Evropané už můžou koupit domy v ČR. V praxi žádná změna

Luboš Svačina, Hypoindex.cz
12. 5. 2009 16:00
Omezení pro nákup většiny nemovitostí skončilo
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Obyvatelé Evropské unie už mohou nakupovat české nemovitosti bez omezení. Pět let po vstupu do Evropské unie totiž skončilo přechodné období určené devizovým zákonem.

Zatímco domy, byty i další druhy nemovitostí mohou občané EU od začátku května nabývat bez omezení, výjimkou zůstávají zemědělské a lesní pozemky. Tu lze nabývat pouze s průkazem o povolení k trvalému pobytu pro občana Evropské unie a jen v případě, je-li v tuzemsku evidován jako zemědělský podnikatel a má povolení k trvalému pobytu alespoň tři roky. 

Zmíněná výjimka pro zemědělské a lesní pozemky bude platit až do začátku května 2011, ve výjimečném případě až do roku 2014. Delší období může Česko využít jen tehdy, „bude-li dostatečně prokázáno, že po uplynutí přechodného období nastanou vážná narušení nebo hrozba vážných narušení trhu se zemědělskou půdou v České republice".

Slezská 70 na Vinohradech
Slezská 70 na Vinohradech | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Zápis do katastru zrychlil. Braňte se, když trvá déle
Riziko krachu realitek je vyšší, lidé musí být opatrní

Uvolněním podmínek se však situace na českém trhu příliš nezmění. Fronty zájemců se před realitními kancelářemi pravděpodobně tvořit nebudou.

Cizinci, kteří si chtěli v České republice koupit nemovitost pro bydlení nebo k rekreaci (tedy s výjimkou nemovitostí sloužících výhradně k podnikání, a zmíněnou zemědělskou a lesní půdou) si ji už koupili. Buď si za tímto účelem obstarali potřebné povolení k pobytu nebo použili prostředníky, kteří podmínky nabytí splňovali. Existují také případy, kdy nákupy uskutečnila právnická osoba založená právě pro tyto účely - například společnost s ručením omezeným se sídlem v ČR, na kterou se omezení nevztahovalo a k jejímu založení stačí základní vklad 200 000 korun.

Také realitní kanceláře zatím potvrzují, že zahraniční poptávka po českých nemovitostech se v souvislosti se změnou podmínek nabývání nijak zásadně nezměnila. Zájem naopak spíše klesá. První důvodem je finanční krize a z ní vyplývající nízká koupěschopnost zahraničních investorů. Zároveň jsou ceny českých nemovitostí v porovnání se zahraničím už relativně vysoké, zvláště když nyní došlo v cizině k výrazné korekci cen. Téměř se vytratil zájem klientů z Velké Británie, Německa a Nizozemí, kteří v minulosti tvořili významné procento kupujících. Průběžný zájem mají podle realitních kanceláří hlavně kupující ze Slovenska, Ruska a Vietnamu.

Kompletní verzi článku najdete na Hypoindex.cz

 

Právě se děje

Další zprávy