Expert řekl online, proč zřídit konto už i pro školáka

Ekonomika Ekonomika, Red Eko
29. 8. 2008 11:24
Odpovídal Libor Svoboda z Poštovní spořitelny

Online - Bankovní konto pro školáka bylo před několika lety raritou, rodiče dětem spíše zakládali vkladní knížku. Tato praxe se ale mění. Rodiče začínají své ratolesti učit, jak hospodařit s penězi.

A banky nezůstávají s nabídkou pozadu. Nabízejí účty od novorozenců po středo- a vysokoškoláky. Výjimkou pro školou povinné není ani bankovní karta, pomocí které lze vybírat hotovost. 

Počet dětí, kterým rodiče založili vlastní účet, stále stoupá, v České republice jich je podle jednoho průzkumu už celá čtvrtina.

Přes prázdniny je ostatně šance vyzkoušet si konto nanečisto a v novém školním roce ho začít používat naplno.

Uvažujete o tom, že svému dítěti založíte konto do nového školního roku? Nevíte, jestli je to bezpečné? Nejste si jisti, že budete moci dobře kontrolovat, jak dítě s kapesným hospodaří?

Na vaše dotazy ohledně dětských kont právě odpovídal  Libor Svoboda, manažer segmentu Retail Poštovní spořitelny. 

Odpovězeno: 29. 08. | 10:08Autor: Petr

Otázka: Dobra den, není trochu nesmysl zakládat účet v bance prvnackovi a davat mu do ruky rovnonu platební kartu? Zajimalo by me, proc banka lovi tak mlade klienty - neni to trochu brzo?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Dobrý den čtenářům aktuálně,
k Vašemu dotazu pane Petře chci říci, že v Poštovní spořitelně vydáváme platební karty až od 10 let věku dítěte, protože se domníváme, že v tomto věku už skoro každé dítě dostává kapesné a prostřednictvím účtu a k němu navázané platební karty se lépe naučí hospodařit s peněžními prostředky. Pro zabezpečení proti zneužití pak mohou rodiče nastavit výši limitu výběru.

Odpovězeno: 29. 08. | 10:14Autor: matka Milada

Otázka: Dát dětem platební kartu v osmi letech? To nemyslíte vážně! Vždyť jí můžou ztratit a účet třeba někdo vybere?! Nehledě na to, že by mě zajímalo, jak chcete ohlídat, aby si dítě vybíralo jen malé částky. 500 a víc je přece trochu dost na týdenní kapesné

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: K věku dítěte se vztahuje již předchozí odpověď. Stejně jako dospělý může kartu ztratit i dítě s tím, že v Poštovní spořitelně jsou limity nastaveny již od 200 Kč týdně. Karta je chráněna PINem a navíc je automaticky pojištěna proti ztrátě a krádeži což Poštovní spořitelna nabízí zdarma.

Odpovězeno: 29. 08. | 10:19Autor: Karin

Otázka: Tak tohle už mi připadá přehnané. Když lovíte studenty, to chápu, ale proč děti na základní škole? Spořit dítěti přece mohu stavebním spořením, nebo nějakým spořícím účtem. Nemám dojem, že by dítě samo mělo chodit do banky a vkládat na účet peníze z prasátka, Vy ano?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Je to vždy na rozhodnutí rodiče zda svému dítěti založí účet. Nicméně si myslím, že účet je vhodným prostředkem k výchově dítěte v oblasti financí. Smozřejmě veškerou kontrolu nad účtem mají vždy i rodiče. Kromě toho i k běžnému účtu je možné zřídit spořicí produkty (např. spoření na vzdělání).

Odpovězeno: 29. 08. | 10:28Autor: bob

Otázka: Dobrý den, mám doma novorozence a chtěl jsem mu založit konto, kde bych dlouhodobě spořil(min 25 let). Uvažoval jsem o měsíční úložce 1000. Bohužel, nenašel jsem produkt, který by dokázal naspořit alespoň částku dostatečnou na koupi bytu v současné době, natož za 20 let.Je to opravdu takový problém?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Při částce 1.000 Kč měsíčně se za 25 let dostanete bez úroků na částku 300.000 Kč, což je spíše možné použít jako základ a zbytek doplnit buď hypotékou nebo úvěrem na bydlení. Pokud jde o dlouhodobé zhodnocení finančních prostředků, doporučil bych investiční fondy, které lze v Poštovní spořitelně zřídit i pro nezletilého. S výběrem vhodného investičního fondu Vám rádi poradí naši pracovníci.

