Odklánějte, jak jen to jde. Jednoduché rady, jak si vytvořit krizový finanční polštář

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 9. 2019 5:30
Doporučení finančních expertů zní jasně: Lidé by měli mít k dispozici finanční zásobu ve výši nutných výdajů na minimálně tři, ideálně šest měsíců. Jenže jak to udělat, když řada lidí žije od výplaty k výplatě?
Foto: Shutterstock

České domácnosti spoří podle statistik málo. Skoro třetina domácností by nedokázala ze svých úspor pokrýt nečekaný výdaj ve výši 10 tisíc korun. A jen 55 % Čechů dokáže ustát výpadek jednoho měsíčního příjmu. 

S nenadálým výdajem se pak lidé lehce dostávají do finančních problémů. A tak mnohdy sahají i do spoření na důchod. Na to nedávno upozornil průzkum společnosti MetLife. Tím si však logicky snižují životní úroveň, která je čeká v penzi. Jak z toho ven? Odpověď expertů zní: odklánět. 

Finanční rezervu je možné tvořit postupně po menších úložkách a tím si během několika měsíců či let rezervu vytvořit. Jak už bylo řečeno, rezerva by měla pokrýt náklady po dobu alespoň tří měsíců, ideálně šesti měsíců. Pokud finanční rezervu vytvořím, určitě by měla být vždy k dispozici, tedy uložená na běžném či spořicím účtu.

"Otázka zhodnocení finanční rezervy v tomto případě není úplně důležitá. Tyto prostředky by měly být k dispozici hned na pokrytí nečekaných výdajů či náhlého výpadku příjmů," říká Michal Cibulka, metodik finančního plánování z Broker Consulting.

Důležitá je pravidelnost

Podle Davida Borgese z Člověka v tísni záleží i na širších vztazích. "Víme-li, že nám v případě výpadku příjmů pomůže širší rodina nebo přátelé, můžeme žít s nižší finanční rezervou, než když takovou možnost nemáme," říká Borges, podle něhož je ideální částkou, kterou by si měl člověk z měsíční mzdy odkládat, tisícovka nebo dvě. "Ale pokud si to nemůžeme dovolit, postačí několik stokorun. Důležitá je pravidelnost," doplňuje Borges. 

Vladimír Weiss, finanční poradce Partners, navrhuje vytvořit stručnou finanční bilanci: Jaké jsou celkové příjmy domácnosti, jaké jsou celkové výdaje, a ty roztřídit na zbytné a nezbytné.

Zjistíme tak, jakou částku si můžeme odkládat. "Trvalý příkaz doporučuji nastavit jeden až dva dny poté, co přistane mzda na účet, ať se peníze nestihnou utratit. Odkládáme prostředky na spořicí účet tak dlouho, dokud nevytvoříme stanovenou železnou rezervu," radí Weiss.

Připomíná, že pro události, které mají dlouhodobý nepříznivý dopad na finanční chod domácnosti, například zranění, nemoc, je dobré založit pojištění, kde dominuje pojištění invalidity všech tří stupňů a pojištění úmrtí. Ovšem i to něco stojí. 

Spoříme, ale špatně

V hospodaření s měsíčním příjmem se doporučuje pravidlo 50/20/30. Čistý příjem se rozdělí na tři díly - 50 procent je určeno na základní nezbytné výdaje včetně nákladů na bydlení, jídlo a další potřebné věci, 20 procent má jít na úspory a 30 procent na zbytné věci osobní potřeby. 

Schopnost vystačit se svým měsíčním příjmem přitom patří podle odborníků na osobní finance k základům finanční gramotnosti. Na zadlužení samotném sice není nic apriori špatného, slabou finanční gramotnost českého obyvatelstva však dokresluje vysoký počet uvalených exekucí. Shodli se na tom odborníci, kteří se účastnili konference Institutu pro politiku a společnost na téma úspor domácností. V současnosti má exekuci přes osm set tisíc lidí. 

Nicméně pokud bychom porovnali ochotu Čechů spořit s jinými zeměmi, nejsme na tom špatně. Zatímco ve vyspělých ekonomikách si dokáže naspořit až 71 % domácností, v Česku je to 67 %. Co se týče úspor na stáří, v Česku jimi disponuje 41 % obyvatel, ve vyspělých ekonomikách je to 44 %.

Problém je ovšem v tom, jak Češi spoří. Jsou konzervativní a dávají přednost konzervativním nástrojům s malým výnosem. Podle Lenky Dupákové z ministerstva financí si Češi k pestřejšímu investování potřebují najít cestu, jelikož ve společnosti jsou stále přítomné spořicí tradice z období před rokem 1989.

To s sebou nese i averzi k rizikovějším produktům. Svou roli mohou hrát i  negativní zkušenosti lidí ze společného investování v 90. letech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy