Hypotéky opět překonaly rekord. Sazby jsou nejníže v historii, zájem překonává loňský rok

Petr Kučera Petr Kučera
20. 7. 2016 5:30
Průměrná splátka úvěru ve výši jednoho milionu korun na dvacet let klesla poprvé v historii pod pět tisíc korun měsíčně.
Průměrná sazba nově sjednaných hypoték
Průměrná sazba nově sjednaných hypoték | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha – Průměrná sazba hypoték v červnu klesla na 1,87 procenta a opět tak snížila dosavadní rekord, který držel letošní květen s 1,89 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Průměrná splátka úvěru ve výši jednoho milionu korun na dvacet let klesla poprvé v historii pod pět tisíc korun měsíčně, konkrétně na 4999 korun. V srpnu roku 2008, kdy průměrná sazba dosahovala 5,82 procenta, byla průměrná splátka milionové hypotéky o více než dva tisíce korun vyšší.

Červen potvrdil, že letošní zájem o hypotéky je také rekordní. Za první pololetí si přišlo do bank zařídit hypoteční úvěr 55 266 lidí v celkovém objemu za 106,705 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku si lidé sjednali 55 079 smluv v celkovém objemu za 90,685 miliardy korun. Právě loňský rok byl dosud rekordní, když překonal i čísla z roku 2007.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy