Hypotéky zdražují nejrychleji v historii. Měsíční splátka úvěru může růst i o tisíce

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 19. 1. 2022 14:02
Průměrná úroková sazba hypoték rostla v prosinci nejrychleji od roku 2003. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex skončila těsně pod hranicí tří procent. V nabídkách některých bank už lze najít sazby převyšující hranici čtyř procent. Odborníci na financování tak odhadují, že zájem o úvěry na bydlení letos prudce opadne.
Foto: Shutterstock

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 procenta. "Jedná se o nejvyšší meziměsíční nárůst úrokové sazby v historii hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok," uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Běžně lze ale na trhu najít sazby přes čtyři procenta. Banky v posledních měsících zdražovaly. Například nyní oznámila zvýšení úrokové sazby Airbank a ČSOB.

"Od 17. ledna 2022 zvýšíme úrokové sazby u hypoték o 0,4 procentního bodu. U nových hypoték banka klientům nabídne při započtení slevy za pojištění schopnosti hypotéku splácet roční úrok od 4,14 procent. U hypoték převedených z jiné banky pak roční úrok bude nově začínat na 3,94 procenta," uvedla Airbank v tiskové zprávě. 

ČSOB zdražila o 0,6 procenta a sazba se tak pohybuje podle délky fixace od 4,49 až k 4,79 procentům. "Nové sazby jsou reakcí na razantní krok ČNB z 22. prosince 2021, která se snaží zabránit dalšímu nárůstu inflace," vysvětlil Jiří Feix z Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Česká národní banka (ČNB) zvýšila na konci prosince základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Centrální banka navíc počítá s jejím dalším růstem i v letošním roce, tempo růstu by však mělo zpomalit.

"Je pravděpodobné, že růst průměrné úrokové sazby u hypoték bude i nadále zrychlovat. Za hranici čtyř procent se průměrná sazba v hypoindexu dostala naposledy v srpnu 2011. Nejvyšší úrovně dosáhla v srpnu 2008, kdy se vyšplhala na 5,82 procenta," říká Jiří Sýkora.

Vyšší měsíční splátky o tisíce

Jak upozorňuje hypomonitor České bankovní asociace, který také sleduje vývoj na hypotéčním trhu, s očekávaným růstem úrokových sazeb se zvyšuje i měsíční splátka u nových či refixovaných úvěrů.

"Pokud se průměrná hypoteční sazba v letošním roce dostane k hranici pěti procent, bude to pro průměrnou velikost hypotéky znamenat oproti současnosti nárůst měsíční splátky o tři a půl až čtyři tisíce korun měsíčně. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v letech 2016 a 2017, by hypoteční sazby na pět procent znamenaly růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o pět až šest tisíc korun měsíčně," upozorňuje hypomonitor. 

Měsíční splátka hypotéky podle sazby
Měsíční splátka hypotéky podle sazby | Foto: ČBA

Banky v prosinci poskytly 10 745 hypoték v celkovém objemu 34,532 miliardy korun. Ve srovnání s listopadem klesl počet poskytnutých hypoték o 624 a objem o 2,672 miliardy korun.

Loňský rok byl na hypotéčním trhu zcela mimořádný. Banky sjednaly úvěry za téměř 430 miliard korun. Dosud držel prvenství rok 2020, kdy banky poskytly hypotéky za 254 miliard korun. Meziročně tak hypoteční trh vzrostl o téměř 70 procent.

"Rok 2021 byl v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní a dá se očekávat, že hned tak překonán nebude. Neboť v letošním roce bude následovat ochlazení hypotečního trhu, a to nejméně o 20 procent," odhaduje Jiří Sýkora.

Průměrná výše hypotéky během prosince klesla téměř o 60 tisíc na 3 213 738 korun. Za poslední rok vzrostla průměrná hypotéka i přes několik poklesů o 247 588 korun. "Růst průměrné hypotéky zpomaluje, ceny nemovitostí přesto nadále rostou, i když ne tak rychlým tempem jako v předminulém roce," míní analytik. 

Výkonná ředitelka developerské společnosti Central Group Michaela Tomášková upozornila, že už brzy se řadě lidí cesta k hypotékám ještě zkomplikuje. Od 1. dubna začnou totiž platit nová přísnější pravidla ČNB.

"Zatímco nyní na pořízení bytu v hodnotě pět milionů stačilo našetřit 500 tisíc z vlastních zdrojů, od dubna 2022 bude potřeba mít minimálně milion. Navíc si bude možné vzít úvěr jen do výše 8,5násobku čistého ročního příjmu. Člověk s průměrným pražským příjmem, který je podle statistického úřadu 45 tisíc korun (36 tisíc čistého), tak dosáhne na hypotéku maximálně 3,7 milionu korun," uvedla Tomášková a doplnila, že celková splátka všech úvěrů v tomto modelovém případě navíc nebude smět překročit 45 % čistého měsíčního příjmu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy