Finanční poradci musí nahrávat hovory s klienty, zdůraznila ČNB v pokutě pro Fincentrum

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
10. 4. 2018 10:48
Rozhodnutí ČNB dopadne na činnost všech finančních poradců v ČR, kteří se věnují investičnímu zprostředkování a poradenství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Finanční poradci, kteří se věnují investičnímu zprostředkování a poradenství, musejí nahrávat a uchovávat své mobilní hovory s klienty. Upozornila na to společnost Fincentrum poté, co dostala pokutu od České národní banky.

"Za nejzávažnější prohřešek systémové povahy označil regulátor nenahrávání mobilních telefonů poradců při zprostředkování investic. Rozhodnutí má okamžitý dopad na činnost všech finančních poradců v ČR, kteří se věnují investičnímu zprostředkování a poradenství," říká Petr Stuchlík, zakladatel a předseda představenstva společnosti Fincentrum.

"Rozhodnutí v neprospěch Fincentra přichází nedlouho po dvoumilionové pokutě  ČSOB za nenahrávání hovorů bankovních poradců s klienty. V důsledku tohoto rozhodnutí začaly všechny české banky hovory svých poradců nahrávat a archivovat," připomíná Stuchlík.

Centrální banka udělila Fincentru za několik prohřešků pokutu 1,5 milionu korun, její rozhodnutí je konečné. Fincetrum je jedna z největších finančně poradenských firem na tuzemském trhu.

Firma už podle Stuchlíka pracuje na technickém řešení, které podle něj "pomůže ochránit poradce po tomto průlomovém rozhodnutí". Věří, že vedlejším efektem tohoto rozhodnutí bude vyšší ochrana spotřebitelů před nekalými nabídkami nebo nekvalitním poradenstvím.

Pro Fincentrum v České republice na konci loňského roku pracovalo asi 2000 poradců, kteří finanční poradenství vykonávají jako svou hlavní profesi. Společnost vznikla před 18 lety a dlouhodobě se řadí mezi nejvýznamnější finančně poradenské společnosti v České republice a na Slovensku. Loni zvýšila tržby v tuzemsku meziročně o desetinu na 1,21 miliardy korun. Konkurenty jsou například společnosti OVB, Chytrý Honza, Broker Consulting či Partners Financial Services.

 

Právě se děje

Další zprávy