Firmy mají velký problém. Polovina zaměstnanců chce změnit práci, lákají je vyšší mzdy

Sandro Elčić
10. 10. 2017 10:36
Každý druhý zaměstnanec v Česku chce do půl roky změnit práci. Firmy by tak měly výrazně zpozornět, ukazuje nový průzkum. Lidé vědí, že firmy nemají kde brát nové lidi a jsou ochotné nabízet vyšší mzdy. Změna práce je tak lákavá. Demotivovat k odchodu z práce dokáže nejvíce lidí špatná atmosféra na pracovišti.
Jde ke konkurenci. Ilustrační snímek.
Jde ke konkurenci. Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Rekordně nízká nezaměstnanost dodává Čechům odvahu změnit zaměstnání a získat tak za svou práci lepší podmínky. Firmy tedy mají problém na obou stranách pracovního trhu - potýkají se s nedostatkem nových zaměstnanců a u těch stávajících si nemohou být jisté, zda jim brzy neodejdou.

Skoro čtvrtina (23 %) zaměstnanců chce do jednoho měsíce změnit práci, do půl roku to má v plánu téměř polovina z nich. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behaviolabs.com, který provedla na vzorku 1695 respondentů pro personální agenturu Grafton Recruitment. Hlavním faktorem při rozhodování jsou stejně jako v předchozích letech peníze.

V roce 2015 bylo podle stejné agentury pro změnu zaměstnání rozhodnuto 37 procent dotázaných. Vývoj ukazatele koresponduje s poklesem míry nezaměstnanosti, která činila v září roku 2015 šest procent oproti 3,8 procenta letos v září. Firmy obtížně hledají nové zaměstnance a lákají tak třeba i na vyšší mzdy.

Z průzkumu také vyplývá, že při výběru zaměstnání se lidé nejčastěji rozhodují vedle mzdy také podle vzdálenosti práce od bydliště a podle typu smlouvy. I tato oblast je ovlivněna příznivou situací na trhu, protože zhruba polovina dotázaných dnes již nevidí problém v navázání smlouvy na dobu určitou. Ztrácí totiž strach o to, co bude po jejím uplynutí.

Faktory ovlivňující výběr nové práce

Faktory ovlivňující odchod ze stávající práce

Výše mzdy

Výše mzdy

Vzdálenost práce od místa bydliště

Změna

Typ smlouvy

Kariérní posun

Nízká nezaměstnanost se projevuje jak na sebevědomí zaměstnanců, tak i na výši odměn. Podle Jitky Součkové z Grafton Recruitment vzrostla v uplynulém roce mzda 53 procentům respondentů. Více než polovině se zvýšily i pracovní benefity, ty však dnes často zaměstnanci považují za samozřejmost a nikoliv za bonus. Jako příklad za všechny uvádí Součková stravenky.

Pozor na vztahy

Průzkum se kromě důvodů pro odchod ze zaměstnání a pro výběr nového zaměstnání věnuje motivacím stávajících zaměstnanců. Kromě výše mzdy, která je na prvním místě, zaměstnance k práci nejvíce motivuje dobrý kolektiv a smysluplnost práce.

V případě demotivace jsou ale peníze dokonce až na třetím místě. Zaměstnance nejvíce demotivuje nespokojenost s kolegy nebo vedením společnosti. Pro motivaci stávajících zaměstnanců je proto pro zaměstnavatele zásadní pěstovat dobré vztahy na pracovišti.

"Mezilidské vztahy na pracovišti včetně vedení, které je otevřené dialogu, se stávají velmi důležitým faktorem spokojenosti zaměstnanců. Lidé již nechtějí chodit do práce jen za výdělkem, chtějí se tam cítit komfortně i po lidské stránce," komentuje výsledky Jitka Součková.

Tento trend se nejvíc projevuje u mladších zaměstnanců. Významně ho ovlivňují lidé narození po roce 1980 a u současných absolventů vysokých škol orientace na kolektiv ještě sílí. Z tohoto důvodu a v kombinaci se zvýšením mezd v posledním roce lze patrně vysledovat změnu oproti roku 2016, kdy byla výše mzdy stále ještě hlavním faktorem demotivace.

Zdroje demotivace v zaměstnání:

2016

2017

Nízká mzda

Nespokojenost s kolegy

Nespokojenost s kolegy

Nespokojenost s vedením

Nespokojenost s vedením

Nízká mzda

 

Právě se děje

Další zprávy