Hypotéky rekordně zlevňují, potvrzuje nová statistika

Petr Kučera Petr Kučera
19. 10. 2011 5:00
Průměrný úrok se po pěti letech dostal pod 4 procenta, nižší byl jen v létě 2005
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hypotéky jsou nejlevnější za posledních šest let. Průměrná úroková sazba v září prolomila čtyřprocentní hranici a klesla na 3,89 procenta ročně.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

Těsně pod čtyřmi procenty byla průměrná sazba naposledy v červenci 2006. Nižší hodnoty než letos v září, tedy pod 3,89 procenty, však statistika Fincentrum Hypoindex evidovala jen mezi červnem a listopadem 2005.

Rekord v celkové průměrné sazbě zatím drží červenec 2005, kdy dosáhla 3,62 procenta.

Naopak před třemi lety se průměrná sazba pohybovala kolem 5,7 procenta, takže například měsíční splátka dvacetileté hypotéky na 1,8 milionu přišla o téměř dva tisíce dráž než nyní.

Vývoj průměrné úrokové sazby podle statistiky Fincentrum Hypoindex
Vývoj průměrné úrokové sazby podle statistiky Fincentrum Hypoindex | Foto: Hypoindex.cz

U tříleté a pětileté fixace přineslo letošní září dokonce nový rekord. Sazby tříleté fixace nyní v průměru dosahují 4,08 %, u pětileté 3,89 %.

Rekordně nízko - na 2,86 % - jsou také hypotéky s variabilní sazbou, které ovšem statistika Hypoindex sleduje teprve od června 2010.

Nejoblíbenější v září byly pětileté fixace, přednost jim dalo 48 procent klientů.

Cenová válka pokračuje

Letos v září uzavřely banky 6219 nových smluv v celkovém objemu 10,379 miliardy korun. "Na září jde o nebývale vysoký objem, ovlivnilo jej zřejmě chystané zvýšení daně z přidané hodnoty," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Až na nepatrné výjimky klesají průměrné sazby nepřetržitě už od začátku roku 2010. Po krizovém roce 2009 jsou banky i zájemci o úvěr opět odvážnější, rekordně nízko jsou i základní sazby České národní banky.

Výraznou roli hraje také vzájemná konkurence bank a snaha utrhnout si co největší tržní podíl. "Současnou situaci na trhu nelze charakterizovat jinak než jako cenovou válku," říká ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

"Již nyní je vidět, že ani v říjnu se pokles sazeb nezastaví," upřesňuje Ostatek na základě nových akčních nabídek, s nimiž přišly některé tuzemské banky právě od začátku října.

Konkurence v oblasti hypoték je navíc od října ještě silnější než dosud. Na trh hypotečních úvěrů totiž vstupují dva nováčci - Fio banka a Equa bank.

Foto: Finep
Čtěte také:
Plaťte dál. Banky chtějí poplatek v Německu nezákonný
Odklad splátek, slevy, provize. Co nevíte o hypotékách
Nová hypotéka bez poplatků. Na trh vstupují další banky
 

Právě se děje

Další zprávy