Hypotéky nečekaně zlevňují, sazby míří k novým rekordním hodnotám

Doba levných hypoték překvapivě nekončí, úroky jdou pod dvě procenta. Konkurenční boj bank o klienty sílí. Chtějí uzavřít co nejvíce smluv, než nový zákon zlevní předčasné splacení hypoték.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha – Ještě koncem roku odborníci tvrdili, že úrokové sazby hypoték sice zůstanou nízko, ale jejich snižování už skončilo. Překvapivě teď ale přichází další pokles, sazby míří k rekordně nízkým hodnotám. Hypoteční banka i Česká spořitelna v únoru nabízejí úrok pod dvěma procenty.

Příčin nečekaného zlevňování je několik. Ke konci roku se očekávalo, že dlouhé období velmi nízkých úrokových sazeb na globálních finančních trzích skončí. Jenže teď to vypadá na pravý opak a sazby mohou ještě klesat. Což bankám umožní hypotéky dál zlevňovat.

Další pokles hypotečních úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje bank o klienty. Chtějí také uzavřít co nejvíce smluv, než – zřejmě od poloviny roku – začne platit nový zákon. Kdo si vezme hypotéku až poté, ušetří na případném předčasném splacení úvěru. Na dříve podepsané smlouvy se nová pravidla začnou vztahovat až na konci fixace − tedy při změně úrokové sazby. Pro banky je tak výhodnější získat co nejvíc klientů ještě za současných podmínek.

Čtěte podrobněji v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy