Hypotéky potichu zdražují. Polovina bank zvedla úroky

Luboš Svačína, Hypoindex.cz
16. 2. 2011 9:20
Nová tabulka: Za jaký úrok vám teď banky půjčí na bydlení
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Central Group

Praha - Se zlevňováním hypoték je zřejmě konec. Na přelomu ledna a února totiž úrokové sazby začaly růst. Samozřejmě už bez publicity, která provázela předchozí snižování.

Sazby vzrostly i přesto, že leden a únor bývají dlouhodobě co do produkce nových hypoték hluboce podprůměrné a bankéři jsou rádi za každého nového klienta. Ke zdražení přistoupila více než polovina z jedenácti sledovaných bank, přičemž v některých případech sazby povyskočily až o půl procentního bodu.

Čestnou výjimku v tuto chvíli představuje pouze Wüstenrot hypoteční banka, která se jako jediná vydala proti proudu a své hypotéky zlevnila ve všech fixačních variantách o více než desetinu procentního bodu.

Fakt, že se pokles sazeb přinejmenším dočasně zastavil, potvrzují také lednová data Fincentrum Hypoindex, vycházející z uzavřených smluv. Průměrná sazba v lednu meziměsíčně klesla o pouhé tři setiny procentního bodu na 4,20 %.

Foto: Hypoindex.cz

Nejvíce zdražily pětileté fixace

Za poslední měsíc nejvíce zdražily hypotéky s úrokovou sazbou fixovanou na pět let. V případě LBBW Bank a Raiffeisenbank vzrostly sazby až o půl procentního bodu, některé fixace dokonce o šest desetin.

Banky odůvodňují zdražování rostoucí cenou zdrojů a neveřejně také tím, že "sazby se vlivem vzájemného soupeření bank dostaly v předchozích měsících až na "nezdravě" nízkou úroveň, takže jejich hladinu je nyní potřeba částečně korigovat směrem vzhůru."

Celý loňský rok, kdy sazby postupně klesly až na tříleté minimum, se zároveň také stíraly rozdíly mezi nabízenými sazbami jednotlivých bank. Rozdíly se v některých případech daly počítat pouze na úrovni setin procentního bodu. S příchodem nového roku se však nůžky opět začínají rozevírat a lidem zvažujícím žádost o hypotéku se opět vyplatí mezi bankami pečlivě vybírat.

Poznámky k tabulce: Tabulka porovnává nabídkové úrokové sazby běžných typů hypoték sloužících například na pořízení bytu. Modelovým příkladem je klient, který žádá o hypotéku v částce 2 000 000 Kč se splatností 20 let a poměr hodnoty zastavené nemovitosti k částce úvěru činí 80 % (LTV).
S výjimkou Hypoteční banky, mBank, Volksbank a Wüstenrot banky se jedná o minimální sazby ("od"), nikoliv garantované, takže banka nezaručuje, že klient uvedenou sazbu získá. Určeny jsou spíše klientům s výbornou bonitou a případně jsou podmíněny sjednáním dalších produktů z nabídky banky či partnerských pojišťoven.
Česká spořitelna: Sazbu je možné snížit až o půl procentního bodu, pokud klient bude aktivně využívat běžný účet ČS a o další půl procentní bod, pokud sjedná si hypotéku s úrokovým zvýhodněním (5 let fixace, min. 20 let splatnost)
ČSOB: Sazbu lze s výjimkou desetileté fixace snížit za předpokladu zasílání platu na účet v ČSOB (0,15 %) a při uzavření 2 ze 3 pojištění, z nichž alespoň jedno je pojištění úvěru (0,10 %)
UniCredit: Uvedené sazby platí, pokud má klient u UCB běžný účet s kreditní kartou a úvěr má pojištěn proti neschopnosti splácet
GE Money: Sazba platí pro klienty s běžným účtem Genius a úvěrovým pojištěním

Foto: RK Sting
Čtěte více na Hypoindex.cz:
Kde budou úrokové sazby hypoték v prosinci 2011
Recept na koupi nemovitosti pro vlastní bydlení
Prodáváte nemovitost? Víme, jak ušetřit na daních
 

Právě se děje

před 51 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy