Elektřina v Česku podraží. Pocítí to hlavně domácnosti s končící fixací

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
28. 7. 2021 6:10
Cena silové elektřiny, tedy elektřiny prodávané velkoobchodně, letos stoupla o desítky procent. Od ní se odvíjí i to, kolik za elektrickou energii vydají české domácnosti. A ty si proto nejpozději na přelomu roku připlatí, potvrzují pro on-line deník Aktuálně.cz oslovení analytici a dodavatelé. Zároveň ale připomínají, že by nemělo jít o zdražení drastické.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Cena silové elektřiny na rok 2022 je podle dodavatelů o více než 50 procent vyšší než ta pro rok 2021. Důvodem tohoto růstu jsou především zdražující emisní povolenky. 

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005 na základě takzvaného Kjótského protokolu v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí, po jejichž překročení musí firmy povolenky nakupovat na trhu. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší.

Letos v červenci cena těchto povolenek v EU vystoupala na nový rekord, když překonala úroveň 58 eur (v přepočtu zhruba 3000 korun). Přitom ještě na začátku roku byla o 20 eur nižší. "Jedná se opravdu o výrazný nárůst v letošním roce, který se musí promítnout do ceny elektřiny," připouští ekonom společnosti Cyrrus Petr Pelc.

Dalším neopomenutelným důvodem, který letos cenu elektřiny žene nahoru, je podle Pelce postupné uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. "Pro rok 2021 je v plánu odstavit tři uhelné elektrárny a také tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů. Rychle rostoucí cena silové elektřiny v Německu se přímo podílí na růstu ceny elektřiny v České republice, protože ČR je ve své podstatě součástí německé energetické soustavy," pokračuje ekonom.

"Zjednodušeně řečeno ČR nese náklady za německou čistou energii, přestože do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestuje," dodává s tím, že určitou naději pro Česko by měl přinést nový Modernizační fond, který na očištění průmyslu plánuje až 150 miliard korun. 

Pokud se uhelné elektrárny tlumí a chystá se náhrada jinými zdroji, cena elektřiny podle ekonoma Citfin Tomáše Volfa skutečně musí zamířit nahoru. "EU stanovuje cíle, aby se tento přechod neděl na úkor těch nejslabších, ale zda to bude jakýmsi dotačním způsobem či jiným mechanismem, není jasné," potvrzuje Volf.

Na druhou stranu se domnívá, že pro dramatické zdražení pro české domácnosti není důvod. "Přechod na "zelené" zdroje bude bolet a nutně povede ke zdražení, ale tady se bavíme v řádu dekád, do kterých se zdražení rozprostře," argumentuje Volf.

Spíš o desetikoruny než o tisíce

Nakolik a kdy ke zdražení koncovým zákazníkům přistoupí dodavatelé, záleží na dvou faktorech - jejich nákupní strategii i na tom, jak se zachová konkurence. Ani jedno ale zatím není jasné.

"Pro naše zákazníky nakupujeme elektřinu dopředu a průběžně, což nám umožňuje i za aktuálně nepříznivých okolností na energetických burzách v tuto chvíli držet pro zákazníky stabilní ceny," uvádí za E.on Roman Šperňák.

Konkrétnější čísla nabízí Hana Novotná z Bohemia Energy. "Pokud se ceny do konce roku na rok 2022 významně nesníží, je víceméně jisté, že dodavatelé zdraží nejpozději od začátku příštího roku, někteří i dříve. K výraznějšímu zdražení dojde nejpozději na přelomu roku," říká na dotaz on-line deníku Aktuálně.cz Novotná.

"Ceny tedy průběžně analyzujeme a postupně přistupujeme k úpravám. Nárůst ceny silové elektřiny o 10 procent se projeví zhruba čtyřmi procenty v celkové ceně včetně regulovaných poplatků. Takže případné zdražení silové elektřiny o 30 procent by znamenalo zhruba 12procentní zvýšení celkových plateb za elektřinu," vypočítá Novotná.

S růstem cen elektřiny počítá také Pražská energetika (PRE). "Zvažujeme různé alternativy, rozhodně však nebude případná změna v desítkách procent, jen v jednotkách s dopadem v řádu desetikorun na účty domácností," uvádí tiskový mluvčí Petr Holubec.

Podle mluvčího společnosti ČEZ Romana Gazdíka výraznější zdražení mohou pocítit zákazníci, kterým končí fixace na ceně elektřiny. "Někteří zákazníci si tak třeba před několika lety mohli zafixovat velmi levný produkt, ale mezitím se velkoobchodní ceny prudce zvedly," vysvětluje Gazdík s tím, že například u tříleté fixace nyní může změna na faktuře činit v průměru 20 procent.

S fixací obezřetně, radí experti

Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy může být pro domácnosti řešením si nyní cenu elektřiny zafixovat na co nejdelší období, tedy na tři roky. Možnost fixace připomíná také Pelc z Cyrrusu. "Na českém trhu je pro spotřebitele v nabídce řada variant fixace ceny elektřiny na delší období, ne vždy však za velmi příznivých cenových podmínek," upozorňuje.

S tím souhlasí také spotřebitelská organizace dTest. Ta připomíná, že obecně lze při změně smlouvy na dodávku elektřiny ušetřit stovky až tisíce korun ročně, je ale potřeba si nabídku dodavatele nastudovat. "Někteří dodavatelé již zdražují, jiní zdražení avizovali. Smlouvy s fixovanou cenou jsou však na dobu určitou, a tu lze obvykle vypovědět před jejím uplynutím jen se smluvní pokutou," upozorňuje ředitelka Eduarda Hekšová.

Smluvní pokuty se podle dTestu pohybují v řádech tisíců korun a někdy jsou zákazníkům účtovány opakovaně za různá tvrzená porušení.

"Obecně však doporučujeme vzhledem k častým změnám na trhu s energiemi fixovat ceny na jeden rok. Ledaže se přesvědčíte, že svůj závazek můžete bez smluvní pokuty během trvání smlouvy ukončit. Je třeba dobře spočítat, jestli se nabídka, ať už od stávajícího či nového dodavatele, vyplatí. Vedle ceny za spotřebovanou energii se totiž na ceně může významně podílet i takzvaný stálý měsíční plat, tedy částka, která se měsíčně platí bez ohledu za spotřebu," doplňuje Hekšová.

Zákazník by také podle organizace měl zjistit, zda dodavatel uvádí celkovou cenu - tedy typicky cenu s DPH. "Protože někteří dodavatelé v rozporu se zákonem uvádí ceny způsobem, který vyvolává ve spotřebiteli dojem, že cena je nižší, než tomu tak ve skutečnosti je," vysvětluje dále Hekšová.

Pozor je podle ní nutné dát i na to, zda jsou součástí smlouvy zpoplatněné služby, o které zákazník nemá zájem, protože je nevyužije. Může jít například o služby zámečníka či různá pojištění. "Dále je třeba dobře prozkoumat, co se v daném případě myslí fixací, tedy zda se skutečně cena nemůže v průběhu trvání smlouvy zvýšit," uzavírá ředitelka organizace dTest.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy