Experti: Ceny bytů do roka klesnou až o pětinu

Hana Vorlíčková
26. 8. 2008 23:14
Do konce roku by se mohly propadnout o desetinu
Předpokládaná povolená rychlost nad údolím Berounky bude 100km/h.
Předpokládaná povolená rychlost nad údolím Berounky bude 100km/h. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ceny bytů by v následujících dvanácti měsících mohly klesnout až o pětinu.

Shodla se na tom většina z deseti realitních makléřů, které redakce Aktuálně.cz oslovila.

"Prudký propad cen očekávám začátkem nového roku. Příští rok v létě by byty mohly zlevnit až o dvacet procent," říká například Ivan Žikeš, viceprezident Asociace realitních kanceláří a majitel firmy Recom.

S poklesem cen počítá i Jiří Pácal, majitel společnosti Europe Central Holding.

"Odhaduji, že ještě do konce roku dojde k propadu cen bytů asi o desetinu," říká. Podle něj je to ale normální vývoj. "Je třeba počítat s tím, že v nějaké periodě se byty zlevňují a zase zdražují," doplňuje.

Již nyní převyšuje nabídka nad poptávkou a některé typy bytů již zlevňují.

"Od ledna už došlo k určité cenové korekci. Byty, které se prodávají 'z druhé ruky' zlevnily v průměru o desetinu ve srovnání s koncem uplynulého roku," říká Pavel Velebil, šéf realitní kanceláře Tide Reality.

Na druhou stranu se ale jako jeden z mála nedomnívá, že by během následujícího roku mělo k prudkému poklesu cen dojít. "Odhaduji spíše stagnaci," dodává.

Ještě rok počkat

Když jdou ceny dolů, je čas začít přemýšlet o nákupu. Alespoň to radí poradci svým klientům.

"Pokud máte volné peníze, vyčkejte ještě rok, a pak nakupujte," říká Žikeš.

"V takovém případě budete mít nejen větší výběr, ale i výrazně lepší cenu. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že když někomu nabídnete za pětimilionovou nemovitost čtyři miliony v hotovosti ihned, bude dům váš," radí. 

Rodinný dům ateliéru HŠH Architekti pro manžele Psczolkovy v Berouně, kteří na výsledném projektu výrazně podíleli. Dům připomíná stavebnici - je navržen jako pravidelná mřížka z 24 krychlí. Stojí na okraji Berouna mezi standardními domy na klíč, takže jeho experimentální vzhled vyniká o to více.
Rodinný dům ateliéru HŠH Architekti pro manžele Psczolkovy v Berouně, kteří na výsledném projektu výrazně podíleli. Dům připomíná stavebnici - je navržen jako pravidelná mřížka z 24 krychlí. Stojí na okraji Berouna mezi standardními domy na klíč, takže jeho experimentální vzhled vyniká o to více. | Foto: Ester Havlová
Prohlédněte si:
Obrazový návod: Při koupi bytu dejte pozor na nedodělky

Obdobné realitní nákupy, které jsou na poklesu cen založeny, se v posledních měsících začínají množit i v USA, které zasáhla hypoteční krize. Ta odstartovala v Americe přibližně před rokem a srazila ceny tamních nemovitostí o dvacet až třicet procent.

Podle zpravodajské stanice BBC News dokonce spekulativní nákupy stojí za mírným meziměsíčním růstem cen malých domků.

Vizualizace interiéru domu v rezidenci Statenický mlýn
Vizualizace interiéru domu v rezidenci Statenický mlýn | Foto: King Sturge

V červenci se podle BBC prodávaly v USA malé domky za průměrnou cenu 212 tisíc USD (přibližně 3,5 miliónu korun). To představuje meziměsíční růst asi o tři procenta.

Americká krize nás neovlivnila, ale

Čeští bankéři tvrdí, že se americká hypoteční krize tuzemska bezprostředně nedotkla. Svůj názor opírají mimo jiné o to, že současný pokles poptávky po bydlení byl způsoben především "předzásobením" v uplynulém roce, a nikoli americkou krizí.

Loňský extrémní zájem o bydlení byl však podpořen strachem z růstu DPH.

Na druhou stranu ale i banky v Česku po vypuknutí americké krize, která se záhy rozšířila i do Evropy, zpřísnily svá pravidla pro poskytování úvěrů. "Banky jsou nyní určitě opatrnější," potvrzuje Pácal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy