Exekutoři zabavili 2000 řidičáků. Funguje to, říkají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 2. 2014 6:00
Nový nástroj proti neplatičům výživného zabral, protože spousta dlužníků nemá oficiální příjmy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Exekutoři loni nařídili více jak dvěma tisícům neplatičů výživného, aby na obecním úřadě odevzdali řidičský průkaz. Dlužníci pak nesmí řídit do doby, než dluh začnou splácet. Tuto pravomoc dala exekutorům novela exekučního řádu od ledna 2013.

Novinka podle exekutorů na dlužníky zabírá. "Vymahatelnost u výživného stoupla díky tomu, že je možné zabavovat řidičské průkazy," potvrdil online deníku Aktuálně.cz prezident Exekutorské komory David Koncz.

Komora sice podle něj nemá přesnou statistiku, kolik dlužníků po zabavení řidičského průkazu splatilo, nebo alespoň začalo splácet dlužné výživné, reakce mezi exekutory jsou ale pozitivní. "Tento nástroj funguje, zabavení je motivací k zaplacení dluhu," říká Koncz.

Mnoho dlužníků se podle Koncze pohybuje v takzvané šedé zóně. Přestože vydělávají, oficiálně své příjmy - většinou právě kvůli exekuci - nepřiznávají. "Spousta takových lidí pak potřebuje ke své další činnosti řídit auto, ať už na samotný výkon práce, nebo jen na dopravu do práce," vysvětluje Koncz.

Po zabavení řidičského průkazu přitom dlužníci nemusí splatit celý dluh naráz, ale stačí, že si dohodnou splátkový kalendář.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Vydáme exekuční příkaz, a dokud je exekuce vedena, tak dlužník nemůže řídit motorové vozidlo. My exekuční příkaz doručíme na příslušný obecní úřad a tam dojde k pozastavení řidičského oprávnění. Vrátit průkaz by měl sám řidič. Když to neudělá a dál ho používá, je na policii, aby ho při případné kontrole zabavila," vysvětluje šéf komory.

Kritici: Řízení nesouvisí s dluhem

Novou možnost, jak se dostat k dluhu na výživném, prosadilo od ledna 2013 ministerstvo spravedlnosti pod vedením tehdejšího ministra Jiřího Pospíšila. Inspirovali se na Slovensku. Podle Pospíšila jde o účinnou páku na placení výživného.

Kritici návrhu namítali, že novinka dává exekutorům pravomoc náležející soudům a správním orgánům. Podle nich je otázkou, zda proti neplatičům výživného byly dostatečně využívány všechny do té doby dostupné nástroje. Poukazovali také na to, že právo řídit nesouvisí s dluhy na výživném.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy