Elektronická peněženka PaySec končí. Vyberte si zbylé peníze, vyzývá ČSOB

Petr Kučera Petr Kučera
4. 5. 2016 16:10
Po nedávném konci platebního systému Mobito od České spořitelny přestane fungovat i elektronická peněženka PaySec, kterou provozuje ČSOB.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha – Elektronická peněženka PaySec ke konci června ukončí provoz. Na jejím webu to oznámila ČSOB, která službu od roku 2008 provozuje. „Konto PaySec v dubnu používalo více než 120 tisíc lidí,“ říká mluvčí banky Pavla Hávová.

Uživatelé by do konce června měli zbylé peníze utratit, převést na běžný účet či darovat neziskovým organizacím. Pokud tak neudělají, pošle jim banka zůstatek na účet, z něhož peněženku naposledy nabíjeli.

Foto: ČSOB

Jako náhradu ČSOB nabízí předplacenou Cool kartu – i s ní mohou lidé platit, aniž by měli účet v bance. „Na rozdíl od peněženky PaySec není určena jen pro platby na internetu, ale lze s ní zaplatit i v obchodě nebo vybrat hotovost v bankomatu. Má navíc ovládání pomocí aplikace pro chytrá zařízení Android, Apple iOS a Windows,“ upřesňuje mluvčí.

Loni v prosinci skončil další pokus o tuzemský platební systém, který nabízel i elektronickou peněženku – Česká spořitelna tehdy stopla službu Mobito, kterou v roce 2012 založili tři mobilní operátoři a původně čtyři banky. Systém Mobito nezískal dostatečný počet uživatelů a zůstal ztrátový. Určitou náhradou pro převod drobných částek mezi uživateli je nyní nová aplikace České spořitelny nazvaná Friends 24.

Služba PaySec od ČSOB je jakousi českou obdobou mezinárodní služby PayPal, lidé s ní mohli platit za některé služby nebo si posílat peníze navzájem. Nabíjeli si ji převodem z účtu nebo platební karty. Výhodou elektronické peněženky obecně bývá jednodušší placení na internetu (nemusí se zadávat tolik údajů jako u karty) a její nezávislost na bankovním účtu (pro platby menších částek tak může být bezpečnější, protože při zneužití se zloděj nedostane k úsporám). Rozvoj bezkontaktních karet či mobilních plateb v Česku ale připravil elektronickou peněženku i o tyto výhody.

„K 30. červnu končí pouze předplacená peněženka PaySec. Brána pro obchodníky PaySec e-commerce i dárcovské řešení pro neziskové organizace Klikni a daruj nadále zůstávají v provozu,“ dodává Hávová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy