu za březen zaplatili, bude se pokládat za zálohu za září. Novinka MPSV upravuje i odpuštění penále a stanoví, že přehled příjmů a výdajů za loňský rok budou moci živnostníci podávat až do 3. srpna. Půlroční neplacení pojistného se záporně neodrazí v důchodech, období šesti měsíců se zahrne k takzvaným vyloučeným dobám, k nimž obvykle patří třeba doba nemoci.

Přehodnotit podnikání

Zamyslet se nad svým podnikáním a zvážit, zda živnost, které se nákaza koronavirem významně dotkla, udržet, někam ji případně posunout v krizové době, zda nenajít jinou formu, jak oslovit zákazníky, případně uvažovat o tom, zda ji ukončit a předejít tak budoucím nákladům.

Odložit placení daní

Podat později daňové přiznání a neřešit tak v tuto chvíli platbu daně z příjmu - daňové přiznání lze podat až do 1. července 2020, a pokud bude s podáním současně zaplacena daň, nebude tento postup nijak sankcionován, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem, slibuje ministerstvo financí. Není také nutné hradit zálohu na daň z příjmů.

Ošetřovné pro OSVČ

Čerpat lze takzvané ošetřovné pro OSVČ ve výši 424 Kč na den po dobu maximálně 31 dní. Jde o obdobu ošetřovného u zaměstnanců. Vyplácet ho na základě čestného prohlášení, vyplnit je nutné formulář na stránkách ministerstvo průmyslu a obchodu

Odklad splátek

Požádat o odklad splátek úvěrů u bank, podobně jako zaměstnanci na tři až šest měsíců, zároveň požádat o snížení záloh u poskytovatelů energií a požádat o posunutí či snížení nájemného nebytových prostor či kanceláří pronajímatele.

Program COVID II

Čerpat půjčky z programu COVID II od komerčních bank se státní zárukou. Další kolo začíná 20. dubna. Více zde

Nabídky měst

Sledovat nabídky měst, z nichž některá zřizují fondy na podporu podniků a živnostníků.

Jednorázově 25 tisíc

Jedná se o jednorázový daňový bonus vyplácený finančními úřady živnostníkům, jejichž podnikání bylo postiženo nařízeními vlády. Finální podoba musí být schválena Parlamentem ČR a zapsána ve Sbírce zákonů, což bude podle údajů ministerstva financí nejpozději do 15. dubna.

Mimořádná pomoc

Požádat o mimořádnou okamžitou pomoc na úřadu práce, podobně jako zaměstnanci. Informace o dalších dávkách pro OSVČ a podmínkách čerpání viz.

Šéf firmy

Pro manažera, který chce zachránit svou firmu před kolapsem je dobrou zprávou schválení tzv. kurzarbeitu v rámci programu Antivir.

Kurzarbeit

Kurzarbeit je opatření, ve kterém stát v době krize částečně kompenzuje firmám náklady na mzdy zaměstnanců a tím pomáhá udržet jejich pracovní místa. Firmy, které byly postižené omezením kvůli šířící se nákaze koronavirem, dostanou podle typu omezení od státu buď 80 nebo 60 procent náhrady vyplacené mzdy každému zaměstnanci. Stát chce předejít velkému propouštění, neboť nárůst nezaměstnanosti o 1 procento ho stojí zhruba 1,7 miliardy korun navíc. O kurzarbeitu více ZDE

Státní půjčky

Přihlásit se do dalšího kola státních půjček. V rámci programu COVID II bude podnikatelům stát poskytovat záruky na provozní úvěry od komerčních bank, jejichž minimální hranice bude stanovena na 10 tisíc korun. Záruky budou poskytovány společně s finančním příspěvkem na úhradu úroků. Nedostane se ale zdaleka na všechny.

Odpuštění sociálního pojištění

Uvažuje se také o tom, že by firmě, která pojede a bude platit zaměstnancům 100 procent mzdy, vláda odpustila jeden měsíc sociálního pojištění, zatím ale není schváleno.

Změna výroby

Zvážit dočasnou změnu výroby, některé podniky přeorientovávají výrobu na nyní žádané zboží typu ochranných oděvů a dezinfekce a udržují tak firmu v chodu.

Nabídky měst

Podobně jako OSVČ sledovat nabídky měst, z nichž některá zřizují fondy na podporu podniků a živnostníků.

Pět opatření kurzarbeitu

OpatřeníVýše výdělkuProgram
Karanténa60 % základu příjmu100 % stát
Nařízené uzavřenícelý výdělek80 % stát a 20 % zaměstnavatel
Nemožnost přidělit práci, protože minimálně 30 procent zaměstnanců je v karanténě či na ošetřovnémcelý výdělek80 % stát a 20 % zaměstnavatel
Omezení výroby kvůli nedostatku surovin a vstupůminimálně 80 % výdělku50 % stát a 50 % zaměstnavatel
Omezení výroby kvůli poklesu poptávkyminimálně 60 % výdělku50 % stát a 50 % zaměstnavatel

A s jakým příjmem tedy můžete počítat?

Home office

Jste-li na home officu, jste na tom dobře, o příjem se obávat nemusíte, dostanete mzdu, jakou máte v pracovní smlouvě. Mzdu podle smlouvy, ale bez bonusů, dostanete, i když jste doma na základě takzvané překážky na straně zaměstnavatele.

Nemocenská

Jste-li na nemocenské, čerpáte 60 procent průměrného výdělku, zaměstnavatel vám je vyplácí prvních 14 dní, pak přechází povinnost na stát.

Ošetřovné

V případě, že jste využili takzvané ošetřovné, abyste se například postarali o děti, které zůstaly kvůli uzavřeným školám doma, náleží vám 60 procent redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně. Nově o dávku mohou žádat zaměstnanci s dětmi do 13 let, tedy do jejich 13. narozenin. Stát uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat ve všech těchto případech nekrácený průměrný služební příjem.

Překážky na straně zaměstnavatele

Doma můžete zůstat i v případě, že existují překážky na straně zaměstnavatele. Firma se například potýká s nedostatkem „vstupů“ nutných k činnosti, tedy například výrobků, surovin, služeb. To vám náleží 80 procent průměrného výdělku. Pokud zaměstnavatel má kvůli současné situaci omezenou poptávku po službách, výrobcích a jiných produktech, dostanete 60 procent průměrné mzdy.

 

Právě se děje

Další zprávy