Exekuce kvůli úvěru s rozhodčí doložkou? Tisíce lidí teď mají šanci dostat peníze zpět

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 9. 2017 0:01
Právníci dlužníků dosáhli na další posun v kauze neplatných rozhodčích doložek, která se naplno rozjela v roce 2013. Nejvyšší soud totiž ve sporu o dluh u firmy Profi Credit rozhodl, že běžela-li exekuce na základě neplatné rozhodčí doložky, má být zastavena, i když již došlo k jejímu vymožení. Tisíce bývalých dlužníků tak mají šanci dostat se zpět ke svým penězům.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu úvěrové firmy nepotěší.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu úvěrové firmy nepotěší. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tisíce lidí, kteří splatili exekuce kvůli dluhům u úvěrových společností, mají novou naději na vrácení alespoň části peněz. Nejvyšší soud ČR totiž v půlce srpna rozhodl, že běžela-li exekuce na základě neplatné rozhodčí doložky, má být zastavena, i když již došlo k jejímu vymožení.

Jde o další posun v kauze neplatných rozhodčích doložek, která se naplno rozjela v roce 2013. Tehdy Nejvyšší soud rozhodl, že rozhodčí doložky jsou neplatné, pokud v nich není stanovený konkrétní rozhodce. A takových jsou v Česku statisíce. V minulosti je hojně využívaly velké úvěrové společnosti jako Essox, Home Credit nebo Profi Credit.

Od té doby už soudy v Česku zastavily - na základě stížností dlužníků - stovky takových exekucí. Například organizace Člověk v tísni jich takto pomohla zastavit zhruba 200, projekt Exekutor má smůlu.cz eviduje zastavené exekuce za zhruba 200 milionů korun.

Právníci dlužníků zatím úspěšně žádají o vracení poplatků, které museli jejich klienti v exekuci platit na právníky protistrany a exekutory. Zároveň mohou rozporovat i podmínky úvěrů - například vysoké úroky či sankce, případně požadovat i vrácení peněz z nich.

Poslední možnost se týká především společnosti Profi Credit, jejíž úrokové sazby se pohybují i nad hranicí 100 procent a firma má také velmi vysoké sankce. Nezávislé soudy by - na rozdíl od závislých rozhodců - mohly takové podmínky určit za nezákonné a nařídit firmě, aby vrátila i je.

Nejnovější rozsudek Nejvyššího soudu nyní dává takové možnosti i lidem, kteří už dluh vymáhaný v exekuci zaplatili. V rozhodovaném případě šlo konkrétně o 68 tisíc korun. Zatímco Okresní soud v Jihlavě i odvolací Krajský soud v Brně rozhodly, že zastavit již vymoženou exekuci nelze, Nejvyšší soud se dlužníka (zastupovaného právníky z projektu Exekutor má smůlu.cz) zastal.

"Exekuci lze vést výhradně na základě způsobilého exekučního titulu a pro případ, že tomu tak není, musí být zastavena i poté, co pohledávka, její příslušenství a náklady exekuce byly vymoženy," uvádí soudkyně Miroslava Jirmanová v usnesení Nejvyššího soudu.

Právníci Profi Creditu se zastavením exekuce nesouhlasí. U soudu kromě jiného namítali, že v době sjednání rozhodčí doložky byly takové doložky považovány za platně sjednané a firma tak nemohla předpokládat, že v budoucnu dojde k odlišnému výkladu.

Nejvyšší soud však taková argumentace nepřesvědčila. Vrátil bez možnosti odvolání věc k soudu v Jihlavě, který musí respektovat právní názor v usnesení.

Profi Credit na konci srpna prohrál i další spor s právníky z projektu Exekutor má smůlu.cz. Krajský soud v Praze zrušil další rozhodčí nálezy ve prospěch této úvěrové firmy. Soud totiž došel k názoru, že když rozhodkyně pro firmu rozhoduje desítky tisíc sporů a má z toho milionové příjmy, pak nemůže rozhodovat nezávisle. Soud v Praze řešil konkrétně smlouvu, u které byla úroková sazba ve výši 126 procent.

Firma ještě může rozhodnutí Krajského soudu v Praze napadnout dovoláním u Nejvyššího soudu. A podle Dany Hakavcové, marketingové ředitelky společnosti, to Profi Credit nejspíš udělá.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy