Nové karty, investice nebo placení mobilem. Fio banka oznámila novinky pro příští rok

Olga Skalková Olga Skalková
21. 11. 2017 14:16
Nízkonákladová Fio banka má 773 tisíc klientů, a je tak pátou největší bankou v Česku. Nyní reaguje na zvýšenou chuť Čechů po investicích.
Foto: Fio banka

Praha - Fio banka spustí během prvního pololetí příštího roku on-line investování do podílových listů a nabídne své vlastní akciové podílové fondy. Chystá také další novinky, například vlastní kreditní karty nebo více funkcí pro "mobilní banku".

"Reagujeme tím na rostoucí zájem lidí v Česku zhodnocovat peníze prostřednictvím podílových fondů," uvedl Ján Franek, tiskový mluvčí Fio banky. Před několika týdny banka získala licenci České národní banky pro založení Fio investiční společnosti.

"Klientům chceme nabízet hlavně akciové podílové fondy, neplánujeme žádný minimální vklad ani vstupní poplatek," uvedl Franek. K jednotlivým strategiím Franek uvedl, že jedna z nich, takzvaná domácí, se soustředí na mix akcií titulů obchodovaných na pražské burze. Ve fondech s růstovou a konzervativní strategií chce Fio banka využít své zkušenosti při správě portfolií některých svých klientů.

Nízkonákladová Fio banka má nyní 773 tisíc klientů, a je tak pátou největší bankou v Česku podle počtu klientů. Doposud klienti Fio banky mohou nakupovat akcie, a to přes svůj obchodní účet prostřednictvím internetové aplikace eBroker. Obchodní účet pro investování má ve Fio bance nyní 100 tisíc klientů.

Není to jediná novinka, kterou na příští rok Fio banka chystá. "Do konce prvního pololetí 2018 bychom rádi spustili možnost bezkontaktního placení mobilem pro systém Android Google Pay," uvedl Franek. Podle něj banka nestihla být mezi prvními bankami v Česku, protože se celý letošní rok soustředila na vlastní zajištění části procesů při zpracování plateb kartami u obchodníků.

Už na začátku příštího roku však jednu z dlouho očekávaných služeb nasadí. Začne vydávat kreditní karty. "Naši klienti kreditní karty stále poptávají, zájem o ně je na celém trhu dlouhodobě stabilní. Proto jsme se rozhodli je začít nabízet vedle našich debetních platebních karet," vysvětlil Franek s tím, že jako nízkonákladová banka nebude za vydání ani za vedení kreditní karty účtovat poplatky.

Poplatek za vedení kreditní karty klienti v bankách běžně platí měsíčně, a to kolem padesáti korun. Kreditky budou pro běžné klienty i podnikatele, úrokovou sazbu zatím banka nesdělila s poukazem, že sazby na platebních kartách v poslední době klesly a nabídka Fio banky bude konkurenceschopná.

Současně na příští rok Fio banka plánuje spustit novou verzi svého mobilního bankovnictví. Kromě nového vzhledu přijde i s novými funkcemi, jako je přihlašování do mobilního bankovnictví pomocí otisku prstu pro systém Android, správa trvalých příkazů, načtení QR kódu z obrázku či kompletní správa pojištění ke kartám. Přesnější termín spuštění banka nesdělila.

Fio bance se podobně jako ostatním bankám letos daří. Za 9 měsíců vydělala před zdaněním 268,4 milionu korun, což je rekordní výsledek v její dosavadní historii. Bilanční suma přesáhla 109 miliard korun, vklady 105 miliard a úvěry 22 miliard korun.

Bezpoplatková Fio banka funguje na trhu od poloviny roku 2010, kdy Finanční skupina Fio získala bankovní licenci. Do nově vzniklé banky integrovala svou družstevní záložnu, která tehdy měla 26 tisíc klientů. Na konci roku 2010 už banka měla 70 tisíc klientů. "Máme nyní jedenáctkrát více klientů než před sedmi lety. Ustáli jsme silné konkurenční prostředí," říká Franek.

Fio banka umožňuje vedení účtu a domácí platební transakce zdarma, bez poplatku má i deset výběrů z vlastních bankomatů měsíčně, kterých má bezmála 170. Výběr z cizích bankomatů stojí 30 korun. Když klient používá platební kartu, za každé utracené čtyři tisíce korun měsíčně získá jeden výběr zdarma, maximálně však pět měsíčně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy