Exkluzivní přehled: Nabídkové nájmy v řadě měst klesly

Hana Vorlíčková
19. 7. 2008 0:01
Největší propad nájmů: Plzeň a Pardubice
Tržní nájemné v okrajových částech Prahy stále roste
Tržní nájemné v okrajových částech Prahy stále roste | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Průměrné nabídkové nájemné v řadě krajských městech stagnuje, nebo mírně klesá. Vyplývá to z údajů, které Aktuálně.cz poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Zástupci resortu  vypracovali analýzu na základě nabídek z inzerce a z realitních kanceláří.

Největší propad zaznamenaly podle MMR realitní kanceláře u bytů nad 60 čtverečních metrů, a to v Plzni a Pardubicích. Zatímco před rokem se v těchto městech požadoval měsíční nájem 155 (respektive 150) korun za čtvereční metr, nyní je to v obou případech o patnáct korun za metr méně.

Centrum Prahy za stejnou cenu jako loni

Nájemné ve větších bytech klesá i v Plzni, Liberci a Brně. Na loňské úrovni pak zůstaly průměrné tržní nájmy v Olomouci a ve vnitřní Praze. Ve vnitřní Praze (podle studie se jedná o Prahu 1,2,3,5,6 a 7) je přitom nejvyšší průměrné nabídkové nájemné za byt nad 60 čtverečních metrů v Česku. Podle MMR to nyní činí 230 korun za metr na měsíc.

V samotném centru hlavního města se pak platí nejvíc za byty v Pařížské, Mostecké, Na Příkopech, v okolí Staroměstského náměstí a na Malé Straně. V případě velkých, nově zrekonstruovaných luxusních bytů to může být i 350 korun za čtvereční metr. I v těchto extrémních případech ale nabídkové nájemné stagnuje.

Naopak o byty do 60 čtverečních metrů je ve vnitřní Praze stále ještě vysoký zájem. Díky tomu roste i nabídkové nájemné. Zatímco v uplynulém roce se za metr platilo v průměru 255 korun za měsíc, letos to je již 270 korun.

Nájmy u malých bytů rostou i ve vnější Praze. Loni to totiž bylo podle MMR 215 korun, nyní je to 225 korun.

Resort, v jehož čele stojí Jiří Čunek, pak zaznamenal pokles u malých bytů v krajských městech pouze v Ústí nad Labem. Stagnaci pak v Brně. V ostatních městech nabídkové nájmy mírně rostly.

Naprosto proti proudu šly České Budějovice.  Nájemné u větších bytů tam za poslední rok stouplo o 75 korun, a to na současných 190 korun.

Nájemné ještě klesne?

Ministerstvo očekává, že se nabídkové nájemné na mnoha místech republiky v budoucnu ještě sníží. "Po roce 2010, tedy po skončení regulace, bude neregulované nájemné klesat. Důvodem bude i vstup dosud regulovaných bytů na trh," uvedl Hynek Jordán, mluvčí MMR.

Viladomy v Liberci
Viladomy v Liberci | Foto: Martina Machová

Zda k poklesu ale skutečně dojde, ukáže až čas. Majitelé domů totiž již dnes poukazují na to, že nájemné, a to především v menších městech a obcích, často nestačí ani na nákladové nájemné, tedy na prostou reprodukci domu.

Místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin před několika dny pro Aktuálně.cz například uvedl, že:

"Nákladové nájemné je v současné době asi 50 korun na čtvereční metr za měsíc. Jenže na tuto částku dosáhnou majitelé některých domů pouze ve 28 obcích z celkového počtu převyšujícího 6 200". 

V Česku je nyní kolem 47 procent bytů v osobním vlastnictví, družstevní bydlení představuje 17 procent bytů a 29 procent tvoří nájemní bydlení. Ostatní patří do kategorie sociálního a firemního bydlení.

Přehled prům. nabídkového nájemného na 1 m2 u bytů přes 60 m2 ve vybraných krajských městech (za měsíc)
Město Rok 2007 Rok 2008 Rozdíl
Praha 1,2,3,5,6,7 230 Kč 230 Kč 0 Kč
ostatní Praha 185 Kč 190 Kč +5 Kč
České Budějovice 115 Kč 190 Kč +75 Kč
Plzeň 155 Kč 140 Kč -15 Kč
Karlovy Vary 130 Kč x x
Ústí nad Labem 110 Kč 115 Kč +5 Kč
Liberec 145 Kč 140 Kč -5 Kč
Hradec Králové 130 Kč 140 Kč +10 Kč
Pardubice 150 Kč 135 Kč -15 Kč
Brno 195 Kč 190 Kč -5 Kč
Olomouc 110 Kč 110 Kč 0 Kč
Zlín x 150 Kč x
Ostrava 140 Kč 145 Kč +5 Kč

Zdroj: MMR

Vážení čtenáři vzhledem k tomu, že se v diskusi objevovaly urážlivé a rasistické přípěvky, redakce se rozhodla ji zavřít. Omlouváme se všem slušným diskutujícím.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy