Hypotéky opět prolomily rekord. Tak nízké sazby ještě neměly

Petr Kučera Petr Kučera
20. 8. 2014 6:00
Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,72 procenta, ukazuje statistika Fincentrum Hypoindex.
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v červenci popáté za sebou klesly na rekordní minimum. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,72 procenta a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního června, kdy činila 2,76 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Refinancování, tedy přechod ke konkurenci, se na nově uzavřených smlouvách letos podle České národní banky zatím podílí 21 procenty. Server Hypoindex.cz uvádí, že jen třetina klientů, kterým letos končilo fixační období, se tedy rozhodla převést svou hypotéku k jiné bance.

Dáte bance druhou šanci?

„První nabídka stávající banky je většinou sestavena s dostatečným prostorem k vyjednávání – banky se logicky snaží vydělat a nemají důvod nabízet nižší sazbu, když existuje šance, že klient přijme i vyšší nabídku. Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší než udržet současného,“ vysvětluje vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Pokles úrokových sazeb podle něj stále není u konce. „V srpnu některé banky znovu snížily úrokové sazby u hypoték, a pravděpodobně se tedy v příštím měsíci dočkáme dalšího rekordu,“ říká Rajdl. Také Česká národní banka stále čelí deflačním tlakům, takže výraznější zvýšení základních sazeb je v nedohlednu.

O 2500 korun měsíčně méně

Během července sjednaly banky s lidmi 8352 smluv o hypotečních úvěrech v celkovém objemu 14,12 miliardy korun. Průměrná výše úvěru klesla na 1,69 milionu korun.

Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9138 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy se sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta, byla průměrná splátka o téměř 2500 korun měsíčně vyšší.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy