ECB podržela sazby, ve skutečnosti však prudce klesají

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
2. 7. 2009 18:01
Události na finančních trzích pohledem analytika
Foto: Reuters

Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na hranici 1 %, kde se drží již o začátku května tohoto roku, čímž beze zbytku naplnila většinové očekávání analytiků. Jak dnes navíc uvedl prezident banky Jean-Claude Trichet, výhled pro vývoj cenové hladiny a ekonomické aktivity podle Rady guvernérů ECB zůstává „vybalancovaný". To ve slovníku centrálních bankéřů znamená jediné - tedy že jsou se současnou výší sazeb spokojeni a neměly by se měnit ani v nejbližších měsících.

Ve skutečnosti se ale mění, a to dost podstatně. Koncem minulého měsíce totiž ECB uskutečnila již dříve avizovaný dvanáctiměsíční tendr v rámci dlouhodobějších refinančních operací, pomocí kterého za fixní sazbu (1 %) dodala bankám tolik likvidity, o kolik si jen požádaly. Výsledkem bylo rozdělení obřích 442 miliard eur mezi více než 1100 komerčních bank, za což výměnou jako kolaterál dostala často velmi pochybné cenné papíry s nízkým ratingem, které ležely v knihách komerčních bank eurosystému, protože by je žádná jiná banka jako kolaterál nebyla ochotna přijmout. Cílem ECB bylo přitom napumpovat do mezibankovního trhu novou likviditu a povzbudit banky k tomu, aby začaly více úvěrovat domácnosti a firmy.

Jako důsledek masivní finanční injekce tak tržní úrokové sazby na mezibankovním trhu (tedy sazby, za které si banky půjčují navzájem) klesly u jednodenních úvěrů až na rekordně nízkých 0,38 %. To je hluboko pod jednoprocentní oficiální sazbou Evropské centrální banky. Ve skutečnosti jsou nyní jednodenní sazby v eurozóně dokonce nižší než v Británii, kde drží Bank of England základní sazbu na 0,50 %, a jen o málo vyšší než v USA, kde Fed srazil oficiální sazbu až na 0,25 %. To se přitom netýká pouze jednodenních sazeb, ale i kratších splatností. Tříměsíční euribor, od kterého se odvíjí řada dalších úrokových sazeb, dosahoval v eurozóně ve čtvrtek 2. července 1,072 %, zatímco v Británii se tříměsíční sazba držela na 1,161 %. Dvanáctiměsíční sazby jsou pak v eurozóně nejenže hluboko pod britskými, ale dokonce výrazně nižší než ve Spojených státech.

Pozice ECB je tak od konce června podstatně agresivnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Čím dál tím více se začíná podobat měnové politice v USA a Británii, od které si centrální bankéři v eurozóně ještě donedávna snažily držet viditelný odstup.

Foto: Aktuálně.cz
Jaroslav Brychta
autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers
 

Právě se děje

Další zprávy