Foto: ČNB ukázala, jak poznat falešné bankovky. Podívejte se, s čím loni přišli padělatelé

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Česká národní banka v roce 2017 stáhla z oběhu 2580 padělků, Policii ČR se podařilo odhalit dalších 270 falzifikátů. Celkem tak bylo v České republice loni zachyceno 2850 falešných bankovek a mincí, což je o pětinu méně než v roce 2016.
"Loni u nás bylo zadrženo nejméně padělků od roku 1990," říká člen bankovní rady Vojtěch Benda. Rekordně nízký počet podle něj nesouvisí jen s tím, jak moc jsou padělatelé aktivní, ale i s tím, zda se policistům podaří odhalit výrobnu takových podvrhů. "V roce 2014 či 2016 se podařil Policii ČR zátah, při kterém bylo objeveno více než 2000 kusů bankovek. To ovlivní statistiku," vysvětluje Benda.
Většina padělků byla zfalšována v cizí měně (54 procent). Eurových padělků bylo celkem 1108, z toho 31 mincí. Dolarových padělků bylo 211.
U eurových podvrhů podvodníci nejčastěji padělali padesátieurovky, u dolarů se zaměřili na stodolarovky.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Iva Špačková
5. 3. 2018 17:17
V Česku bylo loni zadrženo 2850 kusů padělaných či pozměněných bankovek a mincí všech měn. Proti předchozímu roku je to o pětinu méně a vůbec nejméně od roku 1990. Téměř polovina podvrhů byla v české měně a nejčastěji se v nich objevovala tisícikoruna. Většinu korunových falzifikátů jde jednoduše odhalit. Podívejte se jak.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy