reklama
 
 

Expert online: Jen se spořícími účty inflaci neporazíte

30. 7. 2008
Foto: ČSOB
Odpovídal Pavel Kratochvíl, manažer investic ČSOB

Online - Banky často nabízejí možnost investování a spoření s tím, že klietovi připraví plán na míru podle jeho představ. Opravdu jsou schopny zjistit, co opravdu potřebujete? Jsou jejich zaměstnanci lepší v poradenství než finanční poradci specializovaných společností? A čím je takové poradenství zajímavé pro klienta?

Pokud je dobře udělané, ušetří klientovi čas a hlavně peníze a banka mu plán ušije na míru.  Bankéř má šanci doporučit některé z produktů, jako jsou: investice do fondů například  zajištěných či profilových, půjčky, hypotéky, investiční program a další.

Rozhodně byste po schůzce s poradcem nakonec měli znát řešení své finanční situace. Vědět i to, jak minimalizovat největší rizika, kterým budou vaše úspory čelit. Znát slabá místa ve vašem portfoliu a třeba i mít návrh, jak dát tyto oblasti do pořádku.

Finanční plán nabízí i jedna z velkých bank na trhu, ČSOB. Zatím banka udělala více než dva tisíce finančních plánů, z čehož 1200 jich bylo uděláno během loňského roku. Nyní banka nabízí poradenství prostřednictvím 150 bankéřů.

Na vaše dotazy ohledně spoření a investic dnes dopoledne odpovídal Pavel Kratochvíl, výkonný manažer Spoření a investic ČSOB.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:06Autor: steipavka

Otázka: Mám malý důchod.Ke konci roku prodám svůj dům a dostanu 2000000kč.Jak je uložit,abych každý měsíc dostala dividendu?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Dobrý den, pokud chcete dostávat pravidelně dividendu, tak máte možnost investovat do akcií a to těch společností, které dlouhodobě vyplácejí vyšší dividendy. Na české akciovém trhu tj. např. Telefonica či Phillipe Morrise. Raději ale doporučuji více rozkládat a využít další invetiční nástroje např. podílové fondy. Ty sice většinou nevyplácejí dividendy, ale jsou pro občany vhodnější a méně rizikové.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:12Autor: Alena z Liberce

Otázka: Přeji Vám pěkný den, jak investovat 100 tisíc na 2 - 5 let ? Co byste mi poradil ? Děkuji.

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Dobrý den, především doporučuji navštívit odborníka např. investičního poradce. Obecně platí, že závisí nejen na délce investice, ale také na vašem sklonu k riziku. Např. pokud jste opatrný a chcete klidně spát, tak doporučuji konzervativní fond či zajištěný fond. Každý měsíc nabízíme čtyři nové fondy, takže si jistě vyberete.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:14Autor: Martin Grepl

Otázka: Proč nám banky (i ta vaše) neustále slibují pohádkové zhodnocení finančních prostředků a v praxi mám těch peněz neustále méně a méně (i bez výběrů se mi konto neustále zmenšuje). Kde dělám chybu?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Dobrý den, pokud Vám poradce cokoliv sliboval, tak je to špatné. Zmiňujete konto, které skutečně v delším horizontu málokdy poráží inflaci. Pokud byste investoval na delší horizont např. více jak 8 let, tak doporučuji každý měsíc odkládat Vaše volné prostředky do akciových fondů.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:20Autor: Zdenek

Otázka: Dobrý den, myslíte, že se v současnosti vyplati zakládat účty typu od ING či mBanky s úrokovou sazbou nad 3% s ohledem na inflaci?...

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Pokud nechcete chodit do banky a potřebujete např. za 6 měsíců splatit hypotéku, tak to může být elegantní řešení. Pokud ale myslíte na svoji budoucnost, tak s těmito konty skutečně inflaci neporazíte. Slibovaný výnos je potřeba očistit o srážkovou daň ve výši 15%, takže se bavíme o zhodnocení pod 3%. Naše dosud splatné zajištěné fondy měly v průměru výnost přes 5%.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:26Autor: Zdeněk

Otázka: Doporučujete ponechat finanční prostředky v podílových fondech realitních společností, po recesi v USA a čekat, že se situace zlepší? obecně je dobrá volba uložit finance do podílových fondů?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Realitní sektor je nadále rizikový tzn. závisí zda-li jste ochoten riskovat. Ceny se již mohou odrazit nahoru, ale také tam můžete zahučet. Riziko nelze odstranit, riziko si můžete jen vybrat či eliminovat. Rozhodně byste neměl v tomto sektoru držet více jak 10% svého portfolia. Obecně si mylsím, že je vhodná doba na ivnestice do podílových fondů. Z dlouhodobějšího pohledu jsou atraktivní především akciové fondy. Např. PE ratio nadnárodních společností je nejnižší za posledních 20 let. Doporučuji částku rozložit a postupně začít. Trhy vrací co vzaly, ale musí se to s nimi umět.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:35Autor: Jana

Otázka: Přibližně kolik Kč klient zaplatí za finanční plán od ČSOB? Je tento produkt pro všechny klienty banky anebo je podmínkou určitá hranice dosaženého obratu na účtu?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Finanční plán je exkluzivní služba, kterou nabízí naši speciálně vyškolení bankéři klíčovým klientům. Za tuto službu klienti nic neplatí. Před krátkodobým ziskem zde preferujeme dlouhodobě spokojené klienty, kterým pomůžeme vyřešit jejich finance. Žádnou podmínku v podobě obratu či zůstatku stanovenu nemáme. Je na zvážení každého bankéře, zda-li klientovi nabídne např. klíčový plán či komplexnější finanční plán.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:38Autor: Aleš

Otázka: Dobrý den, čím by se finanční poradci živili, kdyby lidé nebyli hloupí a odmítali finanční proradce financovat?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Nevím čím by se živili, ale pravidla hry by měl určovat sám klient. Pokud v restauraci nedostanu kvalitní jídlo, tak tam příště nepůjdu. Rozhodně se vyplatí nechat si udělat finanční plán od partnera, který nemá potřebu klientovi nacpat životko jenom proto, že je tam vyšší provize. Nášim klientům v rámci finančního plánu spíše radíme pravidelné investice, úrazové pojištění, zbavení se nevýhodných úvěrů atp.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:45Autor: Zvedavy ctenar

Otázka: Jsem vasim klientem nekolik let, ale s takovou sluzbou jsem se u vas jeste nesetkal. Znam vas klicovy plan, coz mi prijde podobne, nejak nevidim rozdil?!?
Dekuji za odpoved.

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Klíčový plán řeší vaše finance, ale pouze z pohledu spoření a investování. Tzn. na jeho základě se často ukáže, že klient nemá vytvořenu 6 měsíční rezervu, nemá produkty, kde může od státu získat státní podporu či peníze nechává ležet ladem na běžném účtu. Naopak finanční plán řeší vaše finance komplexně. Na jeho základě pochopíte, proč je vhodnější hypotéka s delší fixací, proč je dobré investovat pravidelně klidně i po menších částkách (čas je sluha vašich peněz) a jak jste pojištěn pro případ nenadálých událostí. Valná většina naší populace je silně podpojištěna a většina poradců jim kvůli provizi doporučí investiční životní pojištění, které nemusí být nejvhodnější řešení.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:48Autor: Zdenka, Zlín

Otázka: Co na vašem finančním plánu klienti nejvíce oceňují? Není to jen tak, že z klienta chce dostat soukromé informace, abyste mu mohli nabízet produkty, které ještě nemá?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Pokud k nám klient nemá důvěru, tak stejně informace nesdělí. Není to rozhodně o žádném zázračném konceptu, který s klienta dostane soukromé informace. Pokud ale naší strategii stavíme na dlouhodobém vztahu s klientem na kvalitním poradenství, tak se s klienty o jejich financí bavit musíme. Řadu dopručení klienti realizují i odstupem jednoho roku, jelikož pochopí, že jim nic necpeme. Je to stejné jako u lékaře, taky Vám nepředepíše lék, aniž by Vás vyšetřil a stanovil Vám diagnozu.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:50Autor: Šimka

Otázka: Dobrý den,
mohl bych se prosím zeptat na Váš názor pro společnost Partner - finanční poradenství jinak. Chtěl bych od nich poradit s financemi.

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Je to štika v rybníce, která měla raketový nástup. Rozhodně doporučuji také navštívit naše poradce a porovnat jejich a naše doporučení.

Odpovězeno: 30. 07. | 11:55Autor: Lenka

Otázka: Dobrý den.
Mohu se na Vás se žádostí o finanční poradenství obrátit i když nemám účet u ČSOB? Děkuji za opdověď.

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Samozřejmě. Na každé pobočce se můžete zeptat na klíčový plán. U finančního poradenství nicméně upřednostňujeme naše stávající klienty. Jde o velice žádanou službu. Tuto službu nicméně naši bankéři občas využívají i pro získání klientů jiných bank. Vždy záleží na konkrétní domluvě a situaci

Odpovězeno: 30. 07. | 12:00Autor: E. Kahudová, Praha

Otázka: Dobrý den přeji, po odečtení nákladů na bydlení, jídlo, atd. nám zůstane asi 1.000 Kč. Rádi bychom, aby se částka nějak zhodnila. Také bychom chtěli spořit na důchod. Nabízíte něco v tomto ohledu? Máte přehled jestli je vhodné Kapitálové životní pojištění nebo důchodové připojištění. Dekuji Vám.

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Pokud hledáte produkt pro zhodnocení vašich prostředků, tak životní pojištění není určitě nejvhodnější řešení. Tyto produkty by primárně měli sloužit pro krytí rizika. Většinou se tak ale neprodávají, jelikož je nezávislí poradci talčí kvůli vysokým provizím. Výhodné mohou být, pokud Vám přispívá zaměstnavatel či si můžete uplatnit daňový odpočet. Pro zhodnocení peněz a zajištění na důchod spíše využijte penzijní fond nebo akciový fond.

Odpovězeno: 30. 07. | 12:03Autor: Michal Polášek

Otázka: Proč si vybrat pravě banku, která nabízí pouze své produkty?Dle čeho si vybrat poradce pro ivestování volných prostředků?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : ČSOB je natolik velká banka s širokou paletou služeb a produktů, že nemusí nabízet produkty dalších hráčů. U nás si vybere skutečně každý. Pokud nicméně nechcete nechávat všechny svá vajíčka v jednom košíku, tak není problém porovnat nabídku více bank a vybrat si to, co vám vyhovuje.

Odpovězeno: 30. 07. | 12:07Autor: Jana

Otázka: Dobrý den, v současné době mám volných cca 2.000,- Kč měsíčně (jsem na mateř.dovolené). Doporučil byste mi z dlouhodobého hlediska spíše investici do akciového fondu, nebo několik cyklů stavebního spoření? Mohu i já využít služeb finan.poradce ČSOB, ráda bych si nechala sestavit fin.plán?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Stavební spoření je velice výhodný produkt, ale spíše ve střednědobém horizontu tj. okolo 6 let. Efektivní výnos následně rapidně klesá. Otázka tedy zní, co s uspořenou částkou za 6 let uděláte? V delším horizontu rozhodně doporučuji akciové fondy.

Odpovězeno: 30. 07. | 12:13Autor: Jiří Filip

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat na kolik takový Finanční plán vyjde? Určitě to stojí dost peněz a každý na vyhotovení takovéhoto plánu nebude mít peníze. Já bych jej určitě ocenil, ale více než například 500 Kč bych za něj nedal. Děkuji za odpověď.

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Na trhu se ceny různí, někde zaplatíte i 20 tis. V ČSOB ho našim klíčovým klientům poskytujeme zdarma. Podobně jako klíčový plán, který je ale skutečně určen pro všechny. Už máte náš klíčový plán, zeptejte se na jakékoliv naší pobočce a sám si udělejte obrázek.

Odpovězeno: 30. 07. | 12:16Autor: Karin Třetinová

Otázka: Dobrý den. Je sice pěkné, že chcete nabízet poradenství a skoro by se mohlo zdát, že ochotně každému klientovi, ale to se mi nechce věřit - kolik musí mít člověk na účtu, aby se o něj váš poradce začal zajímat a optimalizoval mu finanční toky?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Nejde o to, kolik má klient na účtu. Našim klientům se totiž snažíme radit, aby své peníze nenechváali zahálet. Nadstandardní servis našich osobních bankéřů nečastěji využívají klienti, kteří mají měsíční příjmy nad 30 tis. Kč či zhodnocují více jak 1 mil. Kč.

Odpovězeno: 30. 07. | 12:20Autor: Pavel

Otázka: Vím, že nejlepší minimalizací rizik při investování prostředků je diverzifikace těchto prostředků mezi jednotlivé finanční instituce. Nabízejí tedy Vaši poradci i produkty jiných bank než-li té Vaší?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Nenabízejí, není to ani potřeba. Klient si může peníze případně diverzifikovat sám. Raději mu poradíme a výběr produktů necháme na něm. Např. finanční plánování je spíše o dodržování základních poradenských pravidel. Nicméně, vzhledem k naší nedostižné nabídce v oblasti podílových fondů, není potřeba nabízet další produkty. Např. náš fond peněžního trhu má nadstandardní výnos, každý měsíc si můžete vybrat s nabídky čtyř nových zajištěných fondů.

Odpovězeno: 30. 07. | 12:24Autor: La Hire

Otázka: Vyplatí se ještě stavební spoření?

Pavel Kratochvíl, ČSOB : Jistě, kombinace malého rizika a peněz od státu z něho stále dělá jeden z nejatraktivnějších produktů. Nicmnéně sám o sobě vám v delším horizontu nepomůže. Pokud si chcete zajistit např. svoji životní úroveň i v důchodu, tak byste měl zvážit i další možnosti např. akciové fondy. Děkuji za vaše dotazy, bohužel více se mi jich nepodařilo zodpovědět. Nashledanou.

autor: Red Eko | 30. 7. 2008

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama