Benzin zdražuje. Islamisté můžou způsobit další cenový skok

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 6. 2014 15:55
Analytici zatím neočekávají žádné drama, ceny však nahoru kromě obav táhne také letní sezona.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Ceny pohonných hmot porostou v důsledku úspěšného tažení islamistických radikálů v Iráku směrem vzhůru, ale zatím nikterak dramaticky. Islamisté nově ovládají rafinérii v severoiráckém městě Bajdží, podle analytiků to ale závratný vliv na ceny benzinu a nafty v Česku mít nebude.

"V našem regionu je nadbytek rafinérských kapacit. Samotné ovládnutí iráckých rafinérií na cenu pohonných hmot nebude mít vliv," reaguje na aktuální dění Bohumil Trampota, analytik J&T Banky.

Analytici se shodují, že růst cen ropy v posledních dnech o zhruba 3,5 procenta k hranici 114 dolarů za barel už pojímá nervozitu spojenou s děním v Iráku a že výrazný cenový skok by přišel pouze v případě zásadní eskalace konfliktu.

"Další značný růst bych čekal, pokud by islamisti ovládli Bagdád, boje se přenesly do oblasti těžby na jih anebo ohrozily přepravu ropy na cestě k přístavu Basra," říká analytik Patrie Tomáš Vlk.

Litr benzinu se podle údajů společnosti CCS v Česku nyní prodává za průměrných 36,32 koruny a litr nafty za 35,96 koruny. Podle Vlka se cena benzinu může v případě, že cena ropy vydrží na úrovni kolem 114 dolarů, posunout nad 37 korun.

"Marže obchodníků jsou podle našich odhadů podprůměrné a zdražení suroviny budou moci absorbovat jen nevýrazně. Rozpětí maloobchodních cen benzinu a nafty by mělo zůstat kolem 30 haléřů, směr budou mít ceny stejný," dodává Vlk.

Nedostatek ropy světu nehrozí

Mírné zdražení u pump očekávají i další analytici, upozorňují ale také na další objektivní vliv případného zdražení.

"Cenu pohonných hmot ovlivňuje jednak cena barelu ropy, ale samozřejmě i poptávka po pohonných hmotách, která má v letních měsících růstovou tendenci. Jako každé léto tedy můžeme očekávat růst cen pohonných hmot, a to i bez výraznějšího přispění nejisté situace v Iráku," říká Tomáš Daňhel ze Saxo Bank.

Irák je za Saúdskou Arábií druhým největším exportérem ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kdyby situace došla ještě dál a země by přestala ropu částečně nebo zcela vyvážet, hrozil by nedostatek ropy na světových trzích?

"Ne. Energetická mapa světa se pomalu mění a případný výpadek irácké produkce by přinesl další cenový skok, ale ne nedostatek ropy," dává jasnou odpověď Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest. "Musíme si uvědomit, že Spojené státy americké jakožto jeden z největších spotřebitelů ropy jsou v současné době energeticky nezávislé," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy