Mobilní bankovní aplikace očima expertů. Srovnání ukazuje, jak se snaží vaše banka

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 18. 7. 2021 16:19
Pandemie koronaviru uspíšila to, na co se banky chystaly dlouho, převést většinu služeb do on-line světa. Výsledkem je šest milionů uživatelů internetového bankovnictví, z nichž stále více lidí používá smartbanking. Jaká je ale úroveň mobilních aplikací - co umí, používají se snadno, jsou bezpečné? Nejenom na tyto otázky hledali odpověď experti z portálu Finparáda a ze společnosti Scott & Rose.
Mobil, digitální detox, digitální technologie
Mobil, digitální detox, digitální technologie | Foto: Shutterstock

Třináct aplikací a 180 parametrů

Analytici hodnotili celkem 13 mobilních aplikací českých bank, u nichž sledovali více než 180 parametrů rozdělených do 26 oblastí.

Zaměřili se na správu běžného účtu (včetně plateb a platební karty) a zároveň na další finanční produkty, které je možné sjednat či spravovat právě pomocí mobilní aplikace. Například nastavení trvalého příkazu, blokace platební karty, ale také třeba sjednání půjčky a možnost změnit výši její splátky. Výsledky šetření nyní zveřejnili.

"Úroveň mobilního bankovnictví sledujeme od roku 2017, provádíme monitoring inovací a analyzujeme celkovou nabídku funkcí. Zajímá nás jedinečnost v nabídkách aplikací, klientské hodnocení nebo uživatelská dostupnost, kdy testujeme u základních funkcí, jak rychle a intuitivně je klient dokáže ovládat. Hodnotíme také, jaké finanční produkty klienti mohou přes mobilní bankovnictví sjednat či spravovat," přibližuje analýzu Michal Mošnička ze Scott & Rose.

  • A jak to dopadlo? Dozvíte se na následujících kartách.
 

Právě se děje

před 37 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy