Investice v praxi: Index není jen doklad o studiu na VŠ

Michal Stupavský (spolupracovník redakce)
15. 9. 2008 0:00
Poradíme vám, jak se orientovat v investování
V uplynulém týdnu se americké burze dařilo natolik, že hlavní index Dow Jones poprvé v historii překročil hodnotu 12 tisíc bodů.
V uplynulém týdnu se americké burze dařilo natolik, že hlavní index Dow Jones poprvé v historii překročil hodnotu 12 tisíc bodů. | Foto: Reuters

Praha - Co jsou to burzovní indexy? K čemu slouží? Jaké možnosti má drobný investor přímo do indexů pomocí derivátů investovat?

Burzovní indexy vyjadřují všeobecnou tendenci vývoje na určité burze (trhu). V indexu jsou většinou zastoupeny největší, nejlikvidnější a nejprestižnější společnosti, které jsou na dané burze obchodovány (tzv. blue chips).

V závislosti na tom, jak se vyvíjely kurzy akcií, které jsou v indexu obsaženy, se vyvíjela také hodnota samotného indexu.

Jak jsou indexy vypočítávány?

Indexy jsou většinou určitým váženým průměrem cen akcií, které jsou v indexu obsaženy, kde váha v indexu je dána tržní kapitalizací společnosti. Tržní kapitalizace je měřítkem velikosti společnosti a vypočítáme ji jako aktuální kurz dané akcie krát počet emitovaných akcií.

Pokud se například v novinách dočteme, že se včera pražské burze nedařilo, téměř s jistotou to znamená, že index pražské burzy PX poklesl. To nám říká, že se akciím v indexu obsaženým v průměru nedařilo. Index nám už nic neřekne o tom, jak se vyvíjela cena jednotlivých akcií, ze kterých je index tvořen.

Burza i pro drobného klienta

Mezi nejznámější burzovní indexy patří americký Dow Jones industrial Average (DJIA), S&P 500 a NASDAQ 100. Do nejznámějších evropských indexů můžeme zařadit britský FTSE 100, německý DAX 30, francouzský CAC 40. Z asijských indexů je nejznámější japonský NIKKEI 225 a dále hongkongský HANG SENG.

I drobný investor má šanci profitovat z vývoje burzovních indexů. Za prvé může velice jednoduše své portfolio globálně diverzifikovat a za druhé se může podílet na vývoji spousty akcií, aniž by do každé jednotlivé akcie musel investovat.

Foto: Reuters

Pokud dospějeme k závěru, že se bude japonské ekonomice v následujícím roce dařit, nicméně nemáme možnost analyzovat a vybírat jednotlivé akcie, můžeme velice jednoduše investovat do japonského indexu NIKKEI 225 a tím v podstatě také investovat do všech 225 akcií, které jsou v tomto indexu obsaženy.

Jak se můžeme na vývoji burzovních indexů podílet?

Existuje několik možností. Můžeme například investovat do indexového podílového fondu, který přesně kopíruje vývoj daného indexu. Dále máme možnost si koupit investiční certifikáty.

PŘÍKLAD

Například se lze podílet na vývoji burzovních indexů pomocí derivátů CFD.

Budeme předpokládat, že ekonomika USA bude zpomalovat, což by se mělo promítnout do poklesu kurzů akcií, a tedy i indexu Dow Jones Industrial Average.

Prodáme proto CFD kontrakt na DJIA v nominální hodnotě 0,1 lotu a vstoupíme do krátké (short) pozice, čili budeme spekulovat na pokles. Naše investice (blokovaná marže) bude činit přibližně 2 640 Kč.  Pákový efekt dosahuje úrovně 1:50. Pokud například index oslabí o 200 bodů, náš zisk bude činit 2 000 Kč. Výsledek našeho obchodu si budeme ilustrovat na následujícím grafu.

Platforma X-Trader umožňuje investorovi sledovat vývoj úrovně indexů v reálném čase a pomocí několika málo kliků myši otevírat a uzavírat obchody. Obchodník má stálý přehled o vývoji svého obchodu i celého portfolia. CFD kontrakty lze obchodovat pomocí platformy X-Trader. Více na www.xtb.cz.

Investování indexů je pro drobného investora atraktivní, jak již bylo řečeno, z toho důvodu, že nemusí analyzovat jednotlivé akciové tituly na trhu v dané zemí. Pomocí indexu v podstatě investuje do všech akcií, jenž jsou v indexu obsaženy, snižujeme riziko vysokého kolísání, a hlavně ušetříme spoustu času.

Rady na závěr

O situaci každé velké ekonomiky můžeme v novinách, na internetu či v televizi vždy najít spoustu cenných informací, pomocí kterých můžeme usoudit, jak by se vývoj akciového trhu v dané zemi mohl vyvíjet.

Ideální strategií by mohla být investice zároveň do jednoho amerického indexu (např. S&P 500), tří evropských indexů (FTSE, DAX a CAC), japonského NIKKEI 225, indexu akcií čínských společností kotovaných na burze v Hong Kongu (Hang Seng China Enterprises Index).

A abychom našemu indexovému portfoliu dodali ještě trochu příchuti, můžeme zainvestovat ještě do ruského indexu RTS či českého PX. Takové portfolio je výborně diverzifikováno jak z teritoriálního hlediska, tak z oborového hlediska.

Musíme si uvědomit, že pokud máme investováno do deseti českých akcií, o diverzifikaci nemůže být v žádném případě ani řeč.

 

Michal Stupavský, autor je analytik X-Trade Brokers Česká republika

 

Právě se děje

Další zprávy