Hypotéky zlevnily o víc než tisícovku, sazby dál padají

Petr Kučera Petr Kučera
20. 10. 2010 12:50
Fincentrum Hypoindex: Průměrný úrok klesl na 4,56 procenta
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Best of Realty

Praha - Lidé, kteří si hypotéku vzali letos v září, ušetří řádově stovky korun měsíčně oproti těm, kdo tak učinili v lednu.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex. Ta vychází ze skutečně uzavřených obchodů - tedy reálných údajů z trhu, nikoliv ze sazeb uváděných v reklamních nabídkách, které jsou pro mnoho klientů v praxi nedostupné.

Například splátka dvoumilionové hypotéky na 20 let teď vychází v průměru na 12 717 korun, v lednu to bylo o tisícovku měsíčně víc. U hypotéky na 1,5 milionu je rozdíl zhruba 800 korun.

Zástupci bank sice už od ledna varují, že nevidí výraznější prostor pro snižování úrokových sazeb hypoték, přesto zlevňování pokračuje. V září klesla průměrná sazba o 0,23 procentního bodu na 4,56 procenta, potvrzuje Fincentrum Hypoindex.

Foto: Hypoindex.cz

Za rok, tedy oproti loňskému září, klesly průměrné sazby o celý procentní bod a vrátily se na úroveň, kde byly naposledy začátkem roku 2007.

Variabilní sazba je zatím nejlevnější

"Největší pokles zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, které meziměsíčně zlevnily o více než čtvrt procentního bodu," říká Luboš Svačina z odborného webu Hypoindex.cz.

Variabilní sazby se odvíjejí od tržních "cen" na mezibankovním trhu a jsou nyní rekordně nízko, u UniCredit Bank začínají tyto hypotéky na třech procentech.

"Pozadu ale nezůstávají ani standardní varianty hypoték s pevně stanovenou úrokovou sazbou. Největší pokles zaznamenaly stále populárnější pětileté fixace," dodává Svačina.

Téměř polovina klientů (49 %) dala v září přednost pětileté fixaci, dalších 39 % se rozhodlo pro tříletou.

Trh ožívá, přicházejí další slevy

Příznivé úrokové sazby přilákaly v září na pobočky bank 4800 klientů, kteří si sjednali hypotéky za více než osm miliard korun. Podle Hypoindexu to je téměř o polovinu větší objem než ve stejném měsíci loňského roku. Přestože byl loňský rok poznamenán krizí, hypoteční trh přece jen znovu viditelně ožívá.

Podle Libora Ostatka z makléřské společnosti Golem Finance je do konce letošního roku ještě prostor k dalšímu snižování úrokových sazeb. Vývoj v příštím roce si odborníci zatím netroufají odhadovat. Očekává se nicméně zvýšení základních sazeb ČNB, od nichž se ceny hypoték - byť nepřímo - odvíjejí.

S "akčními nabídkami" přišly v posledních dnech další banky. Například GE Money zvýhodnila tříletou fixaci (nyní od 4,29 %) a do 22. října neúčtuje poplatek za zpracování a odhad ceny nemovitosti.

Až do konce letošního roku pak GE Money "odpustí" poplatek za vyřízení hypotéky zájemcům, kteří si o hypotéku zažádají prostřednictvím online kalkulačky. Poplatek pro všechny účelové hypotéky nicméně už dříve zcela zrušily Raiffeisenbank, Česká spořitelna a mBank (ta jej nikdy ani nezavedla).

Volksbank nyní láká na sazbu od 3,79 % p.a. a od zájemců o její služby bude vybírat "zvýhodněný poplatek". Zmíněná sazba ale platí jen pro tříleté fixace se splatností do deseti let.

LBBW Bank rozšířila garanci sazby 3,99 % p.a. i pro pětileté fixace, dosud platila maximálně pro čtyřleté.

Wüstenrot hypoteční banka se přidala k těm, které nabízejí hypotéku bez dokládání příjmů. Nabídka je určena zájemcům, kteří nemohou prokázat své příjmy standardním způsobem - typicky živnostníkům uplatňujícím výdajový paušál. Bance nyní stačí jen čestné prohlášení o příjmech a majetku a potvrzení o bezdlužnosti od finančního úřadu. Maximálně ale půjčí jen na polovinu zástavní hodnoty nemovitosti.

Raiffeisenbank navýšila limit pro zápočet u takzvané offsetové hypotéky. Dosud si klienti mohli na protiúčet vložit maximálně úspory v hodnotě 50 % jistiny úvěru, nyní si mohou započíst až 100 % částky úvěru a splácet pouze jistinu úvěru.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
Další zprávy