reklama
 
 

Expert: Přechod z koruny na euro Slovensku pomůže

7. 5. 2008 19:16
Brusel schválil vstup Bratislavy do eurozóny

Rozhovor - Cenový šok po přijetí eura Slovensku nehrozí. Zařídí to nadále posilující slovenská koruna, míní bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

"Nyní je euro za nějakých 32 slovenských korun: Když vstupovali do evropského směnného systému, bylo to 35 korun. Myslím, že fixní kurz bude ještě silnější. Díky tomu by pak v lednu při změně měny neměly nijak drasticky poskočit ceny. Ty totiž zatím nevstřebaly posílení koruny a tím se to pak vyrovná," říká v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz.

Čtěte také:
Schváleno: Od ledna budou Slováci platit eurem
EK: Přijetí eura na Slovensku nic nebrání

A.cz: Proč je Slovensko o tolik napřed s přijetím eura?

Obě ekonomiky, česká i slovenská, jsou si velmi podobné. Jsou to malé otevřené ekonomiky zaměřené na komponenty a finální výrobky. Slovensko je možná trochu více průmyslové.

Rozdíl je v tom, že Slovensko bylo vždy malé a mělo problém ustát volně plovoucí kurz. Proto více chce do eurozóny. Také tam panuje shoda, že je to výhodné a udělali pro to všechna potřebná opatření.

A.cz: Je to podle vás pro Slovensko opravdu výhodné?

Výhodné to určitě je. Samozřejmě, že přijetí eura s sebou nese také významná rizika. Euro bude přínosem pro slovenskou ekonomiku. Je jen otázkou, zda si s tím Slovensko dobře poradí, aby výhody převážily.

A.cz: Má smysl, že Česko naopak přijetí eura oddaluje? Co za tím stojí? 

Toto je politické rozhodnutí, tedy stojí za ním vůle politiků. Evropská unie má své klady i zápory. Euro může být pro ekonomiku významným benefitem. V Česku je ale celá diskuse vedena ideologicky, a to se pak klady a zápory těžko váží.

Podle mě je důležité podotknout, že rok 2012, o kterém hovořil ministr financí Miroslav Kalousek, není ještě zcela ztracen. Vláda se usnesla, že se má k problematice eura vrátit na podzim. Pokud tak učiní, může být i slovenský postup novým impulsem pro diskuzi.

A.cz: Není problémem, že bude Česko možná jednou z posledních nových členských zemí, která euro nebude mít?

Toto je na rozhodnutí každé jednotlivé země. Musí zvážit pozitiva a negativa takového kroku a dobře se na něj připravit. Podle mého by přijetí eura bylo pro Česko přínosné.

Čtěte také:
Ekonomové Michl a Kohout: Přinese euro blahobyt, nebo bídu?

Co se týče osamocení, nemyslím, že to je problém. Navíc země jako Maďarsko nebo státy v Pobaltí jsou v přijímání eura kvůli ekonomickým problémům fakticky dál.

autor: Adam Junek | 7. 5. 2008 19:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama