Hypotéky hlásí rekordní hattrick. Sazby padly na nové dno

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 7. 2014 6:00
Další pokles se už nečeká, banky v létě omezí akční nabídky.
Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Potřetí v řadě hlásí statistika Fincentrum Hypoindex rekordní čísla. Průměrná úroková sazba u nově uzavřených hypoték v červnu spadla na 2,76 procenta. Banky totiž i v červnu pokračovaly v marketingových slevových akcích, takže po dubnovém poklesu sazeb na 2,88 procenta a květnovém na 2,81 procenta je tu třetí rekord po sobě.

Další pokles se už nečeká. „Letní měsíce jsou každoročně klidnější z hlediska intenzity akčních nabídek. Pravidelné měsíční prohlubování dna úrokových sazeb, které jsme zažili v posledním čtvrtletí, budeme muset v následujících měsících pravděpodobně oželet,“ upozorňuje Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Hypotéku si podle statistiky Fincentrum Hypoindex v první půlce roku sjednalo 42 571 klientů. Celkový objem těchto hypoték se vyšplhal na 70,82 miliardy korun. I když jsou tedy úrokové sazby u hypoték nižší než minulý rok, objemy a počty oproti loňskému roku klesly, když loni za první půlrok lidé sjednali 45 543 hypoték v celkovém objemu 74,34 miliardy korun. Za nově sjednané hypotéky považuje statistika i refinancování, tedy přechod ke konkurenci.

Výrazně nižší splátka

V červnu vzrostla průměrná výše hypotéky, která se poprvé za poslední rok a půl vyšplhala přes 1,7 milionu korun. Nízké sazby totiž přináší nižší splátky, a lidé si tak jsou ochotni půjčovat více peněz. Stabilně také, byť mírně, rostou ceny bytů.

Průměrná výše nově poskytnutého úvěru v červnu činila 1 701 178 korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9232 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy se sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta, byla průměrná splátka o zhruba 2400 korun měsíčně vyšší.

Ve srovnání s květnem v červnu vzrostly objemy i počty uzavřených hypoték. V červnu 2014 bylo uzavřeno o 800 hypoték víc, když si podle Hypoindexu nový úvěr sjednalo 8938 klientů. Celkový objem těchto hypoték vystoupal na 15,2 miliardy korun. Ve srovnání s červnem 2013 jde o pokles zhruba o dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy