Finanční arbitr loni řešil dvakrát více sporů. Za zneužití účtu přes Facebook náhradu nepřiznal

ČTK ČTK
16. 4. 2017 17:55
Až dvakrát víc na zahájení řízení mezi klienty a finančními institucemi loni obdržel Finanční arbitr. Spory se týkaly zejména životního pojištění a spotřebitelských úvěrů. Arbitr také zodpověděl víc než 4000 dotazů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com / Ken Teegardin

Praha - Finanční arbitr loni obdržel proti předchozímu roku víc než dvojnásobek návrhů na zahájení řízení mezi klientem a finančními institucemi. Počet návrhů loni vzrostl až na 1951 a jen za letošní první tři měsíce obdržel arbitr již 350 návrhů.

Spory se týkaly hlavně životního pojištění a spotřebitelských úvěrů. Arbitr také zodpověděl víc než 4000 dotazů. Včetně případů z předchozích let řešil téměř 3000 sporů. Uvádí to zpráva o činnosti arbitra za loňský rok, kterou dostali k projednání poslanci.

Spory ze životního pojištění mají podle arbitrovy zprávy společného jmenovatele, a tím jsou poplatky a provize zprostředkovatelů, které pojišťovny účtují v prvních letech životního pojištění. Vysoký počet těchto sporů znemožňuje arbitrovi jejich rychlejší vyřizování, uvádí zpráva. Loni takto zahájil přes 1100 řízení.

Spotřebitel podle arbitra často ani neví, proč vlastně spor vede. Někteří spotřebitelé také neposkytli potřebnou součinnost a arbitr kvůli tomu musel loni 88 řízení ukončit.

Úřad loni zahájil víc než stovku řízení, která se týkala platebních služeb. Zamítl například návrh klientky, která chtěla, aby jí jedna z tuzemských bank vrátila 110 000 korun. Tyto peníze jí někdo prostřednictvím internetového bankovnictví ukradl z jejího účtu.

Klientku loni v únoru oslovila kamarádka přes facebookový profil a požádala ji, aby za ni zaplatila 126 korun. Klientka se jí snažila vyhovět, ale poté zjistila, že jí z účtu odešlo 110 000 korun. Kamarádka se jí asi za půl hodiny ozvala s tím, že jí někdo "naboural" její profil a že tedy žádost o zaplacení částky nepocházela od ní.

Klientka však předtím podvodníkovi vydávajícímu se za kamarádku na jeho žádost přeposlala přes aplikaci Messenger text autorizační kód textové zprávy z banky a navíc platbu zadala na falešném webovém formuláři na jiných stránkách, než které banka provozuje. Klientka se snažila transakci v bance zastavit a podala i trestní oznámení na policii.

Finanční arbitr na základě předložených dokumentů dospěl k závěru, že pachatel zneužil internetové bankovnictví za aktivní účasti klientky, a to tím, že mu sama sdělila bezpečnostní údaje. Banka také namítala, že o tomto druhu podvodu, kdy se podvodníci snaží vylákat přístupové údaje do internetového bankovnictví prostřednictvím facebooku, informovala své klienty opakovaně už od února 2014.

Finančního arbitra zřídil stát jako orgán mimosoudního řešení sporů mezi klienty a finančními institucemi. Spory se mohou týkat platebních služeb, elektronických peněz, úvěrů, kolektivního investování, investic, životního pojištění, stavebního spoření nebo směňování peněz. Řízení před arbitrem je bezplatné. Tuto funkci zastává od loňského července již ve svém druhém funkčním období Monika Nedelková. Jejím zástupcem je Lukáš Vacek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy