reklama
 
 

Hledáte příbuzné nebo známé? Úřad vám už musí pomoci

17. 7. 2010 9:25
Za novou službu ale zájemci zaplatí 500 korun, a to i při neúspěšném hledání

Praha - Úřady musí nově pomáhat lidem při hledání ztracených příbuzných a známých. "Došlo ke změně zákona, o kterou jsme usilovali už několik let," říká zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Ombudsman totiž dostával mnoho stížností na úřady, které odmítaly pomoci občanům hledajícím své příbuzné či ztracené přátele.

"Od 1. července musí úřady přijímat žádosti občanů o poskytnutí údaje o místu trvalého pobytu jiné osoby z informačního systému evidence obyvatel a informovat hledaného, že se s ním chce někdo zkontaktovat," popisuje novinku Seitlová.

Žádost o zprostředkování kontaktu je možné podat osobně na matričním úřadě, na úřadu obce s rozšířenou působností nebo na krajském úřadě, a to na tomto formuláři. Žadatel i hledaná osoba musí být občany České republiky.

Zaplatíte 500 korun, úspěch nejistý

Seitlová však současně upozorňuje, že zájemci musí zaplatit poměrně vysoký správní poplatek ve výši 500 Kč. Ten se platí nikoli za poskytnutí požadovaného údaje, ale za vlastní podání žádosti. „Poplatek se nevrací ani v případě, kdy ke zprostředkování kontaktu nakonec nedojde," dodává zástupkyně veřejného ochránce práv.

Zákon rovněž neřeší situace, kdy hledaná osoba již není naživu a žadatel o zprostředkování kontaktu nebyl jejím dítětem, vnukem, sourozencem, rodičem, prarodičem, manželem nebo partnerem.

"Podle zákona totiž ministerstvo vnitra, jako správce registru obyvatel, sdělí žadateli údaj o datu a místu úmrtí pouze v případě, že hledaná osoba je ve vztahu k žadateli osobou blízkou. Pokud šlo například o hledaného spolužáka, ministerstvo informaci o úmrtí neposkytne," vysvětluje Seitlová.

Čtěte také:
Děti si už do pasu nezapíšete, dostanou také občanky
Hledá se Absurdita roku. Pište, co vám komplikuje život
Do datové schránky už může psát každý. Zájem je malý

Zklamaní budou i žadatelé, kteří zaplatí správní poplatek a neobdrží žádnou informaci, jestliže ministerstvo zjistí adresu místa trvalého pobytu hledané osoby, ale nepodaří se jí doručit informaci o tom, že se s ní chce někdo kontaktovat.

Potíže může způsobit i stále vzrůstající počet osob evidovaných k trvalému pobytu na adrese obecního úřadu (takzvaná ohlašovna). "Jde o důsledek současné právní úpravy trvalého pobytu, který zástupkyně ochránce dlouhodobě kritizuje. Pokud si hledaná osoba dopis na ohlašovně nevyzvedne, což se často stává, kontakt se nemůže uskutečnit a žadatel opět zaplatil správní poplatek marně," upřesňuje Seitlová.

autor: Petr Kučera | 17. 7. 2010 9:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama