Odklánějte, jak jen to jde. Jednoduché rady, jak si vytvořit krizový finanční polštář

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 9. 2019 5:30
Doporučení finančních expertů zní jasně: Lidé by měli mít k dispozici finanční zásobu ve výši nutných výdajů na minimálně tři, ideálně šest měsíců. Jenže jak to udělat, když řada lidí žije od výplaty k výplatě?
Foto: Shutterstock

České domácnosti spoří podle statistik málo. Skoro třetina domácností by nedokázala ze svých úspor pokrýt nečekaný výdaj ve výši 10 tisíc korun. A jen 55 % Čechů dokáže ustát výpadek jednoho měsíčního příjmu. 

S nenadálým výdajem se pak lidé lehce dostávají do finančních problémů. A tak mnohdy sahají i do spoření na důchod. Na to nedávno upozornil průzkum společnosti MetLife. Tím si však logicky snižují životní úroveň, která je čeká v penzi. Jak z toho ven? Odpověď expertů zní: odklánět. 

Finanční rezervu je možné tvořit postupně po menších úložkách a tím si během několika měsíců či let rezervu vytvořit. Jak už bylo řečeno, rezerva by měla pokrýt náklady po dobu alespoň tří měsíců, ideálně šesti měsíců. Pokud finanční rezervu vytvořím, určitě by měla být vždy k dispozici, tedy uložená na běžném či spořicím účtu.

"Otázka zhodnocení finanční rezervy v tomto případě není úplně důležitá. Tyto prostředky by měly být k dispozici hned na pokrytí nečekaných výdajů či náhlého výpadku příjmů," říká Michal Cibulka, metodik finančního plánování z Broker Consulting.

Důležitá je pravidelnost

Podle Davida Borgese z Člověka v tísni záleží i na širších vztazích. "Víme-li, že nám v případě výpadku příjmů pomůže širší rodina nebo přátelé, můžeme žít s nižší finanční rezervou, než když takovou možnost nemáme," říká Borges, podle něhož je ideální částkou, kterou by si měl člověk z měsíční mzdy odkládat, tisícovka nebo dvě. "Ale pokud si to nemůžeme dovolit, postačí několik stokorun. Důležitá je pravidelnost," doplňuje Borges. 

Vladimír Weiss, finanční poradce Partners, navrhuje vytvořit stručnou finanční bilanci: Jaké jsou celkové příjmy domácnosti, jaké jsou celkové výdaje, a ty roztřídit na zbytné a nezbytné.

Zjistíme tak, jakou částku si můžeme odkládat. "Trvalý příkaz doporučuji nastavit jeden až dva dny poté, co přistane mzda na účet, ať se peníze nestihnou utratit. Odkládáme prostředky na spořicí účet tak dlouho, dokud nevytvoříme stanovenou železnou rezervu," radí Weiss.

Připomíná, že pro události, které mají dlouhodobý nepříznivý dopad na finanční chod domácnosti, například zranění, nemoc, je dobré založit pojištění, kde dominuje pojištění invalidity všech tří stupňů a pojištění úmrtí. Ovšem i to něco stojí. 

Spoříme, ale špatně

V hospodaření s měsíčním příjmem se doporučuje pravidlo 50/20/30. Čistý příjem se rozdělí na tři díly - 50 procent je určeno na základní nezbytné výdaje včetně nákladů na bydlení, jídlo a další potřebné věci, 20 procent má jít na úspory a 30 procent na zbytné věci osobní potřeby. 

Schopnost vystačit se svým měsíčním příjmem přitom patří podle odborníků na osobní finance k základům finanční gramotnosti. Na zadlužení samotném sice není nic apriori špatného, slabou finanční gramotnost českého obyvatelstva však dokresluje vysoký počet uvalených exekucí. Shodli se na tom odborníci, kteří se účastnili konference Institutu pro politiku a společnost na téma úspor domácností. V současnosti má exekuci přes osm set tisíc lidí. 

Nicméně pokud bychom porovnali ochotu Čechů spořit s jinými zeměmi, nejsme na tom špatně. Zatímco ve vyspělých ekonomikách si dokáže naspořit až 71 % domácností, v Česku je to 67 %. Co se týče úspor na stáří, v Česku jimi disponuje 41 % obyvatel, ve vyspělých ekonomikách je to 44 %.

Problém je ovšem v tom, jak Češi spoří. Jsou konzervativní a dávají přednost konzervativním nástrojům s malým výnosem. Podle Lenky Dupákové z ministerstva financí si Češi k pestřejšímu investování potřebují najít cestu, jelikož ve společnosti jsou stále přítomné spořicí tradice z období před rokem 1989.

To s sebou nese i averzi k rizikovějším produktům. Svou roli mohou hrát i  negativní zkušenosti lidí ze společného investování v 90. letech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy