Hypotéky zlevnila i ČSOB, akce dvou bank skončily

Petr Kučera Petr Kučera
12. 10. 2009 17:15
Snižování sazeb zatím banky prezentují jako dočasné

Praha - Hypotéky s úrokovou sazbou od 5,29 nabídne ode dneška do 6. listopadu Československá obchodní banka (ČSOB). Šanci však mají jen žadatelé o hypoteční úvěr přesahující dva miliony korun, do 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti a s fixací na pět let.

„Akce je vhodná i pro ty, kteří chtějí využít dotaci z programu Zelená úsporám, pokud zatím nemají peníze na realizaci úsporného opatření," říká Martin Eyberger, výkonný manažer segmentu Bydlení, úvěry a platební komfort ČSOB.

Klienti tak podle něj získají možnost překlenout období, než dotaci obdrží. „Lidem, kteří o státní dotace požádají, umožníme bezplatnou mimořádnou splátku až do výše dotace ve chvíli, kdy mu na účet přijdou od státu peníze," upřesňuje.

Konečně nižší sazby, ale jen dočasně

Banka se tak přidala ke konkurentům, kteří v předchozích týdnech přišli hlavně s časově omezenými „akcemi". Reagují tak na výrazný meziroční pokles objemu poskytnutých hypoték (například v srpnu klesl téměř o třetinu) i na časté odchody klientů ke konkurenčním bankám při konci fixace. Jedním z důvodů je i srpnové snížení základních úrokových sazeb České národní banky na rekordní minimum.

Například Raiffeisenbank snížila minimální úrokovou sazbu hypoték až o 0,4 procentního bodu na 5,29 procenta. Ještě více chce banka zvýhodnit ty klienty, kterým se mění úroková sazba při konci jejich fixace. Pro ně nyní začíná úroková sazba již na 4,99 procentech.

Česká spořitelna nabízí úrokové zvýhodnění jednoho procentního bodu na polovinu hypotéky. Nabídka se týká hypoték s nejméně dvacetiletou splatností a jen s fixací na pět let. Procentní úrokové zvýhodnění lze získat nejvýše do objemu 1,5 milionu korun. Klient si musí povinně zřídit pojištění schopnosti splácet a v době splatnosti nesmí odejít k jiné bance, jinak bude muset vrátit úrokové zvýhodnění.

UniCredit Bank v září prodloužila nabídku se sazbou 4,44 procenta u roční fixace, pokud si klient pořídí také osobní konto, pojištění schopnosti splácet a kreditní kartu. U tříleté fixace je akční nabídka 4,84 procenta a u pětileté 4,99 procenta. Nabídka platí pro nové i dosavadní klienty.

GE Money Bank zlevnila hypotéky s tříletou a pětiletou fixací od 4,99 procenta, předtím nabídka začínala na 5,35 procentech. Akce platí do konce října.

Další slevy nabídly menší banky, podrobněji jsme o nich psali v samostatném článku.

Společnost Hyposervis, nabízející hypotéky různých bank, před týdnem spustila pojištění proti platební neschopnosti při ztrátě zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci. Splátky může až tři roky hradit developer. Nabídku pod názvem Sichrjob lze však zatím využít jen u několika bytových projektů v Praze a okolí. Partnerem akce je pojišťovna UNIQA.

Akce Komerční a Hypoteční banky končí

Naopak skončila akce Komerční banky, která dočasně zvýhodnila hypotéky s fixací na pět a více let. a do výše 85 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Od 24. srpna do 11. října garantovala úrokovou sazbu 5,29 procenta, akci neprodloužila.

Minulý týden skončila také dočasná akce Hypoteční banky ze skupiny ČSOB, spočívající ve snížení sazeb u produktu Hypotéka po webu na úroveň od 5,15 procenta. Nadále běží akce nazvaná Férová banka, umožňující slevu z úrokové sazby nebo odpuštění poplatku za vyřízení hypotéky. Podmínkou je sjednané pojištění hypotéky a výše do 85 procent hodnoty zastavené nemovitosti.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Spočítejte si, kdy se vyplatí refinancování hypotéky
Potvrzeno: Při změně hypotéky neztratíte daňové výhody
Končí vám fixace hypotéky? Čtěte, jak neplatit příliš
 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy