Falešné e-maily se snaží vymoci neexistující dluhy. Nic neplaťte, radí exekutoři

Iva Špačková Iva Špačková
31. 1. 2018 14:50
Podvodné zprávy se tváří jako soudní příkaz k uhrazení dluhu a vyhrožují exekucí. Při otevření zavirují počítač.
Vzor falešného e-mailu.
Vzor falešného e-mailu. | Foto: Exekutorská komora České republiky

Praha - Českem se šíří nová vlna falešných e-mailů, které se snaží z lidí podvodně vymoci jejich údajné dluhy. Exekutorská komora radí, ať lidé takové e-maily neotevírají, protože jim zavirují počítače.

Text vypadá na první pohled důvěryhodně. Tváří se, že přichází jménem exekutorského úřadu v Plzni, a v názvu má napsáno "Výzva k úhradě dlužného plnění před provedením exekuce".

Je v něm také plno paragrafů a odkazů na exekuční řád, což působí úředně. Adresátovi stroze oznamuje, že na základě soudního rozhodnutí musí zaplatit do 15 dnů dluh, náklady řízení i odměnu exekutora. Na konci zpráva obsahuje varování, že pokud adresát částku ve stanovené době nezaplatí na uvedené bankovní číslo, bude mu zablokován účet nebo provedena exekuce majetku. 

Exekutorská komora radí, aby lidé nejen nic neplatili, ale aby si ani neotvírali přílohu e-mailu, protože může infikovat počítač. "Důrazně apelujeme na veřejnost, aby neotevírala přiložené soubory, aby na tento účet neposílala na základě falešné výzvy žádné finanční prostředky a aby se v případě škody obrátila na Policii ČR," říká mluvčí Exekutorské komory ČR Martina Houšková.

Soudní exekutoři podle ní zásadně neposílají exekuční příkazy e-mailem (ledaže o to účastník řízení výslovně požádá).

"Pokud by byl exekuční příkaz zaslán prostřednictvím e-mailu, byl by vyhotoven ve formátu PDF a zaslaný soubor i samotný e-mail by byly podepsány uznávaným elektronickým podpisem soudního exekutora nebo pověřeného zaměstnance či elektronické podatelny soudního exekutora," vysvětluje mluvčí.

Komora nyní podle ní spolupracuje s policií a podá na pachatele trestní oznámení.

Totožné e-maily kolovaly po síti už začátkem listopadu minulého roku. Podobné zprávy se však objevovaly už i v minulých letech. Například v roce 2014 se vynořovaly v několika vlnách po sobě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Letadlo z Prahy přistálo ve Splitu po tísňovém volání kvůli nahlášené bombě, nyní jej prohledávají pyrotechnici

Letadlo z Prahy přistálo bezpečně ve Splitu poté, co někdo oznámil údajnou bombu na palubě. Nyní je odstavené a prohledávané na splitském letišti, uvedla chorvatská televize N1. Nucené přistání kvůli informaci o "hrozbě" potvrdila chorvatská policie.

"Letadlu, které letělo z Prahy do Splitu, bylo nařízeno přistát ve Splitu poté, co pilot oznámil stav nouze," sdělila stanici N1 správa chorvatského letového provozu. Podle neoficiálních informací bylo důvodem přistání anonymní nahlášení bomby na palubě, které přišlo po vstupu letounu do chorvatského vzdušného prostoru.

Informaci následně potvrdila na Twitteru chorvatská policie, podle níž letoun přistál v souladu se standardním postupem v případě "oznámené hrozby".

Odstavené letadlo podle N1 opustili všichni cestující, které nyní prověřuje chorvatská policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy