Energetické štítky prodraží byt až o 15 tisíc korun

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
8. 3. 2013 16:25
Průkazy jsou povinné pro všechny nové budovy či při přestavbách a prodejích bytů

Praha - Průkazy energetické náročnosti budov, jejichž pořízení je při prodejích bytů od 1. ledna povinné, mohou zvýšit cenu až o 15 tisíc korun. Až takové výše totiž dosahují ceny za vystavení takzvaného energetického štítku podle velkých realitních kanceláří.

S nejvyšší cenou se setkávají makléři společnosti Maxima Reality, podle nichž se může vyšplhat až na 15 tisíc. "Cena průkazů energetické náročnosti se pohybuje podle typu budovy, úrovně podkladů, které má vlastník k dispozici, a požadovaného termínu zpracování obvykle mezi pěti až 15 tisíci korun," prohlásil ředitel právního oddělení Maxima Reality Jiří Lemberka.

Dodal, že díky výběrovému řízení na dodavatele těchto průkazů dokážou snížit jejich cenu až na polovinu. Lemberka novou povinnost považuje hlavně za administrativní a finanční zátěž.

Stejný názor mají i lidé, kteří si byt či dům kupují. "Kupující prozatím nevyžadují pořízení energetického štítku na danou nemovitost. Někteří to považují za zbytečnost a vystačí si s vyúčtováním plynu a elektřiny z předchozích let, jiní na nich při koupi netrvají pouze proto, že mají strach, aby se poplatek za štítek nepromítl do konečné ceny za nemovitost," poznamenala mluvčí realitní kanceláře M&M reality Monika Buřičová s tím, že podle jejich statistik začíná cena na 3500 korun a dosahuje až 12 tisíc korun.

Trochu menší rozpětí cen, šest tisíc až deset tisíc, eviduje od začátku roku společnost Next Reality Group. Ani za tuhle cenu o ně prý zatím příliš zájem není.

Naopak Realitní kancelář Sting zaznamenal velký zájem klientů o energetické štítky. "Na centrální úrovni proto spolupracujeme se dvěma firmami poskytujícími průkazy energetické náročnosti budov. Ceny za ně se pohybují v rozpětí 3500 až sedm tisíc korun," informoval obchodní ředitel RK Sting Michal Kresta.

Osobní návštěva nutná

Výkonný ředitel společnosti RE/MAX Hanuš Němeček tvrdí, že energetické průkazy nemovitosti neprodraží. "Naopak, v případě dobrého hodnocení mohou průkazy pomoci zvýšit cenu kvalitní nemovitosti a pomoci ji odlišit od ostatních nabídek. Jejich význam ještě vzroste společně s novou vyhláškou, která vyjde v platnost od 1. dubna letošního roku. Protože pak bude průkaz obsahovat další, velmi důležité údaje, které budou pro zákazníky užitečné," říká.

"Cena vystavení průkazu se v Čechách pohybuje okolo 6,5 tisíce korun. V této částce je zahrnuta i osobní prohlídka nemovitosti energetickým auditorem a všechny ostatní náležitosti, které jsou s vystavením průkazu spojené," říká Luděk Lošťák, ředitel společnosti Comfort Space.

Nová vyhláška, která vyjde v platnost 1. dubna totiž podle něj přímo uvádí, že zpracovatel průkazu musí osobně navštívit každý posuzovaný objekt a ten posoudit v souladu s jeho současným stavem. Pokud kdokoliv bude dělat průkaz bez osobní návštěvy objektu, bude porušovat zákon.

Energetické štítky jsou od 1. ledna povinné pro všechny nové budovy či při přestavbách a prodejích bytů. Zajistit je mají stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to v termínech podle zákonem určené plochy.

 

Právě se děje

Další zprávy