Fischer důchodce nepotěší, daňovou slevu jim nevrátí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 7. 2013 7:32
Nová statistika: Pobírání důchodu na začátku roku přerušilo 17 tisíc lidí
Foto: Jan Langer

Praha - Aktivním důchodcům, kteří mají vedle starobní penze ještě jiný příjem a od letošního roku nemohou využít základní daňovou slevu na poplatníka, se Rusnokova vláda zatím pomoci nechystá.

Přestože se Rusnokův kabinet v mnohém vymezuje vůči předchozí vládě Petra Nečase, zrušení tohoto úsporného opatření nyní nepřipravuje. Nový ministr financí Jan Fischer si chce počkat na rozhodnutí Ústavního soudu.

"Vzhledem k tomu, že záležitost bude projednávat Ústavní soud, bylo by nyní předčasné přicházet se změnou legislativy," potvrdil online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Jak v minulém týdnu uvedlo Aktuálně.cz, skupina opozičních senátorů považuje zrušení slevy pro aktivní důchodce za diskriminační a požaduje zrušení příslušného paragrafu zákona. Ústavní soud již určil soudcem zpravodajem Vladimíra Sládečka, tedy jednoho z nováčků jmenovaným prezidentem Milošem Zemanem.

Zrušení slevy na dani prosadil exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 jako součást loni přijatého balíčku úsporných opatření. Opatření má platit dočasně po tři roky. Důchodci s příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronájmu tak na dani z příjmů zaplatí až o 24 840 korun ročně více než dosud.

Za účelový postup penále

Zhruba třetina důchodců, jichž se daňová sleva týkala, se k 1. lednu 2013 odhlásila od pobírání penze, čímž si podle doslovného znění zákona zachovali možnost čerpání slevy. Příslušný paragraf totiž říká, že základní daňovou slevu na poplatníka nesmí využít ten, kdo k 1. lednu pobírá důchod.

Předchozí ministr financí Miroslav Kalousek v lednu důchodce varoval, že takový postup je čistě účelový a finanční úřady aktivním důchodcům, kteří slevu na základě tohoto postupu ve svém daňovém přiznání využijí, daň doměří a přidají 20% penále.

Nový ministr financí Jan Fischer zatím k důchodcům nevyslal smířlivější signál. „Konkrétní výměr daně u jednotlivých poplatníků má na starosti nezávislá Finanční správa ČR, do jejíž činnosti ministr financí nezasahuje," říká mluvčí ministerstva Šrámek. Finanční správa se přitom na začátku letošního roku ztotožnila s výkladem exministra Kalouska.

Dvacet dva tisíc žádostí

O přerušení důchodu na začátku roku 2013 žádalo Českou správu sociálního zabezpečení celkem 22 tisíc lidí, většina z nich se přitom od pobírání penze odhlásila právě jen na jeden den.

Konečné číslo, které nyní online deník Aktuálně.cz zjistil, je tak nižší, než jaké byly odhady ze začátku roku. Tehdy Česká správa sociálního zabezpečení počítala s tím, že žádostí o přerušení bude kolem 30 tisíc.

Aktuální čísla ukazují, že přes 1700 důchodců nakonec svou žádost o přerušení penze stáhlo, čímž mohli reagovat právě na zmíněné vyjádření Miroslava Kalouska. Konečnou statistiku podrobně ukazuje následující tabulka.

Dvě miliardy ročně

Podle Nečasovy vlády znamená zrušení slevy na dani pro pracující důchodce jen návrat k pravidlům, která platila do roku 2007. Opatření má přinést letos do státní pokladny dvě miliardy korun, v příštích dvou letech pak vždy po dvou a půl miliardách. Platí přitom, že Nečasova vláda toto opatření prosadila právě jen na roky 2013 až 2015.

Většina aktivních důchodců z celkových zhruba 80 tisíc - podle důvodové zprávy ministerstva financí zhruba 64 tisíc - se nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí. Jde tedy například o advokáty či lékaře.

Opatření se týká všech zdanitelných příjmů. Důchodci tak na dani z příjmů zaplatí více nejen za příjmy z pracovního poměru či brigád, ale i pokud mají živnost nebo třeba příjem z pronájmu nemovitosti.

U pracujícího důchodce, který si u zaměstnavatele vydělá 10 tisíc hrubého měsíčně, to například znamená růst daně z příjmů z předchozí nuly na 24 120 korun a případné penále pak činí 4824 korun.

Sleva na dani se přitom skutečně odečítá od výše daně, nikoliv jen od daňového základu, jak se občas lidé mylně domnívají.

 

Právě se děje

Další zprávy