Finanční "letadlo": 1700 podvedených, miliardová škoda

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 2. 2013 12:50
Nápad důchodce z Náchodska zpočátku "fungoval", což přivábilo další lidi
Foto: Vojtěch Marek

Hradec Králové / Náchod - Důchodce z Náchodska, který v uplynulých osmi letech podvodně vylákal ze zhruba 1700 lidí takřka miliardu korun, zadržela v úterý 26. února policie.

Na známém principu letadla založil svůj velmi účinný podvod 68letý podnikatel. "Ve smlouvách se zavázal, že vklady vložené na jeho soukromý účet bude v 70denních cyklech úročit 5 až 9 procenty. Za rok měly být tedy jejich vklady zúročeny až o 45 procent," uvedla Ivana Ježková, krajská policejní mluvčí.

Lidi lákal například na to, že smlouva slibovala neexistující pojištění vkladů u jedné ze zahraničních pojišťoven. "Kromě toho, že obviněný muž nebyl oprávněn poskytovat produkty a služby, které podléhají dohledu České národní banky, věděl, že tyto závazky v žádném případě nemůže dlouhodobě plnit," dodává Ježková.

Zázračné zbohatnutí lidi lákalo

Podnikatel vystupoval ve vztahu ke svým klientům podle jejich výpovědí velmi solidně a věrohodně. Zpočátku skutečně úroky vyplácel podle domluvy, ovšem ne díky investování, ale díky dalším vkladatelům. "Navenek tak vyvolával zdání, že peníze skutečně zúročuje a vkladatelé tak přibývali. Postupně nebyly výjimkou vklady v řádech desítek milionů korun," říká Ježková. Další zákazníky tak získával na doporučení stávajících "investorů".

Foto: Isifa/Thinkstock
Čtěte také:
Přísnější pravidla pro půjčky. Triky omezí další zákon
Podvodníci obrali klienty slovenských bank o peníze
Z malého dluhu je drsná exekuce. Už se to dozvíte včas

Letadlo "spadlo" v minulém roce. Od začátku roku 2012 se začalo ozývat stále více klientů, kteří žádali vyplatit nejenom úroky, ale svůj celý původní vklad. Problémy s vyplácením začaly vrcholit na jaře roku 2012. "Firma obviněného podnikatele tedy převedla svoje aktivity na jinou společnost a klientům oznámila, že k 31. 12. 2012 původní společnost svoje aktivity končí a že všichni budou k 31. 3. 2013 v plné výši vyplaceni," přidává další podrobnosti Ježková.

K výplatě ale nedošlo, nebylo totiž z čeho. Kriminalisté tak pro účely trestního řízení zajistili jako výnos z trestné činnosti alespoň nemovitosti obviněného a jeho dvě motorová vozidla. "Účty byly prázdné," říká mluvčí.

Důchodci hrozí až 10 let

Zadržení podnikatele proběhlo v Praze a kromě kriminalistů z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje se na něm podílela i zásahová jednotka.

Kriminalisté už požádali státního zástupce, aby 68letého muže vzal do vazby. V případě odsouzení mu hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Zároveň v Náchodě zadrželi ještě jeho příbuzného 44letého muže pro podezření z podílnictví. Jeho roli v podvodném jednání stále prověřují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy