Hypotéky ani v květnu nezdražily, úroky zůstávají nízko

Petr Kučera Petr Kučera
20. 6. 2012 6:00
V květnu banky sjednaly 6309 nových hypoték v celkovém objemu 10,7 miliardy korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foibos

Praha - Průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů v květnu mírně klesly a vrátily se na březnovou hodnotu 3,68 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

V květnu banky sjednaly 6309 nových hypoték v celkovém objemu 10,7 miliardy korun. Jako nová hypotéka je považováno i refinancování.

Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték
Vývoj průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték | Foto: Hypoindex.cz

"Většina bank ponechala v květnu oproti předchozímu měsíci sazby na stejných úrovních, korekci předchozího růstu sazeb banky provedly teprve začátkem června. Mírný pokles průměrné sazby tak souvisí s vyšší preferencí levnějších fixací ze strany klientů," komentuje statistiku Josef Rajdl, vedoucí analytik Fincentrum Hypoindex.

"Variabilita sazeb mezi jednotlivými bankami je velmi nízká. Žádná z bank neriskovala sazby výrazně zvýšit ani se žádná nehrne do dalšího snižování," dodává Rajdl.

Měsíční splátka milionové hypotéky, uzavřené na 20 let, nyní činí v průměru 5 893 korun, u patnáctileté splatnosti 7 238 korun.

Unikátní pražské vily, které stojí za vidění:

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hypoteční kalkulačka - zkuste si vypočítat hypotéku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy