reklama
 
 

Hypotéky po roce a půl zdražily. Do banky ale nespěchejte

19. 8. 2015 6:44
Mírný nárůst průměrné úrokové sazby není překvapením. V září ale má začít hlavní konkurenční boj s akčními nabídkami.

Praha – Průměrná úroková sazba u hypoték letos v červenci stoupla - poprvé od ledna 2014. Zdražení však bylo minimální: Z předchozí rekordně levné úrovně 2,05 procenta, kde sazba zůstávala v květnu i červnu, vystoupala v červenci na 2,08 procenta.

Hypoteční úvěry tak v Česku i nadále zůstávají rekordně levné a ani v příštích měsících se to zřejmě měnit nebude.

Mírný růst průměrné sazby ukazuje nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově uzavřených smluv včetně refinancování.

"Průměrné úrokové sazby zatím jen mírně odskočily od posledního minima a nadále platí, že pro výrazný růst nevidíme vážný důvod," říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

"Mírný nárůst není překvapením. Změny jsou to kosmetické a banky během léta spíše vyčkávaly a zpracovávaly rekordní počty žádostí," dodává Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Od půlky června sazby mírně zdražilo pět bank, převážně u delších fixací. Konkrétně Hypoteční banka, Komerční banka, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka a Expobank. Reagovaly tak na růst cen zdrojů, k němuž na mezibankovním trhu došlo v dubnu a květnu.

Hlavní sezona hypoték přijde na podzim a zájemci o hypoteční úvěr se podle Ostatka mohou těšit na akční nabídky. "Vzhledem k tomu, že sazby na mezibankovním trhu nyní pozvolna klesají, domníváme se, že banky na sklonku srpna a začátku září vystartují s akčními nabídkami, díky kterým budou moci lidé dosáhnout na výhodnější podmínky, než jaké jsou v nabídce nyní," říká.

Zřejmě právě zprávy o zdražování hypoték u velkých bank zajistily v červnu a červenci rekordní prodeje hypoték. V červnu banky, které své prodeje reportují, prodaly hypoteční úvěry za 19,747 miliardy korun, což bylo o miliardu více než v červnu roku 2007, který byl do té doby rekordní. Také v červenci byl s objemem 17,441 miliardy zájem vysoce nadprůměrný.

Průměrná výše hypotéky mírně vzrostla na 1,832 milionu korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde zhruba na 9342 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 4,84 procenta, byla splátka u tohoto úvěru o zhruba 2593 korun měsíčně vyšší.

Poznámka: Vstupní data pro výpočty Fincentrum Hypoindexu poskytují AirBank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Expobank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

autor: Jiří Hovorka | 19. 8. 2015 6:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama