Hypotéky hlásí rekordní hattrick. Sazby padly na nové dno

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 7. 2014 6:00
Další pokles se už nečeká, banky v létě omezí akční nabídky.
Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Potřetí v řadě hlásí statistika Fincentrum Hypoindex rekordní čísla. Průměrná úroková sazba u nově uzavřených hypoték v červnu spadla na 2,76 procenta. Banky totiž i v červnu pokračovaly v marketingových slevových akcích, takže po dubnovém poklesu sazeb na 2,88 procenta a květnovém na 2,81 procenta je tu třetí rekord po sobě.

Další pokles se už nečeká. „Letní měsíce jsou každoročně klidnější z hlediska intenzity akčních nabídek. Pravidelné měsíční prohlubování dna úrokových sazeb, které jsme zažili v posledním čtvrtletí, budeme muset v následujících měsících pravděpodobně oželet,“ upozorňuje Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Hypotéku si podle statistiky Fincentrum Hypoindex v první půlce roku sjednalo 42 571 klientů. Celkový objem těchto hypoték se vyšplhal na 70,82 miliardy korun. I když jsou tedy úrokové sazby u hypoték nižší než minulý rok, objemy a počty oproti loňskému roku klesly, když loni za první půlrok lidé sjednali 45 543 hypoték v celkovém objemu 74,34 miliardy korun. Za nově sjednané hypotéky považuje statistika i refinancování, tedy přechod ke konkurenci.

Výrazně nižší splátka

V červnu vzrostla průměrná výše hypotéky, která se poprvé za poslední rok a půl vyšplhala přes 1,7 milionu korun. Nízké sazby totiž přináší nižší splátky, a lidé si tak jsou ochotni půjčovat více peněz. Stabilně také, byť mírně, rostou ceny bytů.

Průměrná výše nově poskytnutého úvěru v červnu činila 1 701 178 korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9232 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy se sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta, byla průměrná splátka o zhruba 2400 korun měsíčně vyšší.

Ve srovnání s květnem v červnu vzrostly objemy i počty uzavřených hypoték. V červnu 2014 bylo uzavřeno o 800 hypoték víc, když si podle Hypoindexu nový úvěr sjednalo 8938 klientů. Celkový objem těchto hypoték vystoupal na 15,2 miliardy korun. Ve srovnání s červnem 2013 jde o pokles zhruba o dvě miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Pražské letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací, o něco méně než před krizí

Během zimního letového řádu, který začne platit v neděli, budou moci cestující z pražského letiště létat do 92 destinací. V nabídce budou například nové linky do Tel Avivu, Neapole, Oděsy, Kyjeva, Dubaje či Amsterdamu. Z Prahy bude během zimy létat celkem 47 aerolinek včetně Eurowings, které na letišti otevřou svou novou základnu. Ve středu o tom informovalo Letiště Praha v tiskové zprávě. Letošní zimní letový řád je mírně užší než v předkrizových letech, v zimě 2019 se z Prahy létalo do více než 120 míst.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

PPF prodala sto procent akcií v Telenor Montenegro maďarské skupině

Společnost PPF Telecom Group prodala 100 procent akcií operátora Telenor Montenegro maďarské 4iG. Dokončení prodeje podléhá schválení regulátora v Černé Hoře a jeho vypořádání se očekává do konce letošního roku. PPF to ve středu uvedla v tiskové zprávě. Obě strany se dohodly, že cenu nezveřejní.

"Naše obchodní strategie je zaměřená na trhy s významným růstovým potenciálem a s určitou vahou v rámci našeho portfolia. Rozhodli jsme se proto Telenor Černá Hora prodat, a to společnosti, která má dlouhodobý zájem mobilního operátora dále rozvíjet,“ uvedl výkonný ředitel PPF Telecom Group Marek Sláčík.

Telenor Montenegro má 333 000 předplatitelů a loni dosáhl tržeb 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč). Loni představoval trh v Černé Hoře 1,1 procenta provozního zisku PPF Telecom Group.

Jednou z hlavních konkurenčních výhod Telenoru Černá Hora jsou podle Sláčíka jeho zaměstnanci. Lokálnímu týmu se daří držet operátora na prvním místě podle objemu tržeb. Telenor také provozuje mobilní síť, která byla v nezávislém měření vyhodnocena jako nejlepší v Černé Hoře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy