Exekutoři radí, jak vyzrát na "šmejdy". Snadno a rychle

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 9. 2013 7:34
Kdo chce vrátit peníze od pořadatelů předváděcí akce, může uspět.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Co dělat, když vám pořadatel předváděcí akce nechce vrátit peníze za zboží, které jste mu v zákonné lhůtě vrátili? Exekutoři mají jednoduchou, ale účinnou radu: Svěřte nám vaši pohledávku a my ji s vysokou pravděpodobností vymůžeme.

Tento postup už vyzkoušely stovky lidí. Jen u těch pořadatelů předváděcích akcí, kteří někdy byli pokutováni Českou obchodní inspekcí, eviduje Exekutorská komora 31 právě probíhajících exekucí. Celková vymáhaná částka atakuje hranici 1,5 milionu korun.

„Při exekuování předváděcích společností jsme úspěšní. Pohledávky se nám daří vymáhat v řádu měsíců. Pokud se podíváme do archivu na již skončená řízení, úspěšnost je dokonce nadprůměrná - kolem 65 procent," řekl online deníku Aktuálně.cz prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

„Lidé, kterým předváděcí společnosti dluží peníze, se mohou obrátit na jakéhokoliv soudního exekutora. Důležité je, aby se věřitel přihlásil o svoji pohledávku včas, dokud společnost ještě není vyprázdněná a bez majetku. To se v těchto případech bohužel stává," dodává Prošek.

Jak postupovat? Kdo si na předváděcí akci zakoupil zboží a od smlouvy následně v zákonné 14denní lhůtě odstoupil, má nárok na vrácení peněz. Pokud je společnost neposlala, lze částku vymáhat prostřednictvím exekuce.

„Pošlete firmě urgenci. Když na ni nebude reagovat, zažalujte ji (nejdříve po sedmi dnech). Soud rozhodne, že společnost má uhradit dlužnou částku do určité lhůty, obvykle patnáctidenní. Neuhradí-li ji, znamená to, že se rozsudek stává vykonatelným a můžete nechat zahájit exekuci," dává návod Prošek.

Náklady exekuce platí pořadatel předváděcí akce, součástí exekuce pak budou i případně přiznané náhrady nákladů na advokáta, který může pomoci s přípravou žaloby a během soudního (respektive nalézacího) a exekučního řízení.

Zde také může vzniknout jediná případná ztráta. Když exekutor nebude mít „z čeho brát", nezíská podvedený v exekuci ani náhradu zmíněných nákladů, jeho celková ztráta tak může vzrůst řádově o jednotky tisíc korun.

Probíhající exekuce u pořadatelů předváděcích akcí

SPOLEČNOST/ŽIVNOSTNÍK POČET PROBÍHAJÍCÍCH EXEKUCÍ CELKOVÁ VÝŠE EXEKUCÍ
František Tůma, IČ 60456744 8 678 000 Kč
Global Innovation, s.r.o.; dříve Swiss Natur Solution, s.r.o. 11 527 000 Kč
Endemoc distribution, s.r.o. 5 76 000 Kč
1. Česká reklamní společnost s.r.o. 2 61 000 Kč
Verdano, s.r.o. 3 60 000 Kč
Reklamní společnost Senior, s.r.o. 1 34 990 Kč
David Zauer, IČ 88220427 1 19 748 Kč

Zdroj: Exekutorská komora ČR pro Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy