Hypotéky opět prolomily rekord. Tak nízké sazby ještě neměly

Petr Kučera Petr Kučera
20. 8. 2014 6:00
Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,72 procenta, ukazuje statistika Fincentrum Hypoindex.
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v červenci popáté za sebou klesly na rekordní minimum. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,72 procenta a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního června, kdy činila 2,76 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

Refinancování, tedy přechod ke konkurenci, se na nově uzavřených smlouvách letos podle České národní banky zatím podílí 21 procenty. Server Hypoindex.cz uvádí, že jen třetina klientů, kterým letos končilo fixační období, se tedy rozhodla převést svou hypotéku k jiné bance.

Dáte bance druhou šanci?

„První nabídka stávající banky je většinou sestavena s dostatečným prostorem k vyjednávání – banky se logicky snaží vydělat a nemají důvod nabízet nižší sazbu, když existuje šance, že klient přijme i vyšší nabídku. Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší než udržet současného,“ vysvětluje vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Pokles úrokových sazeb podle něj stále není u konce. „V srpnu některé banky znovu snížily úrokové sazby u hypoték, a pravděpodobně se tedy v příštím měsíci dočkáme dalšího rekordu,“ říká Rajdl. Také Česká národní banka stále čelí deflačním tlakům, takže výraznější zvýšení základních sazeb je v nedohlednu.

O 2500 korun měsíčně méně

Během července sjednaly banky s lidmi 8352 smluv o hypotečních úvěrech v celkovém objemu 14,12 miliardy korun. Průměrná výše úvěru klesla na 1,69 milionu korun.

Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9138 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy se sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta, byla průměrná splátka o téměř 2500 korun měsíčně vyšší.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Slavnostní vojenská přísaha ve středu netradičně zazněla v Brně. Složilo ji bezmála pět set studentů

V kasárnách Univerzity obrany v Brně ve středu po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Věrnost republice dnes dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy