Exekutoři zabavili 2000 řidičáků. Funguje to, říkají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 2. 2014 6:00
Nový nástroj proti neplatičům výživného zabral, protože spousta dlužníků nemá oficiální příjmy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Exekutoři loni nařídili více jak dvěma tisícům neplatičů výživného, aby na obecním úřadě odevzdali řidičský průkaz. Dlužníci pak nesmí řídit do doby, než dluh začnou splácet. Tuto pravomoc dala exekutorům novela exekučního řádu od ledna 2013.

Novinka podle exekutorů na dlužníky zabírá. "Vymahatelnost u výživného stoupla díky tomu, že je možné zabavovat řidičské průkazy," potvrdil online deníku Aktuálně.cz prezident Exekutorské komory David Koncz.

Komora sice podle něj nemá přesnou statistiku, kolik dlužníků po zabavení řidičského průkazu splatilo, nebo alespoň začalo splácet dlužné výživné, reakce mezi exekutory jsou ale pozitivní. "Tento nástroj funguje, zabavení je motivací k zaplacení dluhu," říká Koncz.

Mnoho dlužníků se podle Koncze pohybuje v takzvané šedé zóně. Přestože vydělávají, oficiálně své příjmy - většinou právě kvůli exekuci - nepřiznávají. "Spousta takových lidí pak potřebuje ke své další činnosti řídit auto, ať už na samotný výkon práce, nebo jen na dopravu do práce," vysvětluje Koncz.

Po zabavení řidičského průkazu přitom dlužníci nemusí splatit celý dluh naráz, ale stačí, že si dohodnou splátkový kalendář.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Vydáme exekuční příkaz, a dokud je exekuce vedena, tak dlužník nemůže řídit motorové vozidlo. My exekuční příkaz doručíme na příslušný obecní úřad a tam dojde k pozastavení řidičského oprávnění. Vrátit průkaz by měl sám řidič. Když to neudělá a dál ho používá, je na policii, aby ho při případné kontrole zabavila," vysvětluje šéf komory.

Kritici: Řízení nesouvisí s dluhem

Novou možnost, jak se dostat k dluhu na výživném, prosadilo od ledna 2013 ministerstvo spravedlnosti pod vedením tehdejšího ministra Jiřího Pospíšila. Inspirovali se na Slovensku. Podle Pospíšila jde o účinnou páku na placení výživného.

Kritici návrhu namítali, že novinka dává exekutorům pravomoc náležející soudům a správním orgánům. Podle nich je otázkou, zda proti neplatičům výživného byly dostatečně využívány všechny do té doby dostupné nástroje. Poukazovali také na to, že právo řídit nesouvisí s dluhy na výživném.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy