Internetová mBank mění poplatky. Lidé si začnou hlídat hranici 1500 korun

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 7. 2016 13:03
Klienti mBank si budou muset zvykat na nové podmínky u výběrů z bankomatů, u zpoplatnění karty nebo u zahraničních plateb. Nový sazebník začne platit od září. Klientům se změny nelíbí. I s novými podmínkami ale bude mBank vůči dalším bankám konkurenceschopná.
Logo mBank
Logo mBank | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Internetová banka mBank, která má v Česku zhruba 600 tisíc klientů, mění od září ceník. Její klienti si budou muset zvykat na nové podmínky u výběrů z bankomatů, u zpoplatnění karty nebo u zahraničních plateb.

mBank změní podmínky bezplatných výběrů z bankomatu: Od září umožní neomezený počet výběrů z jakéhokoli bankomatu v Česku, stejně jako v zahraničí, zdarma. Ovšem za podmínky, že klient vybere alespoň 1500 korun. Kdo vybere méně, zaplatí vždy 29 korun.

Dnes platí, že zdarma jsou tři výběry v Česku za měsíc a každý případný další vyjde na 35 korun. Stejná je cena výběrů v zahraničí, zdarma jsou zahraniční výběry, když vybíraná suma odpovídá alespoň 2500 korunám.

Hranice 1500 korun bude nově platit také u účtování poplatku za měsíční vedení platební karty. Zde mBank výrazně zpřísňuje dosavadní podmínky, když dnes klientům banky stačí v měsíci kartou utratit 500 korun, aby ji měli bez poplatku. Od září se tato suma tedy ztrojnásobí a kdo ji nesplní, zaplatí za vedení karty 29 korun měsíčně. Samotná výše poplatku se tedy nemění.

Podle mBank za touto změnou stojí nová pravidla, která bankám snížila příjem z plateb kartami u obchodníků. Na základě evropské směrnice banky dostávají od prosince roku 2015 od obchodníků nově výrazně menší podíl z karetních transakcí. mBank k tomu uvádí, že zatímco dříve měla z 500 korun utracených u obchodníka přes kartu od mBank šest korun, po změně pravidel bude mít z patnácti set korun jen tři koruny. "Ano, i z trojnásobně vyšší částky budeme mít poloviční výnos než před nedávnem," uvádí banka na svém blogu.

Změny se klientům diskutujícím pod blogem nelíbí. "Nechápu výši poplatku za nepoužívanou kartu. Tak ať prostě ten, kdo měsíčně neutratí kartou tolik (kolik mBank požaduje – poznámka redakce), hradí bance jen ušlý zisk, ne?" stěžuje si diskutující s uživatelským jménem hjindr a ptá se, proč mBank neúčtuje v případě nesplnění podmínek jen ušlý zisk, tedy tři koruny. Na to mu banka v diskusi neodpovídá.

Konkurence nabízí bezplatné účty většinou také s podmínkami. Měsíční poplatky za vedení účtu se většinou dají vymazat, když do banky pošlete určité množství peněz nebo aktivně využíváte platební kartu. Plnohodnotný bezplatný účet bez podmínek nabízí jen Equa bank a Fio banka (ta ovšem s tím, že zdarma jsou v základu jen výběry z bankomatů Fio).

Nové poplatky

Pojďme ale zpět ke změnám ceníku v mBank, najdou se i zlepšení. Například skončí 25korunový poplatek za změnu PIN kódu ke kartě, kterou klienti provedou v internetovém bankovnictví.

Naopak se diskutujícím pod bankovním blogem nelíbí zavedení poplatku za odchozí platby u spořicího účtu eMax. U něj jsou nyní všechny odchozí platby zdarma, od září bude zdarma jen první platba v měsíci a další (včetně převodů na účty v mBank) vyjdou na 29 korun. "Účel spořicích účtů spočívá ve střádání peněz, a ne v jejich časté útratě," zdůvodňuje změnu banka.

Klienti banky kontrují, že spořicí účet eMax už stejně s úrokem 0,05 procenta pro ně není klasickým spořicím účtem, ale slouží jim jako bezpečné úložiště peněz. "Tohle mě ale fakt štve, měl jsem na mBank rád to, že i když mi kdokoliv kartu ukradne a použije ji jakýmkoliv způsobem, dostane se jen na mKonto, kam jsem dával jen 1500 korun, a veškerý zbytek příjmů jsem během měsíce postupně čerpal z eMaxu převody na mKonto," stěžuje si diskutující pod přezdívkou west.

Banka také zavádí poplatek lidem, kteří využívají její kreditní karty. Dnes banka těmto lidem zdarma nabízí automatickou splátku celkové dlužné částky jednou za měsíc. Klienti tak mají bez starostí zaručeno (pokud mají na účtu dostatek peněz), že peníze vždy splatí včas a trefí se do takzvaného bezúročného období, za půjčené peníze tak bance nic neplatí. Nově mBank od září tuto službu zpoplatní 25 korunami.

A stejnou cenu bude nově účtovat také u příchozích i odchodzích zahraničních SEPA plateb. Doposud byly platby v eurech zdarma. I s novou cenou budou SEPA platby v mBank levnější než u většiny konkurence. Pro srovnání: v České spořitelně je odchozí SEPA platba za 220 korun a příchozí za 100 korun, v ČSOB za 250 a 150 korun, v Equa bank za 99 a 9 korun, ve Fio bance obě vyjdou na 20 korun a v Raiffeisenbank jsou za 220 a 200 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy