Investovat je snadné: Osm rad pro úplné začátečníky

Aleš Müller, Peníze.cz
31. 7. 2011 9:30
Slušných zisků může dosahovat i laik bez čtení odborných knih
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Z knih o investování sestavíte slušnou knihovnu. Říká se však ironicky, že půlka jejich autorů nejvíc vydělala - na knize o investování. Slušných zisků může dosahovat i začátečník a laik bez knihovny, ba bez jediné příručky. Zjednodušme si investování na několik rad, přesněji na osm jednoduchých pouček.

1. Trpělivost: Nečekejte rychlé zisky

Investování není krátkodobá záležitost, investovat úspěšně znamená především dlouhý investiční horizont. Investování na dobu kratší než deset let je spíš spekulace, zisku dosáhneme jen tehdy, pokud jsme prošli během těchto let krizí a kurzy se po hlubokém poklesu opět zotavily.

Zásadou tedy je nakupovat alespoň pět až osm let, několik let čekat, rok až tři vybírat zisky.

2. Sázky na jistotu: Nakupujeme akcie nezničitelných firem ve vlastním státě

Nezničitelné firmy jsou ty, které prodávají své produkty v jakékoli ekonomické situaci - elektrárny a společnosti distribuující energie, potravinářské firmy, média, zdravotnické a farmaceutické firmy.

Investujeme především ve vlastním státě, protože umíme alespoň trochu odhadnout, zda je firma zdravá.

I částečná znalost nám umožní lépe načasovat okamžiku nákupu - nezničitelné firmy nakupujeme v okamžiku, kdy jsou nějaké problémy a jejich cena na burze je malá.

V Česku je klasickým představitelem nezničitelných firem ČEZ. Na obzoru není fyzikální princip, který by nahradil elektrickou energii, a tak má tato firma na desetiletí odbyt zajištěný.

Dále jsou zajímavé dividendové tituly - Telefónica, Philip Morris. Finanční instituce jsou také interesantní, jedná se však o velmi křehké firmy, postačí recese či chyba managementu a banka je v bankrotu. Bohužel tyto fatální chyby nelze s předstihem identifikovat. Přesto by v portfoliu měla být Komerční banka, Erste, VIG. Všechny finanční tituly by neměly hodnotou význačně převyšovat ČEZ.

Po získání těchto akcií, když máme pěkný základ, se zbavíme vnitřního přesvědčení, že jsme geniální investoři, a další investování svěříme odborníkům.

Nemáme totiž čas sledovat světovou ekonomiku, akcie, nemáme čas kalkulovat rizika, pročítat prospekty exotických firem roztroušených po celém světě. Musíme si tedy zaplatit odborníky ve fondech, kteří to udělají za nás.

Ovšem investování do fondů přináší mnoho nejasného - poplatky, neprůhledné strategie, neoprávněně sebevědomé manažery, lháře. Takže musíme co nejvíc eliminovat i tato negativa, a to dlouhým investičním horizontem a diverzifikací.

3. Nevěříme politice: Nenakupujeme dluhopisové a peněžní fondy

Řecko je důkazem, že státní dluhopisy nejsou bezrizikovou investicí, jak praví učebnice.

Než platit poplatky dluhopisového fondu a sledovat kolísání jeho hodnoty podle globálního strachu investorů, dáme svých pár tisíc do banky.

Jedná se o "pojištěnou" investici, likvidní, byť s malým výnosem. Morální hazard bank a státu nemusíme řešit. Když se naše banka dostane do problémů, složí se všichni daňoví poplatníci na nás. Když padne jiná banka, složíme se zase my.

Pokud ale toužíme po dluhopisovém fondu, bereme ten s krátkou durací (ta bývá uvedena na aktuálních informacích), nejlépe tak kolem tří let.

(Snad se někdy dočkáme státních obligací pro občany, jež kdysi slíbil ministr financí, to by byla zajímavá možnost investice.)

4. Co nejdříve: Ať si peníze zvykají, že na nás musí pracovat

Do fondů začínáme nakupovat co nejdříve. Takže po druhé výplatě - za první výplatu si koupíme něco malého, malý dárek věnujeme rodičům a dalším členům rodiny a při druhé výplatě zadáme trvalý příkaz na nákup akciového fondu.

Pokud jsme tento okamžik prošvihli, zadáme příkaz kdykoliv - nikdy není pozdě, ani tři roky před důchodem.

Další rady najdete ve zbytku článku na webu Peníze.cz,
kde probíhá i diskuse k tématu.

Rostoucí cena ropy pomohla akciím firmy China Mobile dosáhnout šestiletého maxima. Následně i celá hongkongská burza dokázala vzrůst na historicky nejvyšší hodnotu.
Rostoucí cena ropy pomohla akciím firmy China Mobile dosáhnout šestiletého maxima. Následně i celá hongkongská burza dokázala vzrůst na historicky nejvyšší hodnotu. | Foto: Reuters
Pokračování a diskuze:
Zbytek článku najdete zde
 

Právě se děje

Další zprávy