Hladový začátek roku. Češi si přestali půjčovat peníze

Tomáš Fránek
6. 2. 2012 13:40
Splátkové společnosti hlásí v lednu nižší zájem, byť životní náklady rostou

Brno - Lidé v Česku si i přes růst cen a zvýšení DPH přestávají půjčovat peníze. Dokládají to první čísla od splátkových firem.

Tak třeba u Providentu, největší firmě v Česku v oblasti krátkodobých půjček s 260 tisíci zákazníky, si letos v lednu lidé půjčili méně než v lednu 2010 a 2011. Pokles nebo v lepším případě stagnaci zájmů o půjčky potvrzují i další firmy z oboru.

Lidé v Česku si přestávají půjčovat peníze i přesto, že od začátku roku narostlo DPH a výrazně se tak zvýšily ceny potravin. Ty v tuzemských obchodech vzrostly za posledních osm týdnů o téměř pět procent. Některé potraviny přitom budou dál zdražovat, politici navíc mluví i o dalším zvyšování DPH.

Pokles o 30 milionů

Podle statistik Providentu, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, si letos v lednu lidé v Česku půjčili přes 232 milionů korun (17 142 půjček).  Před rokem v lednu to bylo 257 milionů, o rok dříve v lednu 2010 to bylo více než 260 milionů (a přes 18 tisíc půjček).

Podle vánočního průzkumu firmy naučila Čechy lépe hospodařit s penězi nedávná hospodářská krize a současné zpomalení ekonomiky.

Ani další velká společnost na trhu se spotřebitelskými úvěry, Home Credit, nepozoruje, že by si lidé od začátku roku více půjčovali peníze.

Lidé totiž začínají šetřit, útraty nechávají na lepší ekonomické časy. "V souvislosti se zvýšením DPH větší počet žadatelů nepředpokládáme. Lidé si jen zřídka pořizují spotřebitelský úvěr na financování běžných výdajů domácnosti. Nákupy luxusnějšího zboží, jako je elektronika, pak spíše odkládají na příznivější dobu," říká Michal Kozub, analytik Home Credit.

Pro firmu z impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera byl přitom loňský rok velmi úspěšný. V roce 2011 půjčila v Česku zákazníkům 8,75 miliardy korun, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o čtyři procenta.

Češi dluží méně

Češi jsou přitom zatím méně zadlužení než lidé v západní Evropě.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí na konci loňského roku vzrostly o 9,35 miliardy korun na 1,118 bilionu korun.

Proti předloňskému prosinci domácnosti zvýšily své zadlužení podle statistik České národní banky o 60,6 miliardy korun.

"Zadluženost českých domácností roste sice nižším tempem než v předkrizových letech, její tempo však stále výrazně převyšuje růst cen zboží či nemovitostí, které si na úvěr kupují. Pokračující poptávku po nových úvěrech tak mohou banky očekávat i letos.

"Celková míra zadlužení českých domácností je sice stále pod průměrem vyspělé západní Evropy, nízkopříjmové domácnosti ale mohou mít se splácením problémy," podotýká partner společnosti PwC Audit Petr Kříž.

 

Právě se děje

Další zprávy