Hoteliéři se dočkali. Dostanou od státu kompenzaci za každý prázdný pokoj

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
11. 9. 2020 14:01
Od stovky do 330 korun za pokoj a noc. To je výše kompenzačního bonusu pro hotely, penziony a další ubytovací zařízení, které musely zůstat na jaře zavřené kvůli pandemii koronaviru. O peníze mohou žádat od pátku.
Villa Rosenaw v Rožňově pod Radhoštěm
Villa Rosenaw v Rožňově pod Radhoštěm | Foto: Jakub Tejkl

Více než 95 % ubytovacích zařízení muselo být na jaře vzhledem k pandemii koronaviru přes dva měsíce uzavřeno. Nyní mohou propad příjmů z části kompenzovat dotací z programu Covid - ubytování, který startuje právě nyní. 

"Rozhodné období pro podporu je od 14. března do 24. května 2020, tedy 72 dní. Jedná se o dobu, po kterou byly zařízení uzavřeny z důvodu platnosti usnesení vlády v souvislosti s krizí způsobenou pandemii," uvedla k tomu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Dotace je ve výši 100 až 330 Kč v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení. Takže například stokorunu na pokoj a noc dostane turistická ubytovna nebo kemp, který nabízí ubytování i v chatkách. Penziony dostanou 200 korun a luxusní hotely pak 330 korun. "Tato podpora přispěje k udržení stávajícího rozsahu a kvality poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu, dále též k udržení nabídky služeb," věří Dostálová. 

Na zprostředkování podpory spolupracuje Státní fond podpory investic, na jehož stránkách je možné o kompenzaci požádat vyplněním speciálního formuláře. Ten je třeba poslat datovou schránkou nebo poštou na adresu fondu. Žadatelé se tam také dozví, co musí splňovat, aby na finanční injekci dosáhli. Není toho málo. 

Podmínkou čerpání peněz z programu je také třeba to, že se ubytovací zařízení zavazuje udržet svůj provoz po dobu alespoň dalších šesti měsíců. Vyloučena jsou ubytovací zařízení, která v době zákazu prodeje služeb byla uzavřena z důvodů mimosezóny, stejně jako provozovatelé, kteří nevykonávají ubytovací službu na základě živnostenského zákona. O peníze nemohou žádat ani provozovatelé krátkodobých pronájmů typu Airbnb. 

Výzva k programu uvádí, že žádosti bude možné odesílat do konce října. Do 15. prosince pak budou žadatelé obesláni s rozhodnutím o poskytnutí dotace. K samotnému proplacení dotace může ale dojít až v prvním čtvrtletí roku 2021. "Výzva je vyhlášená jako průběžná s pevným datem uzávěrky, takže přijaté žádosti budou průběžně odbavovány a propláceny bez zbytečného odkladu," říká tisková mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Celkem je na program vyčleněno 3,3 miliardy korun, které půjdou ze státního rozpočtu. 

Loni 78 eur za pokoj, letos jen 13

Asociace hotelů a restaurací schválení projektu chválí, na jeho přípravě totiž spolupracovala. "Ubytovací služby patří mezi obory, které byly nejvíce zasaženy pandemií koronaviru, v mnoha regionech se hotely a penziony dosud zmítají ve finančních problémech a bojují s nedostatkem hostů. Řada ubytovacích zařízení dosud neotevřela. Dlouhodobě nízká poptávka, zvláště ve městech, současná zhoršená epidemiologická situace v některých regionech a stále trvající absence příjezdového cestovního ruchu, by mohla způsobit ukončení činnosti ubytovacích zařízení," varuje prezident asociace Václav Stárek. 

Uvádí příklad: obsazenost 4 - 5 hvězdičkových hotelů v Praze byla v červenci 22 % a průměrná tržba na jeden disponibilní pokoj a noc činila 13 eur. Loni ve stejném měsíci byla průměrná obsazenost 80 % a tržba na disponibilní pokoj činila 74 eur.

Připomíná, že cestovní ruch odvedl jen v roce 2019 do státního rozpočtu 130 miliardy korun a je na něm mnoho dalších služeb a dodavatelů produktů.

Stárek připomíná, že finanční pomoc pro každou firmu je zastropována dočasným rámcem veřejné podpory, který Evropská komise stanovila na 800 tisíc eur (necelých 21 milionů korun). Do tohoto rámce se započítávají programy Covid - nájemné, Covid - ubytování a program voucherů pro lázeňská zařízení.

"Je tedy na provozovatelích každého zařízení, aby tento rámec v rámci čerpání nepřekročili. Pro malé podniky to nebude problém, pro například větší zařízení a hotelové nebo lázeňské řetězce to může být významným limitem," dodává Stárek. 

"Co se týká zařízení, která byla částečně otevřená, například protože zajišťovala pobyt cizincům do doby než mohli opustit naší republiku nebo zajišťovala ubytování za jiným účelem, například pro zdravotníky, předpokládáme, že tato nebudou nijak omezena na možnosti čerpat tuto finanční pomoc," dodal prezident Stárek. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Při střelbě na večírku zemřeli v USA dva mladí lidé, dalších 14 je zraněných

Dva mladí lidé zemřeli a 14 dalších bylo zraněno při střelbě na soukromém venkovním večírku ve městě Rochester ve státě New York. Novinářům to řekl prozatímní policejní šéf Mark Simmons. Policie zatím nikoho nezadržela a neví, zda střelců bylo více. Při střelbě zemřel muž a žena ve věku 18 a 22 let. Zranění byli převezeni do nemocnic, žádný z nich nebyl v ohrožení života, dodal Simmons.

Informace o střelbě přicházejí krátce poté, co se místní policejní oddělení dostalo pod palbu kritiky kvůli zásahu, po kterém v březnu zemřel 41letý černoch Daniel Prude. V reakci na to rezignoval místní policejní šéf.

Zatím to ale nevypadá, že střelba souvisela s březnovým úmrtím. Simmons uvedl, že policie reagovala na telefonáty o střelbě a na místě našla přibližně 100 lidí, kteří se snažili z místa utéct. Před telefonáty policie o večírku nevěděla, uvedla agentura AP. Policie se o střelbě dozvěděla kolem 00:30 místního času (06:30 SELČ).

"Jde o další tragédii, kdy jednotlivci pořádají tyto nezákonné, neschválené domácí večírky v domech, které nejsou bezpečné především kvůli covidu, kvůli těm podmínkám. A když se přidá alkohol a násilí, je z toho recept na katastrofu," prohlásil Simmons.

Zdroj: ČTK
Další zprávy