Insolvenční šikana: Firmám se uleví, plánuje Pospíšil

Petr Kučera Petr Kučera
8. 1. 2011 19:56
Zpřísnění zákona a nový poplatek se nicméně dotkne i "poctivých" věřitelů

Praha - Firmy, které ve skutečnosti nikomu nedluží, by se už neměly dostávat do insolvenčního rejstříku tak snadno jako dosud. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce omezit možnost podávat takzvané šikanózní návrhy na insolvenci.

Novela insolvenčního zákona, jejíž návrh poslal ministr do připomínkového řízení, má ochránit údajné dlužníky proti zjevně bezdůvodným insolvenčním návrhům ze strany věřitelů. Účinná by mohla být zhruba od druhé poloviny letošního roku.

Pospíšil tak reaguje na fakt, že kvůli smyšleným dluhům se dostávají do problémů i zdravé firmy. Zejména pro menší společnosti může být takto vzniklá špatná pověst smrtící.

Stát pak může přijít nejen o daně a další příjmy od takto zkrachovalé firmy, ale musí vyplácet podporu v nezaměstnanosti za zrušená pracovní místa. Navíc státu hrozí nebezpečí, že po něm tyto firmy budou chtít nahradit škodu, kterou jim neoprávněné návrhy na insolvenci způsobují.

Nové poplatky i sankce

První bariérou proti zjevně bezdůvodným návrhům má být nový poplatek ve výši 5000 korun, který by za insolvenční návrh podaný věřitelem vybíral soud. Tato novinka se dotkne i "poctivých" věřitelů, státní rozpočet by si díky ní mohl polepšit o více než 20 milionů korun ročně.

Soud zároveň dostane možnost odmítnout do sedmi dnů věřitelův insolvenční návrh pro zjevnou bezdůvodnost. "Novela stanoví vyvratitelnou domněnku, kdy o takový případ jedná, například při zjevném nepoměru pohledávky ve vztahu k majetku dlužníka," upřesňuje Pospíšil. Dále jde například o nedoložení splatné pohledávky, absence listin povinně zveřejňovaných v obchodním rejstříku či neexistence statutárních orgánů.

Věřitelům bude hrozit také pokuta až 50 tisíc korun, pokud soud jejich návrh odmítne pro zjevnou bezdůvodnost. Takových návrhů je nicméně podle odhadů ministerstva jen maximálně pět procent z celkového množství.

Záloha na náhradu škody

"Zároveň s odmítnutím insolvenčního návrhu věřitele pro zjevnou bezdůvodnost mu soud uloží, aby na účet soudu složil paušální částku na náhradu škody," plánuje Pospíšil.

Částka se věřiteli vrátí, jestliže dlužník do tří měsíců nepodá žalobu na náhradu škody - tedy pokud postižená firma nebude po údajném věřiteli chtít, aby ji nahradil způsobený výpadek zakázek či ztrátu důvěry klientů.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Za soudy si připlatíte. Víme, co všechno má zdražit
Živnostníci, těšte se. Ubyde papírů a zlevní televize
Tvrdší než EU. John žene top manažery do fronty na úřad

Soud bude moci na návrh dlužníka chtít po věřiteli, aby složil jistotu až do rozhodnutí o úpadku. "Pokud například dlužník prokáže, že kvůli návrhu na zahájení insolvenčního řízení nemohl uzavřít výhodný obchod, který by jinak bezpochyby uzavřel, bude složená jistota sloužit k náhradě této škody," vysvětluje Pospíšil.

Jasnější informace pro veřejnost

Další novinka se týká zveřejňování vyhlášek, kterými se oznamuje zahájení insolvenčního řízení. Z textu má být jasně patrné, jestli daný návrh podal dlužník, nebo věřitel.

"Budou také obsahovat informaci, že zahájení řízení ještě neznamená úpadek dlužníka - obzvlášť v případě věřitelských insolvenčních návrhů," dodává ministr.

Dosud také dostane možnost "vyloučit účinky" insolvenčního řízení zahájeného na návrh věřitele kdykoliv až do rozhodnutí o úpadku. Dlužník tak nebude omezován při nakládání se svým majetkem.

I zdravou firmu to může položit

Online deník Aktuálně.cz nedávno podrobně popsal dva případy, jak jednoduché je takové šikanózní insolvenční řízení začít. Jedná se zřejmě o organizovaný a koordinovaný postup.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nová mafie. Posílá firmy do potíží falešnými fakturami
První oběť firemní šikany zůstane na černé listině
Okenáři ustáli útok, šlo o případ insolvenční šikany

Už samotné podání návrhu na insolvenční řízení je veřejné. Firma je zapsána do insolvenčního rejstříku a řada lidí - včetně některých médií - nerozlišuje, že jde o pouhý (možná neoprávněný) návrh, nikoliv už samotnou insolvenci. Návrh totiž ještě musí posoudit soud a teprve on rozhodne o případném úpadku.

Jakmile se ale firma v rejstříku objeví, začnou se někteří dodavatelé i klienti obávat problémů. Společnost se pak může ocitnout ve skutečných problémech.

"Než soud řízení zastavil, ozvala se nám spousta dodavatelů, kteří měli starost, zda dostojíme závazkům. Tento přístup samozřejmě chápu. Pak se ale našli tací, kteří nám oznámili, že když jsme v insolvenci, přestávají nám platit. To je postoj, který naprosto nechápu," popisuje důsledky zahájení takového insolvenčního řízení generální ředitel Templářských sklepů Čejkovice Pavel Pastorek.

I v případě, kdy je jasné, že jde o návrh podaný například na základě falešné faktury, se může rozhodování soudu vléct několik měsíců.

Poctiví věřitelé budou muset počkat

"Lepší formulace vyhlášek o zahájení insolvenčního řízení a zejména povinnost soudu odmítat rovnou zjevně bezdůvodné návrhy mohou situaci pomoci. Na druhé straně nejspíš dojde k výraznému oddálení okamžiku, kde je insolvenční řízení zahájeno, neboť soudy budou muset všechny návrhy nejprve přezkoumat," hodnotí ministerský návrh Jan Procházka z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

"Zpomalení se  může obrátit proti poctivým, tedy oprávněným věřitelům - dlužník může získat více času na to, aby je machinacemi se svým majetkem poškodil," vysvětluje Procházka.

Současné problémy podle Procházky pramení spíše z určitého neporozumění pravidel ze strany veřejnosti a médií. Samo podání insolvenčního návrhu ještě nic nevypovídá o skutečné situaci společnosti, proti které návrh směřuje," připomíná. Už nyní je insolvenční rejstřík veřejně dostupný a každý se může seznámit se všemi důvody, které navrhovatel uvádí, a vyhodnotit, zda je návrh věrohodný a jak je odůvodněný.

"Firma  ale samozřejmě čelí některým omezením, která pro ni mohou mít fatální dopad. Například nemůže zřídit zajištění ke svým závazkům , takže se jí fakticky uzavírá cesta k bankovním úvěrům," dodává Procházka.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Změny pro podnikatele: Vyšší odvody a tvrdší kontroly
Nový daňový řád: Tvrdší pokuta, ale jinak dobré zprávy
Podnikatele čeká přísnější DPH, platit má i odběratel
 

Právě se děje

Další zprávy