Odpovězeno: 29. 08. | 10:35Autor: Vesnican

Otázka: Dobrý den, je mi jasné, že to budete videt jinak, ale dite skolou povinne a ucet v bance, aby mohlo chodit k bankomatu vybirat kapesne je smesné. A u vasi sporitelny by este melo chodit na postu? Zajimalo by me jak bude pani za pepazkou provadet identifikaci? No, vlastne sousedivic Pepicka zna...

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Jak už jsem se zmiňoval výše, vše záleží na rodičích a jejich přístupu k finanční výchově dítěte. Z našich analýz rovněž vyplývá, že děti již od svých 10 let mají zájem samostatně rozhodovat o svých financích. Díky účtu v bance mají pak větší kontrolu nad způsobem využívání financí i rodiče.

Odpovězeno: 29. 08. | 10:40Autor: Karl von Bahnhof

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké jsou maximální vlkady a výběry u dětských kont?Vzhledem k tomu, že bych rád dítěti založil účet a sám bych ho využíval. Bankovní poplatky jsou řekněnme zvrhlost ačkoli v poslední době pár nejnesmyslnějších mizí.

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Maximální výše vkladů ani výběrů není omezena. Avšak vzhledem k tomu, že tento produkt je připraven pro potřeby nezletilých klientů, tak nepočítá v oblasti úročení z vysokými vklady a pásmové úročení je nastaveno tak, že čím je vklad vyšší tím je úroková sazba nižší. Pro Vaši potřebu bych doporučil jiný typ běžného účtu.

Odpovězeno: 29. 08. | 10:46Autor: Jarmila Plachá

Otázka: Dobrý den, přivedli jste mě na myšlenku, že bych mohla vnukovi založit účet a spořit mu na něj. Je to ale možné, aniž bych to musela řešit s dcerou nebo zeťem? A ještě bych se chtěla zeptat, jak jsou takové úspory u vás zhodnoceny? Děkuji za odpověď

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Bohužel z legislativních důvodů je při zřizování jakéhokoliv bankovního produktu pro nezletilé vždy nutná přítomnost zákonného zástupce (v tomto případě rodiče dítěte). Pokud jde o zhodnocení pak např. v programu mini je úroková sazba u zůstatků do 35.000 Kč 2% ročně. Zároveň je možné využít i nabídku investičních fondů (viz předchozí odpověď), spoření na vzdělání s úrokovou sazbou 3,25% ročně, nebo jiný spořicí produkt.

Odpovězeno: 29. 08. | 10:48Autor: Dagmar Janoušková

Otázka: Jak konto byste doporučil pro studenta střední školy 16 let?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Z produktové nabídky Poštovní spořitelny bych jednoznačně doporučil postžirový účet v programu Junior. Který je možné používat až do 26 let bez nutnosti dokládat potvrzení o studiu. Navíc tento produkt nabízí řadu zvýhodnění a benefitů zdarma.

Odpovězeno: 29. 08. | 10:51Autor: Olga

Otázka: Je možné dítěti zablokovat otevření kontokorentu?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Pro děti tj. až do 18-ti let jejich věku není v Poštovní spořitelně vůbec možné otevřít kontokorent.

Odpovězeno: 29. 08. | 10:57Autor: R.Dlabolová

Otázka: Dobrý den, dcera jde na gymnázium. Když jí založím účet na kapesné, budu rovnou moci z toho účtu nastavit třeba inkaso pro mobil nebo trvalý příkaz na obědy a kroužky? Jaké budu platit poplatky? Dekuji

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Samozřejmě, jedná se o klasický běžný účet, který úmožňuje všechny základní bankovní operace (tedy i trvalé příkazy a inkasa). Poplatky za jednotlivé typy plateb naleznete na www.postovnisporitelna.cz v sekci mladí.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:01Autor: Dawa

Otázka: Dobrý den, myslíte si že je dobré založit si účet v 15 - 16 letech ? Už jsem o tom uvažoval, ale pořád jsem se ještě nerozhodl. Děkuji za radu.

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Vše záleží na individuálním zvážení. Je třeba si uvědomit pro jaké operace budete účet využívat a do jaké míry jsou pro Vás atraktivní s ním spojené benefity a výhody. Zpravidla pokud uvažujete o brigádách, cestování do zahraničí apod., je v dnešní době účet a platební karta téměř nezbytností. Pozor, při založení musí být přítomen zákonný zástupce.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:05Autor: Zvedavy ctenar

Otázka: Dobry den,
doporucite mi, jak nejlepe sporit diteti odmala, pokud bych uvazoval o castce tak 2 az 2,5 tisíce? Co pojistky pro deti? Vyplati se? Nejsou zbytecne drahe?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Jak už jsem uvedel výše je ideální využít spořicí produkty nebo investiční fondy. Pojištění nemá spořit, ale ochránit Vaše dítě.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:08Autor: Radka N.

Otázka: Myslite, ze muzete rici, jak jste uspesni? Opravdu Vasi dospeli klienti zakladaji ucty detem? Kolik karet jste skolackum vydali - to by me docela zajimalo...

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: V současné době máme více než 80 tisíc dětských účtů v programu mini. Posuďte sama jak jsme úspěšní :)

Odpovězeno: 29. 08. | 11:10Autor: helvetia

Otázka: Pane Svobodo, můžete mi říci, jaký je smysl takovýchto kont, kromě získání další bankovních poplatků? Nebo je snad běžné, že rodiče dávají školákovi měsičně několikaticícovou částku, ze kterých si pak sám hradí oblečení, sport, výlety a platí zpět rodičům za stravu a přispívá na bydlení?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Kromě toho co jsem již uvedl výše, si dovolím upozornit, že u účtů Poštovní spořitelny pro nejmenší jsou poplatky u základních operací nulové.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:11Autor: [email protected]

Otázka: Proč toto konto - Beruška - nemůžou založit prarodiče, když rodiče o spoření dětí nemají zájem?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Jak jsem uvedl výše u produktů pro děti je vždy z legislativních důvodů nutná přítomnost zákonného zástupce.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:13Autor: Nela

Otázka: Myslíte, že je to lepší než vkladní knížky? Poradil byste mi prosím, co je pro dítě lepší?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Pro operativní nakládání s finančními prostředky je lepší běžný účet. Vkladní knížka slouží spíš ke spoření.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:14Autor: JeTak

Otázka: Jaký je zájem bankovního sektoru vydělávat na dětech? Výdělky s dospělé populace bankám nestačí? Kdy banky začnou dětem vydávat kreditní karty, poskytovat kontokorent, dávat půjčky a nakonec i hypotéky. Je v našem "kapitalistickém" zájmu vydělávat na dětech před dosažením jejich dospělosti?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Jak už jsem uvedl všechny základní operace u účtu pro děti jsou zdarma.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:16Autor: paja

Otázka: Myslíte,že můžete popsat náklady s vedenim karty a s jednotlivými výběry.Děkuji moc.

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: U programu mini je vydání a vedení platební karty zdarma, stejně jako 5 výběrů za měsíc v síti bankomatů ČSOB a Poštovní spořitelny.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:17Autor: Chvost

Otázka: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jaký spořící produkt by jste mě doporučil pro půl roční dítě, které dostalo ke křtinám 100000,-.

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Jak jsem uvedl výše, doporučil bych např. spoření na vzdělání, nebo některý z investičních fondů Poštovní spořitelny.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:20Autor: bl

Otázka: syn má dětské konto u poštovní spořitelny,má tam 500 kč,ale máme problém s vyzvednutím pěněz na poště mu je nemůžou dát máme jít někam do dlouhé.Přijde mi to trochu složité pro desetileté dítě a když jsem chtěla účet zrušit tak musí zaplatit poplatek za zrušení 200Kč .jak má dostat těch svých 500Kč?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: K tomuto případu bych potřeboval více informací, momentálně ho nejsem schopen zodpovědět, proto se prosím obraťte na call centrum 800210210.

Odpovězeno: 29. 08. | 11:23Autor: David

Otázka: Myslím, že to není až tak špatný nápad. S limitem výběru za týden. Dítě se naučí chovat zodpovědně (hovosti si neváží, nové karty ano), samo si vybere, kdy chce. Když chce, nechá peníze na účtě a spoří. Jen mám strach, že poplatky za účet (výběry,...) jsou u nás stále vysoké. Je to tak?

Libor Svoboda, Poštovní spořitelna: Poplatky jsou v případě účtu pro děti v programu mini téměř nulové. Jinak s Vámi plně souhlasím.

Děkuji za dotazy, bohužel z časových důvodů nemohu na všechny reagovat. V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit bezplatně na naše call centrum 800210210.

Pěkný den, Libor Svoboda

 

Právě se děje

Další zprávy