Hypotéky nečekaně zlevňují, sazby míří k novým rekordním hodnotám

Olga Skalková Ekonomika Olga Skalková, Ekonomika
10. 2. 2016 9:00
Doba levných hypoték překvapivě nekončí, úroky jdou pod dvě procenta. Konkurenční boj bank o klienty sílí. Chtějí uzavřít co nejvíce smluv, než nový zákon zlevní předčasné splacení hypoték.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha – Ještě koncem roku odborníci tvrdili, že úrokové sazby hypoték sice zůstanou nízko, ale jejich snižování už skončilo. Překvapivě teď ale přichází další pokles, sazby míří k rekordně nízkým hodnotám. Hypoteční banka i Česká spořitelna v únoru nabízejí úrok pod dvěma procenty.

Příčin nečekaného zlevňování je několik. Ke konci roku se očekávalo, že dlouhé období velmi nízkých úrokových sazeb na globálních finančních trzích skončí. Jenže teď to vypadá na pravý opak a sazby mohou ještě klesat. Což bankám umožní hypotéky dál zlevňovat.

Další pokles hypotečních úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje bank o klienty. Chtějí také uzavřít co nejvíce smluv, než – zřejmě od poloviny roku – začne platit nový zákon. Kdo si vezme hypotéku až poté, ušetří na případném předčasném splacení úvěru. Na dříve podepsané smlouvy se nová pravidla začnou vztahovat až na konci fixace − tedy při změně úrokové sazby. Pro banky je tak výhodnější získat co nejvíc klientů ještě za současných podmínek.

Čtěte podrobněji v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy