Mimořádná zpráva

Expert: Přechod z koruny na euro Slovensku pomůže

Adam Junek
7. 5. 2008 19:16
Brusel schválil vstup Bratislavy do eurozóny

Rozhovor - Cenový šok po přijetí eura Slovensku nehrozí. Zařídí to nadále posilující slovenská koruna, míní bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

"Nyní je euro za nějakých 32 slovenských korun: Když vstupovali do evropského směnného systému, bylo to 35 korun. Myslím, že fixní kurz bude ještě silnější. Díky tomu by pak v lednu při změně měny neměly nijak drasticky poskočit ceny. Ty totiž zatím nevstřebaly posílení koruny a tím se to pak vyrovná," říká v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz.

Slovenských fanúšik. Oba týmy měly velkou diváckou podporu.
Slovenských fanúšik. Oba týmy měly velkou diváckou podporu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Schváleno: Od ledna budou Slováci platit eurem
EK: Přijetí eura na Slovensku nic nebrání

A.cz: Proč je Slovensko o tolik napřed s přijetím eura?

Obě ekonomiky, česká i slovenská, jsou si velmi podobné. Jsou to malé otevřené ekonomiky zaměřené na komponenty a finální výrobky. Slovensko je možná trochu více průmyslové.

Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Rozdíl je v tom, že Slovensko bylo vždy malé a mělo problém ustát volně plovoucí kurz. Proto více chce do eurozóny. Také tam panuje shoda, že je to výhodné a udělali pro to všechna potřebná opatření.

A.cz: Je to podle vás pro Slovensko opravdu výhodné?

Výhodné to určitě je. Samozřejmě, že přijetí eura s sebou nese také významná rizika. Euro bude přínosem pro slovenskou ekonomiku. Je jen otázkou, zda si s tím Slovensko dobře poradí, aby výhody převážily.

A.cz: Má smysl, že Česko naopak přijetí eura oddaluje? Co za tím stojí? 

Toto je politické rozhodnutí, tedy stojí za ním vůle politiků. Evropská unie má své klady i zápory. Euro může být pro ekonomiku významným benefitem. V Česku je ale celá diskuse vedena ideologicky, a to se pak klady a zápory těžko váží.

Podle mě je důležité podotknout, že rok 2012, o kterém hovořil ministr financí Miroslav Kalousek, není ještě zcela ztracen. Vláda se usnesla, že se má k problematice eura vrátit na podzim. Pokud tak učiní, může být i slovenský postup novým impulsem pro diskuzi.

A.cz: Není problémem, že bude Česko možná jednou z posledních nových členských zemí, která euro nebude mít?

Toto je na rozhodnutí každé jednotlivé země. Musí zvážit pozitiva a negativa takového kroku a dobře se na něj připravit. Podle mého by přijetí eura bylo pro Česko přínosné.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Ekonomové Michl a Kohout: Přinese euro blahobyt, nebo bídu?

Co se týče osamocení, nemyslím, že to je problém. Navíc země jako Maďarsko nebo státy v Pobaltí jsou v přijímání eura kvůli ekonomickým problémům fakticky dál.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy