Exekuční boom skončil, stát snížil náhrady věřitelům

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 3. 2013 13:25
Soudy vloni zahájily 820 420 exekucí, což je o 13 % méně než v rekordním roce 2011
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soudy v Česku v loňském roce zahájily 820 420 exekucí. To je sice obrovský počet, nicméně o 13 procent nižší než v rekordním roce 2011, kdy jich bylo zahájeno 936 tisíc.

Boom z rekordního předloňského roku pokračoval ještě v prvních dvou měsících roku 2012, kdy ještě platily vyšší náhrady pro věřitele podle vyhlášek ministerstva spravedlnosti. Za první třetinu roku tak soudy zahájily téměř 40 procent všech exekucí roku 2012 - celkem 326 tisíc.

„Věřitelé rychle podávali návrhy na nařízení exekucí před účinností novelizované vyhlášky o jejich odměnách, která platí od března 2012. V té době jsme tedy čelili několikanásobnému počtu exekucí. Pak se situace naštěstí stabilizovala," říká prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

„V případě, že bychom data očistili o toto období, odmysleli si tuto bublinu, získali bychom relevantní hodnoty, tedy asi 600 tisíc exekucí za rok. Stále ale máme v zádech ekonomickou krizi," dodává Prošek.

Novely vyhlášek ministerstva spravedlnosti od března mírně snížily paušální náhrady nákladů, na které má věřitel nárok za zastoupení advokátem. Například u typického dluhu za černou jízdu ve výši 1000 korun plus cena jízdenky výše této náhrady klesla z 6000 na 4000 korun. Druhou změnou pak bylo, že u bagatelních pohledávek do 10 tisíc korun může nyní dlužník v případě včasné reakce "ušetřit" polovinu z paušální náhrady hotových výdajů exekutora, které vyhláška stanovuje ve výši 3500 korun.

Průměrná výše dluhu, kvůli němuž věřitel žaluje dlužníka, se v roce 2012 pohybovala kolem 85 tisíc korun. Proti nařízení exekuce soudem bylo loni podáno 11 392 odvolání.

Dvě pětiny exekucí bez výsledku

V roce 2012 naopak vzrostl počet ukončených exekucí, a to na 352 tisíc. Ve srovnání s rokem 2011 jde o přírůstek ve výši 64 tisíc, s rokem 2010 dokonce o 150 tisíc.

„Dostali jsme se na úroveň západoevropských států, kde vymahatelnost činí 40 procent. Nechali jsme zapomenout na éru před rokem 2001, před vznikem soudních exekutorů, kdy vymáhání pohledávek zajišťovaly jen soudy, ovšem s úspěšností kolem tří procent," říká David Koncz, viceprezident Exekutorské komory.

Šedesát procent (212 tisíc) z celkového počtu ukončených exekucí skončilo vymožením dluhu, zastaveno bylo 127 tisíc exekucí, u kterých se opět začne načítat doba zbývající k promlčení dluhu a bude na věřitelích, zda dluh znovu začnou vymáhat.

Foto: Profimedia
Čtěte také:
Přísnější pravidla pro půjčky. Triky omezí další zákon
Ze sňatku je kvůli katastrofě v zákoně riziková smlouva
Jeden den s exekutorem. Nezouváme se, Good Luck!

Dražeb bylo v roce 2012 nařízeno 22 tisíc, z toho šlo o 14 tisíc nemovitostí, uskutečněno jich bylo zhruba 50 procent. „Část dražeb je z různých důvodů neprovedena - například kvůli zaplacení dlužné částky před dražbou, insolvenci a podobně. Navíc počet dražeb nelze vztáhnout na počet exekucí nařízených v daném roce, protože se většinou vztahují k exekucím zahájeným v předchozích letech," vysvětluje Michal Rudý, člen prezidia Exekutorské komory ČR.

Rekordman má 209 exekucí

Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele a počet exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků. Řada jich totiž čelí většímu počtu exekucí. Exekutorská komora odhaduje, že na jednoho dlužníka připadá v průměru pět exekučních řízení.

„Rekordman má 209 exekucí. To je víc než celkový počet soudních exekutorů v Česku. Jedná se o padesátiletého dlužníka z Prahy. Pozoruhodné je, že v TOP desítce dlužníků z řad fyzických osob jsou zastoupeni výhradně muži v produktivním věku - jejich průměrný věk je 41 let," doplňuje Jiří Prošek.

Podle exekutorské komory jsou dlužníci, u nichž počet exekucí překročil stovku, většinou chroničtí podvodníci. „Například si objednávají všelijaké služby a zboží, ale neplatí za ně. Nebo inkasují zálohy za přislíbenou práci, kterou však nikdy neprovedou. Zálohu pak ale samozřejmě nevrátí. Řada těchto lidí má také zkušenost s vězením, pracuje na černo a trvalý pobyt má hlášen na obecním či městském úřadě," říká Jiří Prošek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Barmská vojenská junta propustila stovky politických vězňů

Barmská vojenská vláda propustila stovky politických vězňů ze známé rangúnské věznice Insein, čemuž předcházel tlak ze strany Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Mezi propuštěnými je i mluvčí strany bývalé disidentky a poté i barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a také komik známý pod pseudonymem Zarganar.

Několik minut po pondělním proslovu šéfa barmské junty Min Aun Hlaina státní televize oznámila, že propuštěno bude na základě amnestie podložené humanitárními důvody více než 5600 lidí, kteří byli zatčeni nebo hledaní kvůli svému podílu na protestech proti poslednímu vojenskému převratu.

Propuštění vězňů popisují někteří aktivisté jako trik armády, jak očistit vlastní mezinárodní pověst poté, co ASEAN přikročil k velmi neobvyklému kroku, když vyloučil vůdce junty ze svého příštího summitu. Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews na twitteru propuštění vězňů uvítal, ale řekl, že především bylo šokující už samotné jejich zadržení.

"Junta propouští politické vězně v Barmě ne proto, že by změnila svou podstatu, ale kvůli tlaku," upozornil Andrews. Reuters připomíná, že junta od únorového puče propustila vězně už několikrát.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy