Foto: ČNB ukázala, jak poznat falešné bankovky. Podívejte se, s čím loni přišli padělatelé

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Česká národní banka v roce 2017 stáhla z oběhu 2580 padělků, Policii ČR se podařilo odhalit dalších 270 falzifikátů. Celkem tak bylo v České republice loni zachyceno 2850 falešných bankovek a mincí, což je o pětinu méně než v roce 2016.
"Loni u nás bylo zadrženo nejméně padělků od roku 1990," říká člen bankovní rady Vojtěch Benda. Rekordně nízký počet podle něj nesouvisí jen s tím, jak moc jsou padělatelé aktivní, ale i s tím, zda se policistům podaří odhalit výrobnu takových podvrhů. "V roce 2014 či 2016 se podařil Policii ČR zátah, při kterém bylo objeveno více než 2000 kusů bankovek. To ovlivní statistiku," vysvětluje Benda.
Většina padělků byla zfalšována v cizí měně (54 procent). Eurových padělků bylo celkem 1108, z toho 31 mincí. Dolarových padělků bylo 211.
U eurových podvrhů podvodníci nejčastěji padělali padesátieurovky, u dolarů se zaměřili na stodolarovky.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Iva Špačková
5. 3. 2018 17:17
V Česku bylo loni zadrženo 2850 kusů padělaných či pozměněných bankovek a mincí všech měn. Proti předchozímu roku je to o pětinu méně a vůbec nejméně od roku 1990. Téměř polovina podvrhů byla v české měně a nejčastěji se v nich objevovala tisícikoruna. Většinu korunových falzifikátů jde jednoduše odhalit. Podívejte se jak.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy