Jak jsou chráněny vklady v bankách? Většina lidí neví

Petr Kučera Petr Kučera, pek
2. 6. 2009 16:43
Překvapivé výsledky průzkumu Fondu pojištění vkladů
Státní dluh. Ilustrační foto
Státní dluh. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Více než dvě pětiny občanů České republiky neví, že jejich úspory v bankách jsou bezpečně chráněny díky institutu pojištění vkladů. Maximální částku náhrady (50 000 eur) neznají dokonce čtyři pětiny lidí. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil Fond pojištění vkladů. Mimochodem, tuto instituci zná pouze 13 procent populace.

Hranici 50 000 eur pro vyplacení náhrady vkladu označilo jako dostatečnou 80 procent respondentů. Pouze podle desetiny lidí je tento limit nedostatečný. Zbylých zhruba deset procent dotázaných jej nedokázalo zhodnotit.

Průzkum uskutečnila společnost Ipsos Tambor na reprezentativním vzorku 1000 obyvatel.

U každé banky zvlášť

Fond pojištění vkladů vznikl roku 1994, povinně do něj přispívají banky, stavební spořitelny a družstevní záložny (kampeličky). Řídí jej pětičlenná správní rada, kterou jmenuje a odvolává ministr financí.

Ze zákona jsou pojištěny veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v české nebo cizí měně. Maximální limit pro výplatu je 50 000 eur na jednoho klienta v jedné bance. Jestliže tedy máte vklady u více bank, limit se vám nesčítá, ale počítá u každé banky zvlášť.

Pojištění se vztahuje nejen na běžné účty, ale také na termínované vklady, spořící účty a podobně (v rámci jedné banky se však do zmíněného limitu sčítají). Nevztahuje se však například na akcie či dluhopisy.

Neplatí pro pobočky zahraničních bank

Pobočky zahraničních bank působící v České republice jsou však pojištěny v zemi, kde má sídlo mateřská banka. „Toto pravidlo platí v rámci EU, jiné pobočky v Česku nepůsobí," upřesňuje výkonná ředitelka fondu Renáta Kadlecová.

Například mBank, působící zde „jen" jako pobočka polské banky, je pojištěna u Polského bankovního garančního fondu a vztahují se na ní tamní pravidla a limity. „Nicméně v současnosti jsou pravidla stejná jako v Česku, tedy sto procent vkladu až do limitu 50 000 eur," dodává Kadlecová. Nejpozději od letošního července mají shodná pravidla platit v celé EU.

Další zvýšení od roku 2011?

Směrnice Evropských společenství z letošního března navíc předpokládá další zvýšení limitu. „Od ledna 2011 by se měl sjednotit na 100 000 eur v celé Evropské unii," říká Kadlecová. Ovšem jen za předpokladu, že Evropská komise do konce letošního roku neshledá, že by takovéto zvýšení a harmonizace nebylo vhodné a finančně únosné pro všechny členské státy. V takovém případě by komise přišla s jiným návrhem.

Novelizovaná směrnice také ukládá členským státům zkrátit dobu určenou pro zahájení výplaty náhrad vkladů ze tří měsíců na 20 pracovních dní. „Současně má být zkrácena lhůta, ve které musí orgán bankovního dohledu oznámit platební neschopnost bankovní instituce, a to z 21 dní na pět pracovních dní od okamžiku, kdy se o neschopnosti dozvěděl," dodává Kadlecová. Také tato změna by se na národní úrovni měla projevit nejpozději od ledna 2011.

Náhrada zatím v 16 případech

Náhrady vkladů zatím vyplácel český Fond pojištění vkladů v šestnácti případech, celková výše dosáhla zhruba 25 miliard korun. Nejvíce peněz vyplatil bývalým klientům Union banky a Moravia banky.

"V tuto chvíli má fond k dispozici zhruba 12 miliard korun," říká předseda jeho správní rady Josef Tauber.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy