Investice do zlata se vyplácí. Odolává výkyvům akcií

šal
26. 9. 2007 11:35
Cena zlata je nejvyšší za 28 let
Řada jednokilových prutů zlata v dubajském trezoru.
Řada jednokilových prutů zlata v dubajském trezoru. | Foto: Reuters

Praha - V investičním portfoliu nemusí být obsažena jen obvyklá finanční aktiva jako například akcie, podílové fondy a další. Finanční poradci doporučují také určitou část také mít uloženou ve formě reálných aktiv.

Jde zejména o zlato, případně i diamanty. Tato složka je imunní vůči výkyvům na kapitálových trzích a zejména proti inflaci. Navíc cena zlata v poslední době narůstá a je nejvyšší za posledních 28 let.

Světová cena zlata

 Žlutý kov se nyní ve světě prodává za cenu okolo 740 dolarů za troyskou unci (31,1 gramů). To znamená cenu asi 465 korun za gram zlata.

ČTĚTE VÍCE
Autor fotografie: www.zlate-mince.cz

ČTĚTE VÍCE

"Důvodem strmého posilování této komodity v současné době je velká poptávka po bezpečných a protiinflačních aktivech. Na trhu panují obavy, že americké centrální bance se vymyká kontrola nad inflací. Snížení úrokových sazeb, ke kterému se americký FED před nedávnem odhodlal, sice pomůže bankám překonat krizi, ale současně zvýší množství peněz v oběhu," upozorňuje Boris Tomčiak z Patria Finance.

Například ještě před pěti lety se troyská unce zlata prodávala za cenu okolo 260 dolarů. Poptávka po této komoditě ale cenu od té doby zněkolikanásobila.

O zlato je na světových trzích stálý zájem. Hlavními subjekty na nákupní straně trhu se zlatem jsou fondy, které věří v pokračování růstového trendu. Investicím do komodit, především pak do drahých kovů, tak dávají přednost oproti dluhopisům či akciím.

Jak investovat do zlata

Nejjednodušší formou, jak investovat do zlata, je nákup mincí. V tomto směru se nabízejí například Krugerrandy nejznámější investiční zlaté mince. Poprvé byly tyto mince raženy v roce 1967. Nesou jméno tehdejšího jihoafrického prezidenta (Paul Kruger) a názvu tamní měny (Rand). Krugerrandy jsou raženy z 22karátového zlata a každá mince v sobě obsahuje přesně jednu troyskou unci zlata (31,1 gramu).

Zlatá cihla 1000 gramů - Argor Heraeus SA Švýcarsko, která stojí pod půl milionu.
Zlatá cihla 1000 gramů - Argor Heraeus SA Švýcarsko, která stojí pod půl milionu. | Foto: www.zlate-mince.cz

Cílem mincí Krugerrand bylo dostat zlato mezi širokou veřejnost, a tím podporovat rozvoj jihoafrických zlatých dolů. Od té doby se prodalo již 54,4 miliónu těchto mincí v různých velikostech o celkové váze 46,3 miliónu troyských uncí (asi 1440 tun zlata).

Další možností je nákup pamětních mincí a medailí. Zde investoři musí počítat s tím, že již neplatí pouze za zlatý obsah kovu, ale také za uměleckou a sběratelskou hodnotu.

Lidé mohou nakupovat také zlaté slitky. Jde o cihličky z ryzího (24karátového) zlata v hmotnostech od jednoho až do tisíce gramů. Například stogramový slitek přijde na cenu okolo 51 tisíc korun, kilogramová zlatá cihlička stojí okolo 498 tisíce korun.

Nákup i prodej je velmi jednoduchý, stačí se obrátit na některého z mnoha obchodníků a to i na internetu. Příkladem může být internetový obchod Zlate-mince, Abros či Avarrio.

 

Právě se děje

Další zprávy