Hypotéky dál zdražují, potvrzuje nová statistika. Loňský rekordní zájem zřejmě nepřekonají

Olga Skalková Olga Skalková
20. 12. 2017 0:01
Průměrná úroková sazba v listopadu vzrostla na 2,15 z říjnových 2,1 procenta. Je tak nejvyšší od jara 2015.
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték.
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Hypotéky v Česku dál pomalu zdražují. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Průměrná úroková sazba v listopadu vzrostla na 2,15 z říjnových 2,1 procenta. Je tak nejvyšší od jara 2015. A právě před rokem si dokonce Češi brali hypotéky za nejnižší cenu v historii - 1,71 procenta.

Nynější nárůst sazeb zatím zájem o hypotéky výrazněji nepoznamenal. V listopadu si úvěr do banky přišlo podepsat 9466 klientů, což je o skoro 800 lidí více než v říjnu. Oproti říjnu vzrostly i objemy nových hypoték - o 1, 5 miliardy na 19,5 miliardy korun.

"Maximální rozdíl mezi průměrnými sazbami jednotlivých bank přispívajících do Fincentrum Hypoindexu je již několik měsíců velmi nízký a ani listopadové zvýšení sazeb ČNB jej příliš nerozhodilo. I z toho je zřejmé, jak se banky vzájemně velmi bedlivě sledují a žádná z nich nechce prudkým zvýšením sazeb přijít o stále velmi dobré objemy nových obchodů," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Silný zájem podle bankéřů přetrvává i proto, že se lidé snaží brát hypotéky dřív, než sazby ještě víc vzrostou. To se týká i klientů, které čeká refinancování. Ti se snaží zajistit sazbu na rok i více měsíců dopředu - což je možnost, kterou jim banky nabízejí.

Zda banky překonají loňský rekordní rok v objemu hypoték (225,8 miliardy korun), jak tomu nasvědčoval vývoj v předchozích měsících, je zatím nejisté.

Od ledna do října byl celkový objem nových hypoték vyšší než před rokem. Obrat nastal v listopadu. Za 11 měsíců banky na hypotékách rozpůjčovaly 205,7 miliardy korun, před rokem to bylo 208,1 miliardy.

K překonání loňského rekordu by lidé v prosinci museli podepsat hypotéky za více než 20 miliard korun. "Číslo to není úplně nereálné, v některých měsících bylo sjednáno i víc smluv za vyšší sumu, ale pravděpodobně se rekordu letos nedočkáme," očekává Monika Lukešová z Fincentra.

 

Právě se děje

Další zprávy